FED Tutanakları Dolar Endeksini Yukarı Çekiyor!

22.02.2018 09:20
 •  A 

Açıklanan FED tutanaklarında, büyümenin süreceği ve düşük işsizlik ile desteklenen on yıllık faiz artışı FED'in faiz artışının güçlendiğine işaret ediyor. Ki, zaten bu sene için en az açıklandığı gibi üç kez FED artışı olmasını beklediğimi biliyorsunuz. Benim için şaşırtıcı bir durum değil. Ben en az üç, muhtemelen dört FED faiz artışı bekliyorum.

FED tutanaklarının etkisi ile Dolar Endeksi(DXY) yönünü yukarı çevirmiş durumda. Eğer Destek Direnç Tablomuzda paylaştığım teknik direncini kıracak olursa, ikili dip formasyonu başlar ve yukarı gidiş daha hızlanır. Dolar Endeksindeki hareketler borsalar, parite ve onsa altın için önemli olabiliyor. Takip etmenizde yarar görüyorum. 

BİST Yara Sardı!
              BİST bir gün evvel gelen yanlış savaş haberleri nedeniyle yaşadığı sert düşüşü dün kısmen geri aldı. Kısmen diyorum, çünkü bankalarda ve bazı hisselerde geri gelme hızlı olsa da, bir çok diğer hisse aynı oranda geri toparlanmadı. Bugün hisse bazlı geri kalmış diğer hisselerde de benzer toparlanmalar söz konusu olabilir. Ama dünkü geri toparlanma nedeniyle BİST'in yine bollinger dirençlerine çok yakın olduğunu bilmenizi isterim. Yani hisse bazlı yükselişler olabilir ama endeks olarak karışık hareketler, yeni kâr satışı riski de söz konusu olabilir.

BİST için en önemli risk bana göre FED değil, Suriye'deki gelişmelerdir. Mevcut faiz düzeylerimiz nedeniyle zaten olası FED faiz artışları fazlası ile fiyatlanmış durumda diye düşünüyorum.

S&P Not Açıklayacak!
              Cuma günü S&P Türkiye'nin not görünümünü açıklayacak. Düşürmüş oldukları seviyenin daha da altına çekecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle notları Suriye risklerine vs. dikkat çekerek aynı bırakmasını, eğer bir değişiklik olacaksa yükseltmesini bekliyorum. Büyüme düşecek diyerek notunu düşürdükleri Türkiye, % 7 üzerinde büyüme gerçekleştirerek beklentilerinin tam tersi gayet yüksek bir büyüme gösterdi. Ama malesef konu Türkiye olunca, her karar siyasi etki altında kalabiliyor!

Lütfen Destek-Direnç Tablomuzda dikkat çektiğim teknik paylaşımları yakından takip ediniz!

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 21.02.2018
  08:45

  rAfrin Riski baş gösterdiğinde, ABD PYD'ye 5 Bin tır silah ve mühimmat gördemeye başladığında, sahnede silah varsa bu patlar diye uyarmış ve temkinli takibe başlamıştık. Hatta bu nedenle ilk anda sanki ABD ve Rusya ile mutabık işler oluyormuş gibi görülünce BİST'... Devamı »

 • 20.02.2018
  09:34

  13 Şubat tarihinden itibaren olası teknik risklere dikkat çekiyorum. Dün''Tehlikeli Teknik Seviyelerdeyiz!'' başlıklı ilk beklenti yazımda da bu uyarımı hatırlatmıştım. Yurt dışı endeksler ve BİST mevcut dirençlerine takılıp kâr satışları yaşıyorlar. Genelde ... Devamı »

 • 19.02.2018
  12:52

  Bu yazı, günün ikinci yazısı. Sabahki ilk yazımda bu riske dikkat çekmiştim. BİST bin puan civarı artıda iken, Suriye tv.kanalında Esad güçlerinin Afrin'e gireceği haberleri ile birden düşmeye başladık. Şuan 400 puan civarı eksi seviyedeyiz. Az önce de,... Devamı »

 • 19.02.2018
  09:22

  Öncelikle sizlere bazen bir takım gelişmeleri yaşandığı süreden daha önce uyarı olarak yazabilirim. Mevcut gündemlerle de birleşince, yazılarım uzun olabiliyor. Ama içeriklerinin sizler için önemli olduğunu bilmenizde ve okumanızda yarar olduğunu ve olacağını d... Devamı »

 • 16.02.2018
  09:39

  Gelişmiş borsalarda bir önceki yazımdaki teknik görünümler yönünde yükselişler yaşandı. Hem onların etkisi, hem Başbakan Yıldırım ile Merkel arasındaki görüşmenin olumlu yansıması BİST'in ciddi bir toparlanma yaşamasına imkan verdi. Ama asıl merak edi... Devamı »