İnadına Borsa, İnadına Rekor!

20.07.2017 09:27
 •  A 

BİST son dönem bu sloganı benimsemiş koptu gidiyor doğrusu. Ben aman dikkat dedikçe, katlayarak yeni rekorlar tazeleniyor. Bu denli zorlandığım dönemler çok azdır. Grafiklere bakınca halen tamam artık bunun üstü yok, ya da evet borsa düşüşe başladı diyemiyorum. Ama bu denli hızlı yükselişi de gerçekten beklemediğim için şaşkın şaşkın bakıyorum.

İşin ilginci özellikle Dolar bazlı tekniklere bakınca, yine çok güçlü sayılacak bir direnç bölgesine çok yakınız. BİST 30.600$ ile 30.900$ arasında oldukça güçlü bir dirence sahip. Bu seviyelerde takılabiliriz artık. Ama eğer bu dirençleri de kıracak olursa, o zaman büyük bir çanak formasyonu kırılır ve daha da sert bir yükseliş ile ilk hedefi 33.719 seviyesine doğru sert bir yükseliş dalgası daha yaşayabilir ki, asıl teknik hedef 37.000$ civarlarına gelecek bir çanak formasyonu tetiklenmiş olur. İlk hedefin Dolar karşılığı seviyesi şu anki 3,53 kur ile 119.000, ikinci hedefin karşılığı da 130.000 seviyelerine denk gelir.

Açıkçası yakın Dolar dirençleri olan 30.600$-30.900$ civarındaki direncine takılmasını ve teknik bir düzeltme yaşanmasını çok istiyorum. Nedenini hepiniz biliyorsunuz. 102.475 civarı bir seviyeden sonra artık en az % 50 nakit ile tedbirli durmayı doğru bulduğumu ve teknik bir düzeltme sonrasında yeni pozisyonların açılmasının daha sağlıklı olacağını yazıyordum. 

Yani işin özü, son 5 Bin puanlık yükselişi destek-direnç tablosunda dikkat çekmiş olsam da, ana hisselerden uzak kalıp, az sayıda öngörü verip izlemede kalarak kaçırmış oldum. Şimdi bir de Dolar bazlı bu çanak formasyonu kırılacak olursa, o zaman çok şey kaçırmış olurum.Tamam yükseliş trendinin sürdüğünü ve daha yüksek seviyelere gideceğimizi çok yazdım ama bu hızla olmasını beklemiyordum doğrusu. Yapacak bir şey yok. Her zaman doğruları öngöremeyiz. Bazen de böyle insanı oyun dışına atarlar.

BİST Kimseyi Takmıyor!
           ABD ve başta Almanya olmak üzere AB nezdinde, Büyük Ada'daki toplantıya katılan yabancı aktivistlerin tutuklanması sonrası çok sert tepkiler görüyoruz. Suriye'de sanki her an PYD ile karşı karşıya gelme durumumuz var. PYD bizim için korkulacak bir terör grubu değil tabii ki. Ama ABD ve AB destekli olmaları nedeniyle, kiminle karşı karşıya geleceğimiz belli değil.

Kıbrıs müzakereleri yine fos çıktı. Rumlar için doğal gaz arayacak yabancı geminin civarına askeri gemilerimizi yolladık. Vs. vs. ve. Eskiden olsa, bu riskler ciddi satış baskısı yaratırdı. Şimdi ise, BİST bunların hiç birisini takmıyor.

Dün de yeni kabinede Babacan'ın olma beklentisi ile borsanın yükseldiği spekülasyonu vardı. Ama Babacan kabinede yok denince, 1.300 puan artıda olan BİST 700 puan artıya kadar geri çekilip, sonra daha da şaha kalkarak 1.800 puan artı düzeyine yükseldi. Hoş benim Sayın Babacan hakkındaki düşüncemi düne ait yazıdan da biliyorsunuz. Tabii bu yükseliş yeni rekorları da beraberinde getirdi.

Çok fena oyun dışına itilmiş durumdayım. Son yükselişlerle ilgili süreci bir türlü al/sat hisse öngörülerine dökemiyorum. Uyarılarım bile tutmuyor. Anlaşılan o ki, benim tatile ihtiyacım var galiba. 22-29 Temmuz arası tatil programımız tam zamanına denk geldi. Biraz kafayı boşaltmak daha iyi olacak sanırım.

Neyse, yine destek-direnç tablosu ağırlıklı paylaşımlarımla olası teknik gidişe dikkat çekmeye çalışacağım. Artık gerisi size kalıyor.

Hepinizin doğru kararlar vermenizi ve bol kazançlar elde etmenizi diliyorum.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.07.2017
  09:03

  22-29 Temmuz arasında tatil yapacağım için, dün öğle saatlerinde aranızdan ayrılıp, önce Kuşadası'ndan ablamı aldım sonra da abla-kardeş Didim'e annemi ziyarete gittik. Tatil öncesi annemi görmek istedim. 52 yaşımın içindeyim ama annemin en küçük oğlu olduğum için mi, yoksa lise sonrası ben hep onda... Devamı »

 • 18.07.2017
  09:33

  Trump seçim vaatlerinde seçilince Obamacare denen sağlık reformunu değiştireceğini, şirketler için bir çok teşvik paketini ve vergi reformunu uygulamaya alacağını söylüyordu. Eğer bu dediklerini yaparsa, ABD ekonomisinin büyüme hızının artması ve Dolar Endeksinin de değerlenmesi bekleniyordu. Ki, se... Devamı »

 • 17.07.2017
  09:39

  BİST sadece diğer gelişmekte olan borsalardan değil, gelişmiş borsalardan da pozitif ayrışma gösteriyor. Ama bununla birlikte, genelde dünya borsalarında alım iştahları halen sürüyor. DOW endeksleri de yeni rekorlar kırıyor. FED bilanço daraltmadan bahsetmesine rağmen bu rekorlar ilginç gerçekten. ... Devamı »

 • 14.07.2017
  09:20

  101.500, hadi diyelim orası geçilirse 102.475 seviyesi görülürse kâr satışları beklediğimi, ve olası teknik bir düzeltme riskinden çekindiğim için izlemede kalacağımı son yazılarımdan biliyorsunuz. Ama BİST bana inat rekorlar kırmayı sürdürüyor. Yapacak bir şey yok. Böyle zamanlarda böyle gelişmeler... Devamı »

 • 13.07.2017
  09:41

  BİST dün TL bazında yeni rekorlar kırdı. 104.283 zirve ve 103.809 kapanış rekorlarını gördük. Bu rekorlara yenileri eklenecek mi göreceğiz. Eğer yeni rekorların devamı gelecekse bunun olası Dolar ve TL bazlı teknik seviyeleri hakkındaki görüşlerimi Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Benim gö... Devamı »