Yeni Yıl Rekorla Geldi!

03.01.2018 09:23
 •  A 

Yıla güzel bir başlangıç yaptık ve TL bazında en yüksek endeks seviyesi ve en yüksek TL bazında kapanış rekorlarını kırmış olduk. Sadece tekniklere bakacak olursak, hedefin 120.000 ve hatta biraz daha üstü olabileceğini söyleyebiliriz. 

Ama benim neden çekindiğimi biliyorsunuz! Ben ABD'de süren Atilla davası nedeniyle bir süredir ürkek davranıyorum. Konu ile ilgili bir çok değişik yazı ve görüş okuyorum. Okuduklarımdan fazlası ile tedirgin olduğum için de, gerçekleşen öngörülerimi kapatıp, az sayıda yeni öngörü yaparak paylaşımlarımı sürdürüyorum. Daha ziyade destek-direnç paylaşımlarım ile olası teknik hareketlenmelere dikkat çekip, kararı sizlere bırakıyorum. 

Görüyorsunuz ki, bu iş ne kadar da zor değil mi? İki ay evvel hemen hemen tüm yorumlar ABD davası içerikli çok olumsuz endeks beklentilerine dikkat çekiyordu. TV finans kanallarının müdavimi yorumcular endeksin bir süre gördüğü 115.000 seviyesini görmesinin mümkün olmayacağını, hatta o seviyelerin bile aslında yüksek olduğunu söylüyorlardı.

Bense endeksin aslında çok daha yüksek olması gerektiğini ama ABD ile bir takım gerilimlerin belirsizliğine dikkat çekiyordum. Hatta bu belirsizliklere rağmen çok sayıda yeni öngörü yapınca(Kasım başından bu yana 70 yeni öngörüm var), sizlerden; ''ABD ile ilgili bu kadar kötü beklentiler varken ve bankalar için büyük cezalar söz konu iken, yeni öngörü yapmasaydınız daha doğru olmaz mıydı?'' misali mesajlar bile aldığımı biliyorsunuz. Lakin netice itibarıyla, zaten normalde iyi olmasını beklediğim endeks ve hisseler için, teknikleri uygun olunca yeni öngörülerimi yapmayı doğru bulmuştum. İyi ki de bu öngörüleri yapmışım. Bakın şimdi rekorlardan bahsediyoruz. Yapmış olduğum bu öngörülerin de çoğunu gerçekleşme ile kapatmakta olduğumu görüyorsunuz.

Borsa böyle bir şey işte. Birçok dış etkenden etkilenebiliyor. Hatta bu belirsizlikler sürerken gördüğünüz yükselişleri de yapabiliyor. Ama gördüğümüz yükselişler bize bir ölçü olmasın. ABD ile ilişkiler düzeldiği için bu yükselişler başladı gibi bir sonuç çıkartmamız doğru olmaz. Bu yükselişlere rağmen, piyasalar için çok olumsuz olacak gelişmeler yaşanabilir. Yaşadığımız son yükselişler yerini ciddi düzeltmelere de bırakabilir. Ama şimdilik bunlar olmadan gördüğümüz tekniklere göre davranmaya devam ediyoruz. Ancak emin olun ki, özellikle ABD ile yaşadığımız gerilimler yapmış olduğum teknik öngörülerimi en az yarı yarıya azaltmıştır diyebilirim.

Atilla Davasında Karar Çıkacak Mı?
             Bugün yarın jürinin bir karara varması bekleniyor.  Karar hakkında hiç bir fikrim yok. Sonucu görmeyi tercih ediyorum. Ama tedirginliklerim bitmiş değil.

Enflasyon Açıklanacak!
             10:00'da Aralık enflasyonu açıklanacak. Aylık %0,59'luk, yıllık da % 11,81 artış beklentisi hakim. Rakam açıklanınca ne çıkacak göreceğiz. Aylıkta düşüş yaşanacak olursa da, yıllıkta enflasyonu arttırıcı zamların etkilerinin süreceği görüşündeyim. Ama zaten enflasyonu bir süre unutmak gerektiğini söylediğimi biliyorsunuz.

Bence bizim şu sıra konuşacak olduğumuz gündem enflasyon değil, enflasyonu yenmek için başta her türlü gıda üretimi olmak üzere, katma değeri yüksek ürünlerde yatırımların arttırılması olmalıdır. Yatırım ve faiz politikalarını konuşmalıyız. Yoksa içinde bulunduğumuz şartlar zaten bir süre enflasyonun yüksek çıkmasına neden olacaktır. En kısa sürede ülkede güven temin edilmeli ve yerli-yabancı yatırımların artışı sağlanmalıdır. OHAL sürerken, güven sorunu yok mesajları o kadar da ciddiye alınmaz.

Hepinize bol kazançlar diliyorum. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 02.01.2018
  09:37

  Bugün 2018'in ilk borsa gününe başlayacağız. Siz bakmayın başlıktaki temenniye! Her zaman için öncelikle sağlık ilk dileğimiz. Dolayısı ile yeni yıl hepimiz için sağlıklı, mutlu olacağımız bir yıl olsun. Ama bu dileklerimizin yanında bol da kazanç getirsi... Devamı »

 • 29.12.2017
  09:32

  Yazılarımdan da anlayacağınız gibi, benim açımdan pozitif gelişmelerin önüne set olan en önemli belirsizlik ABD ile aramızdaki ilişkilerdir. Şu an için üç önemli sorunumuz vardı! Suriye'de PYD'yi destekleyen ABD politikaları, ABD süren dava ... Devamı »

 • 28.12.2017
  09:09

  Bu sözümü ABD süren dava için söylediğimi anlamışsınızdır. O kadar çok spekülasyon yapıldı, o kadar büyük ceza lafları ortalığa atıldı ki, kararı görmeden tekniklere bakarak öngörü yapmaya bir türlü cesaret edemiyoru... Devamı »

 • 27.12.2017
  08:52

  Arkadaşlar, Bugün beklenti yazım olmayacak. Özel bir gündem yok. Son dönem yazdıklarımızın içerikleri geçerli. Gördükçe tekniklerine göre hisse paylaşımlarımı sürdüreceğim. Gerçekleşenleri de kapatacağım. A&cced... Devamı »

 • 26.12.2017
  11:30

  Arkadaşlar, Öncelikle başta yeni gold üyelerimiz olmak üzere önceden okumamış olan tüm üyelerimiz ''Siteyi Tanıyalım!'' kısmını dikkatlice okusunlar. Böylece sitenin tüm bölümlerini ve bu kısımların amacını detaylıca &o... Devamı »