Teknik Düzeltme mi, Trend Dönüşü mü?

12.02.2018 09:10
 •  A 
         Geçen hafta ABD endekslerindeki düşüşe paralel olarak Asya ve Avrupa borsalarıyla birlikte BİST'de de düşüş yaşandı. Japonya Nikkei; 225 % 8,1, Çin Şangay Bileşik Endeksi; %9,3 ve Güney Kore KOSPI; %6,4 düştü. Aynı şekilde Almanya DAX; % 5,3, İngiltere FTSE 100; % 4,72 ve İspanya IBEX 35; % 5,6 geriledi. Tüm bu borsalarla kıyasladığımızda, göreceli olarak daha dayanıklı duran BIST 100 ise, haftayı  % 3,8 kayıpla kapatmış oldu. Yani geçen hafta cuma günkü sert düşüşe rağmen, BİST diğer borsalardan daha az düşüş yaşamıştı. Ama bizler kendi borsamızı takip ettiğimiz için, BİST'deki düşüşe bakarak düşüşün nedeni için kendi özelimizde gerekçeler arıyor olabiliriz. 

         Ben yaşanan düşüşteki en etkin gerekçenin, ABD borsaları başta olmak üzere, yurt dışı borsalardaki düşüş olarak görüyorum. Bu nedenle de borsalarda kalıcı bir trend dönüşü değil de, teknik bir düzeltme yaşandığı görüşündeyim. BİST için de aynı görüşteyim. Yaşanan düşüşün bir çok hissede yeni alım fırsatları yaratmış olduğunu düşünüyorum. Ama Türkiye özelindeki gelişmeler, alım fırsatı olarak gördüğüm fiyatların ekstra düşmesine neden de olabilir. Suriye'de ABD'nin karşımızda olduğu Afrin operasyonundan bahsettiğimi anlamışsınızdır! Bu hafta ülkemizi ziyaret edecek olan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile gerçekleşezek görüşmeler önemli olacaktır. 
 
         Nur İçinde Yatın!
         Tüm Türkiye'yi yasa boğan üzücü haberler aldık. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Başta aileleri olmak üzere, tüm Türkiye'nin başı sağolsun. Geride kalanlara Allah sabır versin. Maalesef en başında bu kayıpları yaşamaktan korktuğum için, Afrin operasyonu başlarken piyasalardan çekinmiştim. Sonra operasyon başlamasına rağmen, BİST yükselince piyasanın duyarsızlığını anlayamamıştım. Ama maalesef operasyon sürdükçe benzer acı haberleri alma riskimiz sürecektir. 
 
          Borsalarda Alım Görülebilir!
          Bu şekildeki sert düşüşler sonrasında alımların gelmesi normaldir. Ama önemli olan kalıcı olan alımlardır. Şimdilik yurt dışı borsalar için düşüş bitti artık yeniden yükseliş trendine girerler demek mümkün değil. Kısmen alımlar gelebilir, borsalar haftaya yükseliş ile başlayabilirler ama devamında yeniden ara düşüşler görülebilir. Bu denli sert düzeltmelerin olduğu endeksler ve hisselerde fiyatlar ara zikzaklar ile oturur. 
 
           Haftaya alımlarla başlanmasını beklediğim BİST ve dış endeksler için, umarım kısa sürede yeniden normale döneriz. Hepinize bol kazançlı bir hafta dilerim.
 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 08.02.2018
  13:35

  Zeytin Dalı operasyonunda işler yine karışmaya başlıyor gibi. ABD'nin YPG'ye verdiği silahlar askerlerimize karşı kullanılmaya başlandı. Aynı şekilde ABD'li generellar YPG ile birlikte Münbiç'te medyaya açıklama yapıp, Türkiye bizi vuracak olursa, kendimizi sa... Devamı »

 • 08.02.2018
  09:16

  Biz ekonomi, finans, borsalar diye yorum yaparken, diğer tarafta bir savaş var. Askerlerimiz Afrin'e doğru ilerlerken, hergün şehit haberleri almaya devam ediyoruz. Dün yine bir tanksavar saldırısı ile şehitler verdik. Maalesef savaş tüm insanlık için acılar içeriyor... Devamı »

 • 07.02.2018
  09:11

  ABD borsaları kaynaklı düşüşler bitti mi, yoksa artçıları gelir mi? Cevap kolay değil. ABD'nin çok kısa süre içinde yaşadığı en büyük borsa düşüşlerinden birisi yaşandı. DOW'un gördüğü zirveden yaşadığı düşüş&uu... Devamı »

 • 06.02.2018
  09:36

  Aslında geçen hafta olmasını beklediğim bir düşüşü yaşıyoruz. Hatta bu nedenle VİOP Tablomuzda DOW için satış öngörüsünde bulunmuştum. Ama ABD borsalarının ısrarlı ve beklemediğim yükselişi sürünce, öngörüyü ger&cced... Devamı »

 • 05.02.2018
  09:31

  Cuma günü dış borsa baskılı satışlar sürmüş. ABD borsaları ve DAX sert düşüşler yaşadığı için BİST de bundan olumsuz etkilenmeyi sürdürmüş. Bugün bakınca Dow ve DAX da destek seviyelerine yaklaşılmış. Stochasticler de alıma uygun yerlere gelme... Devamı »