BİST Yeni Rekorlar Kıracak Mı?

08.01.2018 09:25
 •  A 

Bunda hiç kuşku yok. Ama önemli olan zamanı! Misal bu hafta yeni rekorlar görecek miyiz sorusu hepimiz için önemli bir cevap içeriyor. 

Geçen haftaki işlemlere bakınca, BİST'in fazla düşmeden, yükselişini en azından 120.000 endeks seviyesine doğru sürdürmek isteğinde olduğunu görüyoruz. Ama uzun bir süre yaşanan yükselişler sonrasında kâr realizasyonu yapmak isteyenler, öyle hemen dümdüz satışlara yönelmezler. Önce kısmi bir satış yapar endeksi düşürürler. Sonra düşürdükleri seviyeden yeniden yukarı çekerek, sanki daha fazla düşmeyecekmiş izlenimi yaratıp, alıcı gelmesine çalışırlar. Alıcıların endeks düşmeyecek algısı ile alımlara geçtiği anda, daha güçlü bir kâr realizasyonu başlar. Aslında yükseliş trendlerinde arada teknik düzeltmelerin yaşanması çok da sağlıklı bir görüntüdür. BIST'in Kasım ayı sonundaki 101.490 desteğinden neredeyse kesintisiz 118.395 seviyesine kadar yükseldiğini düşünürsek, teknik bir düzeltme olması çok normaldir.

İşte bu nedenle şu an için BİST ne yapacak sorusu önemli. Açıkçası yaşanan gelişmelere bakarak bu cevabı kolay veremiyorum. ABD'de cuma günü gelen tarım dışı istihdam beklentilerden düşük geldi ama gelen veri de sonuçta oldukça güçlü bir istihdam rakamını içeriyor. Yani bu veri ilk anda ABD Dolar'ını düşürmüş olsa da, FED'in faiz artışına mani olacak bir gelişme değil. 

Diğer taraftan ABD ile ilişkilerimizdeki gerilim aynen sürüyor. Açık açık ABD'nin yapmaya çalıştığı aleyhimizdeki amaçları siyasilerimiz tarafından ifade ediliyor. Ama ABD'nin buna aldırdığı yok. Suriye'deki aşiretleri Türkiye'nin üzerine göndermek için her türlü kışkırtma faaliyetinden geri kalmıyor. Kısacası ABD ile her alanda sıkıntılı sürecimiz sürüyor.

AB ile de belki kısmi bir yumuşama görülüyor olsa bile, müzakereler açısından işler pek de iyi gitmiyor. Cumhurbaşkanımız ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un yaptığı görüşmede, yakın tarihte bir ilerleme olmasının mümkün olmadığı ifade edildi. Ama farklı bir statüde de olsa, ilişkilerin yine de sürdürülmesi isteniyor. Kısacası AB, Türkiye çok uzaklaşmasın ama fazla da içimize girmesin politikalarını aynen koruyorlar. 

Ama diğer taraftan ise, Macron ile füze alımı konusunda imzalar atıldı. Bu gelişme Fransa ile daha sıcak bir ilişki içinde olacağımızı gösteriyor. Benzer şekilde Almanya dışişleri bakanı da, dış işleri bakanımıza evinde Türk çayı ikram etmiş! Kısacası ABD'nin sınırlarımızdaki planlarına karşılık, AB ülkeleri ile ilişkilerimizi sıcak tutmak niyetinde olduğumuzu anlıyorum. Olması gereken de bu zaten. Herkes ile kavga edersek, uluslar arası platformalarda haklılığımızı anlatacağımız kimseyi bulamayız.

Sanayi Üretimi Gelecek!
              Kasım aylık ve yıllık sanayi üretimi verilerimiz gelecek. Önceki veri % 7.3, beklenti ise % 4.9 oranında. Rakamların çok önemli etkisi olmaz ama önümüzdeki dönem için fikir verecektir.  

Gördüğünüz gibi dikkat çektiğim gelişmelerden endeksin yönü konusunda net yorum yapmak çok da kolay değil. Bu nedenle teknik analiz verilerini referans almak daha doğru olabilir. Destek-direnç tablomuzda ilgili paylaşımları yaptım. İnceleyebilirsiniz. Kısaca teknik olarak,118.839 seviyesi geçilirse yükselişin Destek dirençte paylaştığım sıralı üst seviyelerdeki yeni rekorlara doğru yükselmesini, yok tam tersi 115.093 desteği aşağıya kırılacak olursa da, aşağıdaki sıralı alt desteklere doğru kar satışlarının hızlanmasını bekleyebiliriz. 

Haftaya yükselişle başlanmasını bekliyorum. Ama devamı için verdiğim teknik seviyeleri takip etmemiz gerekecek. Hisse bazlı ayrışmalar yine görülecektir. Hepinize iyi bir hafta dilerim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 05.01.2018
  09:33

  ABD'deki davadan çıkan karar sonuçta bir çok olumsuz belirsizlikle çıkmışken, BİST'in bunu takmıyor havası ile bir ara bin küsur puan artı olması açıkçası çok da beklemediğim bir durumdu. Eğer BİST 108.000 - 110.000 civarında iken bu kara... Devamı »

 • 04.01.2018
  09:25

  ABD Atilla Davası bitti. Jüri altı suçlamanın beşinde Hakan Atilla'yı suçlu buldu. İran'a yönelik ambargoyu delmek, ABD bankalarını dolandırmak, ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek, ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmekten suçlu, kara para aklam... Devamı »

 • 03.01.2018
  09:23

  Yıla güzel bir başlangıç yaptık ve TL bazında en yüksek endeks seviyesi ve en yüksek TL bazında kapanış rekorlarını kırmış olduk. Sadece tekniklere bakacak olursak, hedefin 120.000 ve hatta biraz daha üstü olabileceğini söyleyebiliriz. Ama benim neden &ccedi... Devamı »

 • 02.01.2018
  09:37

  Bugün 2018'in ilk borsa gününe başlayacağız. Siz bakmayın başlıktaki temenniye! Her zaman için öncelikle sağlık ilk dileğimiz. Dolayısı ile yeni yıl hepimiz için sağlıklı, mutlu olacağımız bir yıl olsun. Ama bu dileklerimizin yanında bol da kazanç getirsi... Devamı »

 • 29.12.2017
  09:32

  Yazılarımdan da anlayacağınız gibi, benim açımdan pozitif gelişmelerin önüne set olan en önemli belirsizlik ABD ile aramızdaki ilişkilerdir. Şu an için üç önemli sorunumuz vardı! Suriye'de PYD'yi destekleyen ABD politikaları, ABD süren dava ... Devamı »