Haftaya Alımlarla Başlanmasını Bekliyorum!

30.10.2018 08:50
 •  A 

Cuma günü dış borsalarda yeniden hızlanan satışlar sonrasında, BİST daha da sert bir satışa sahne oldu. Çok iyi kar açıklamış şirketlerde bile benzer satışların geldiğini gördük. Açıkçası bunları özellikle yabancı fonların fon dengeleri nedeniyle yaptıkları satışlar olarak görüyorum. Eğer bu nedenle bir satış gördü isek, bugün yabancı borsalarda yükseliş tepkileri gördüğümüz için, BİST'in de haftaya alımlarla başlamasını bekliyorum. 

Zaten cuma günü BİST'in 3 Bin puan üzerinde eksi kapanışına rağmen, kurlarda da düşüş yaşandığına bakarsanız, özel bir panik nedeniyle bu düşüşün yaşanmadığı, fon satışları olduğu görüşüm ağırlık kazanıyor.

Umarım bu görüşümde haklı çıkarım. Eğer öyle ise, bugün haftaya alımlarla başlayacağımız gibi, çok iyi karlar açıklamış olan şirketlerde, yaşanan bu satış süreci bittikten sonra ciddi yükseliş trendleri görmeyi bekliyorum. Bu vesile ile bu haftaya mevcut fiyatlarına göre prim yapmalarının önünü açacak karlar açıklamış hisseleri söylemek istiyorum! Algyo, Vesbe, Egser, Sıse, Jants bu hafta için ilk gözüme çarpan güzel bilançoları açıklamışlar. Bazılarının açık öngörülerindeki fiyatlarını çok daha üzeri fiyatlarla güncellediğimi göreceksiniz. Sizler olası yükselişlerde benim görüşlerimi bilin ama kendi bildiğiniz kararlarınızı verin. Sonra yükseldi ama siz çok daha yüksek fiyatlar yazdınız diye vermedik. Şimdi düştü kaçırdık, demeyin!

Bu vesile ile borsa yatırımcılığı konusunda bir şey söylemek istiyorum! Değerli arkadaşlar, borsada hisseler çok farklı konulara göre fiyatlanırlar. Ekonomi bozukken yükselen, iyi iken düşen hisseleri görebilirsiniz. Bilançosuna göre iskontolu iken, daha da iyi devam bilançosu açıklamasına rağmen, daha da iskontolu olacak fiyatlara düşmesine neden olacak satışlar görülebilir. Ama bunlar yaşanıyor diye, dayanma gücüm kalmadı, böyle düşerse daha ne kadar satmadan durabiliriz gibi yaklaşımları anlamıyorum! Benzer şekilde ev ya da arsanız olsa, ekonomi bozuldu, talep düştü, fiyatlar ciddi inmiş olmasına rağmen, panikleyip de bu ev ve arsalarınızı hemen satmaya kalkıyor musunuz? Hayır. Fiyatların düzelmesini bekliyorsunuz. İyi de, o zaman borsada neden farklı bir psikoloji içine giriyorsunuz? Sonuçta borsadaki hisselerin de bir ederi vardır. Madem beklenmeyen şekilde düşüş yaşanıyor, sebebi bilanço değilse, o zaman yaşanan düşüşlerin sonlanıp, fiyatların düzelmesini beklemek doğru bir davranış olacaktır. 

Bu düşüşlerin en önemli nedenlerinden bazıları, kur düşse de yüksek faiz halen sürüyor. Enflasyon riski sürüyor. ABD ile yaptırım riski sürüyor. Sınır ötesi gerilim sürüyor. Kur ve faiz artışı yüzünden iç talepte sert daralma yaşanıyor. ABD faiz artışı riski sürüyor. Tüm bunların üstüne bir de dünya borsalarında sert satışlar yaşanıyor. İşte tüm bunlar BİST ve hisselerin satış baskısında kalmasına neden oluyor. Ama paniklemek yine de doğru bir davranış değil diyorum.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 29.10.2018
  16:46

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, yüz binlerce şehit ve gazimizin canlarını, kanlarını vererek kurdukları cumhuriyetimizin 95'nci yılı hepimize kutlu olsun. Atatürk'ün dediği gibi, hepimiz bir gün toprak olup yok olacağız. Ama laik Türkiye Cumh... Devamı »

 • 26.10.2018
  09:22

  Açıklanan bankaların, eregl, trkcm, anacm, tekfn, soda'nın karları gayet iyi geldi. Hatta soda'nın karı iyi ötesi. Bu bilanço ile hepsi çok ciddi iskontolar içeriyorlar. Açık öngörülerden celha'nın karı geçen yıl aynı dön... Devamı »

 • 25.10.2018
  09:09

  Arkadaşlar borsalar durulmuyor. Sadece BİST değil, neredeyse tüm dünya borsaları tutunamıyor ve satışlar sürmeye devam ediyor. Dün yine özellikle dünya borsalarında sert satışların arttığını gördük. Dowj. günü % -2.41 kayıpla kapattı. Almanya Dax % -... Devamı »

 • 24.10.2018
  09:39

  Bugün Borsaanalizci İzmir Buluşması Günü! Değerli Arkadaşlar, Bugün; Saat ; 19:00-22:00 arası, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi - Bayraklı/İzmir adresinde tüm katılımcılar için ücretsiz olarak düzenlediğimiz İzmir Buluşması g&... Devamı »

 • 23.10.2018
  12:18

  70 dk. evvel trombosit bağışı için kızılaya gittim. Trombosit seviyem düşük diye veremedim ama ben de kan bağışı yapayım dedim. Giderken de endeks eksi idi ama 300 puan civarında eksi idi. Döndüğümde yine yeni bir gündem ve yeni bir kriz başladığını görü... Devamı »