BİST Neden Sert Düştü!

24.10.2018 09:39
 •  A 

Bugün Borsaanalizci İzmir Buluşması Günü!
              Değerli Arkadaşlar,
              Bugün; Saat ; 19:00-22:00 arası, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi - Bayraklı/İzmir adresinde tüm katılımcılar için ücretsiz olarak düzenlediğimiz İzmir Buluşması günü.

Gold üye olsun olmasın isteyen herkesin katılabileceği etkinliğimizde Dr.Gökhan Ugan'ın ''risk yönetimi ve manipülasyon'' sunumu olacak. Aynı zamanda sermaye piyasaları, hedging ve borsa yatırımcılığı konusunda eğitimler veren Gökhan Bey'e aklınızdaki soruları iletebilirsiniz.

Aynı şekilde ben de genel bir borsa&piyasa değerlendirmesi yapıp, asıl sizlerden gelecek her türlü soruyu cevaplamaya çalışacağım. 

Sizleri görmek ve tanışmaktan memnunluk duyacağımı söylemek istiyorum. 

Lütfen katılım düşünen arkadaşlarımız bugün bile olsa, sitemizin iletişim kısmından etkinliğe katılım bilgilerini iletsinler....

BİST Neden Sert Düştü!
              Dış borsalarda yaşanan sert düşüş sürüyor. Hatta BİST seans sonu kısmen eksi azaltarak kapatmasına rağmen, Almanya Dax % -2.17 gibi bir düşüşle günü kapatmıştı. Benzer şekilde ABD ve diğer borsalarda da sert düşüşler yaşanıyordu. Ama sonra ABD borsalarında kısmen toparlanma yaşanarak daha düşük eksilerle kapanışlar olduğunu gördük. Dax futureleri de şu an için % 0.80 civarında artı görülüyor.

Yani dış borsalarda dün BİST'dekinden daha yüksek yaşanan düşüşler kısmen yerini yukarı yönlü düzeltmelere bırakmış durumda. Ama yine de riskler sürüyor. İtalya ve AB arasında ciddi bir anlaşmazlık var. Bu durum AB borslarında düşüşlere neden oluyor. Ayrıca artık faizsiz likidite dönemlerinin sonlarına gelindiği için, bol likiditenin yarattığı ekstra borsa fiyatlamaları yerini düzeltmelere ve borsadan çıkışlara bırakıyor olabilir. Bu nedenle özellikle AB borsalarında düşüşler sonrasında kısmi toparlanmalar olsa da, devamında borsa düşüşlerinin sürmesi şaşırtıcı olmasın. BİST aynı borsa performansını göstermediği için, kendi özelimizdeki sıkıntıları kontrol edebilirsek, dış borsalardan pozitif ayrışma imkanına sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Özellikle dış borsalarda yaşanan düşüşler, ülkemizde yatırım yapan yabancı fonların fonları içindeki Türkiye payını zaman zaman kontrol edip, olması gereken yüzde dilime uygun satışlar yapmalarına neden olabiliyor. Hatırlarsanız 19 Ekim tarihli ''Satışlar Yabancı Fon Kaynaklı!'' başlıklı yazımda bu konuyu izah etmiştim.

İttifak Açıklamaları Satış Getirdi!
              Birkaç gündür cumhurbaşkanımız ve MHP lideri arasında yaşanan polemikler ortamı germişti. Dün karşılıklı olarak yerel seçimlerde ittifak yapılmayacağı açıklamaları da gelince, zaten dış borsalardaki satış baskısından etkilenen BİST'e sert satışların gelmesine neden oldu. Ama daha sonra Cumhur ittifakının sürdüğü, yerel seçime ait bir anlaşmazlık olduğu açıklamaları nedeniyle kısmen toparlanma yaşadık. 

İttifak konusu önemli. Çünkü Ak Parti meclis çoğunluğuna sahip değil. MHP desteği meclis çalışmaları için çok önemli. Bu kapsamda yaşanan ittifak çatlağının ne boyutta olacağını takip etmemiz önemli olacaktır.

Bilançolar Başladı!
              Dokuz aylık bilanço dönemi başladı. Sert düşüş yaşamış şirketlerden gayet iyi bilanço açıklamaları duyabiliriz. Camlar, soda, Eregl için gayet iyi bilanço açıklamaları bekliyorum. 

Bankalar için ülkedeki finansal riskler belli. Bunun yanı sıra asıl ABD'deki halkbank davası riski nedeniyle çekimseriz. Ama PD/DD 0.30-0.40'larda işlem göre bankalarımızın aslında çok ciddi iskontolu olduklarını bilmenizi isterim. Eğer siyaseti ve ekonomi yönetimini doğru rotaya çekebilirsek, ABD'de ile Halkbank davası konusunda önemli bir yaptırım çıkmayacak şekilde uzlaşı olduğu anda, bankalarımız ciddi yükseliş potansiyelleri taşıyor diyebilirim.

Hepinize bol kazançlar dilerim.         


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 23.10.2018
  12:18

  70 dk. evvel trombosit bağışı için kızılaya gittim. Trombosit seviyem düşük diye veremedim ama ben de kan bağışı yapayım dedim. Giderken de endeks eksi idi ama 300 puan civarında eksi idi. Döndüğümde yine yeni bir gündem ve yeni bir kriz başladığını görü... Devamı »

 • 23.10.2018
  09:31

  Bu nasıl bir dönemdir bir türlü huzurlu bir süreci şöyle kesintisiz uzun bir süre yaşayamıyoruz. İlle de gerilim yaratacak yeni bir gündem çıkartacağız. Zaten ekonomide çok ciddi bir daralma ve kriz yaşıyoruz. Gerçi iktidar ülkede kriz yok... Devamı »

 • 22.10.2018
  09:15

  25 Ekim Perşembe TCMB faiz toplantısı var. Ben TCMB'nın faiz artışı yapmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Kurlarda geri gelme yaşanıyor olduğu için yeni bir faiz artışına gerek yok. Bu nedenle perşembe günü faiz artışı kararı çıkmaz diye düşün&u... Devamı »

 • 19.10.2018
  09:27

  BİST 100.800 direncini görecek mi, görürse bu sefer kıracak mı derken, 100.000'i görmeden satışlar geldi. Bu satışların ana kaynağı yabancı fonlar kaynaklı. Ekim başından bu yana ABD ve AB borsalarındaki satışlar sürüyor. 11 Ekim'deki düştüğü yerd... Devamı »

 • 18.10.2018
  08:57

  TCMB'nın sert faiz artışı, bankaların sendikasyonlara başlaması, YEP falan derken, rahip serbest kalınca ABD ile ilişkilerde olumlu gelişmeler kurlardaki düşüşleri hızlandırmış durumda. Hakan Atilla'nın iadesi, İran ambargosunda Türkiye'ye muafiyetler sağlanması, Halkbank ... Devamı »