Borsalarda Alım İştahları Sürüyor!

17.07.2017 09:39
 •  A 

BİST sadece diğer gelişmekte olan borsalardan değil, gelişmiş borsalardan da pozitif ayrışma gösteriyor. Ama bununla birlikte, genelde dünya borsalarında alım iştahları halen sürüyor. DOW endeksleri de yeni rekorlar kırıyor. FED bilanço daraltmadan bahsetmesine rağmen bu rekorlar ilginç gerçekten.

Bu piyasa iştahının nedenlerinden birisi FED başkanı Yellen'in son açıklamalarında daha güvercin izlenim yaratması ve Trump'ın Yellen yerine getirebileceği yeni bir FED başkanının politikalarının daha güvercin olma ihtimali olabilir deniyor. Ama Yellen'in süresi Şubat ayında dolacağı için, henüz bu değişime daha zaman var.

Çin'den ve AB bölgesinden gelen verilere bakınca ekonomik büyümelerde artış görüyoruz. Türkiye için de, Temmuz büyümesinde çok ciddi bir sıçrama bekleniyor. BİST önceden düşük kaldığı için, bu yükseliş bir seviyeye kadar BİST için normal ama özellikle DOW endeksleri zaten tarihi zirvelerde olduğu için, ekstra yükselişler çok da sağlam temellere oturmuyor görüşündeyim.

FİTCH Değişiklik Yapar Mı? 
           Bu haftanın Türkiye ve BİST için bence en önemli gelişmesi, Fitch'in haftanın son günü bitince açıklayacağı Türkiye görüşü olacak! Eonomideki son gelişmeler nedeniyle, FİTCH not arttırımı olmasa bile görünümü pozitif yönde yükseltmesi bile olumlu bir etki yaratacaktır. Bu yöndeki bir beklenti de, BİST'in yükseliş iştahının açıklaması olabilir. Eğer böyle bir FİTCH kararı çıkarsa, BİST o zaman beklediğim düzeltmeyi çok daha yüksek seviyelerden yapacak şekilde yükselişini sürdürebilir. 

Ben not değil ama, görünümde pozitif yönlü bir değişiklik yapılmasına şaşırmam. Aslında bu notları hak etmediğimizi söylemeye gerek yok ama, konu Türkiye olunca, nedense tüm hocalar not cimrisi oluyorlar.

İşsizlik Verisi Gelecek!
           Bugün işsizlik verimiz gelecek. Kısmi düzelmenin sürdüğünü göreceğiz beklentisindeyim.

Bankalar BİST'e Yön Verecek!
           Banka tekniklerinde geçen haftadan başlayan flama oluşumları var. Bu hafta bu grafiklerin yukarı ya da aşağı yönlü kırılmalar ile flama formasyonları oluşturmasını bekliyorum. Yön için görüş belirtmeyip, teknik ne taraf kırılırsa o yöne göre beklenti oluşturmak daha doğru olur görüşündeyim. Son dönem şaşırtıcı hareketler kişisel öngörülerimizde yanılgı nedeni olabiliyor. Ben halen bir teknik düzeltme yaşanması beklentimi koruyorum. Bu görüşüm için bankalardaki flama oluşumlarının hangi yönde kırılacağı çok önemli olacaktır. Olası teknik direnç ve destek seviyelerini Destek-Dİrenç Tablomuzda görebilirsiniz.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.07.2017
  09:20

  101.500, hadi diyelim orası geçilirse 102.475 seviyesi görülürse kâr satışları beklediğimi, ve olası teknik bir düzeltme riskinden çekindiğim için izlemede kalacağımı son yazılarımdan biliyorsunuz. Ama BİST bana inat rekorlar kırmayı sürdürüyor. Yapacak bir şey yok. Böyle zamanlarda böyle gelişmeler... Devamı »

 • 13.07.2017
  09:41

  BİST dün TL bazında yeni rekorlar kırdı. 104.283 zirve ve 103.809 kapanış rekorlarını gördük. Bu rekorlara yenileri eklenecek mi göreceğiz. Eğer yeni rekorların devamı gelecekse bunun olası Dolar ve TL bazlı teknik seviyeleri hakkındaki görüşlerimi Destek-Direnç Tablomuzda bulabilirsiniz. Benim gö... Devamı »

 • 12.07.2017
  09:38

  BİST geçen yıl 74.000 seviyelerinde iken, notlarımız düşerken, hainler darbe denemesi yaparken, AB ve ABD ile gerilimler, kur ve faizler kol kola artarken sizlere bu durumdan korkmayın, 69.000-70.000 seviyeleri dip ve alım seviyeleridir diye, o gün için piyasanın tersi yazılarımı paylaşıyordum. Bunu... Devamı »

 • 11.07.2017
  08:48

  BİST uzun bir süre öncesinden beri kâr satışlarına sahne olabilir diye uyardığım 101.300 - 101.500 direnç seviyelerinde bulunuyor. Geçen hafta 101.415 seviyesi görüldükten sonra kısmi bir kar satışı yaşandı ve 100.084 seviyesine kadar çok kısmi bir kâr realizasyonu yaşandı. Ama şimdilik bu kadarla s... Devamı »

 • 10.07.2017
  09:38

  10:00'da Mayıs ayı sanayi üretimi verisi gelecek. Büyümenin beklentilerin üzerinde gelmesini ve pozitif etki yaratmasını bekliyorum. G-20 Bitti! Almanya'daki G-20 liderler zirvesi bitti. Zirvenin iklim anlaşması yine Trump tarafından imzalanmadı. ABD bir tarafta, diğer ülkeler bir tar... Devamı »