Bu Hız Beni Bile Aşar!

12.07.2017 09:38
 •  A 

BİST geçen yıl 74.000 seviyelerinde iken, notlarımız düşerken, hainler darbe denemesi yaparken, AB ve ABD ile gerilimler, kur ve faizler kol kola artarken sizlere bu durumdan korkmayın, 69.000-70.000 seviyeleri dip ve alım seviyeleridir diye, o gün için piyasanın tersi yazılarımı paylaşıyordum. Bunun nedenlerini ve nasıl bu oyunu bozacağımızın yöntemlerini 21 Temmuz 2016 tarihli ''Türkiye Bu Oyunu Bozar!'' başlıklı yazım gibi yazılarımla kendimce izah ediyordum. 

O sıralar piyasanın genelinde Dolar tavsiyeleri yapanların çok olması üzerine, 22 Kasım 2016 tarihinde ''Dolar Mı, Hisse Mi?'' başlıklı yazımda hisse senetlerinin daha yüksek getirilere sahip olacağını geçmiş kriz ve sonrası örnekleri ile paylaşmıştım.

31 Mayıs 2016'da ''BİST Rahat Bir Yaz Geçirebilir Mi?''
           30 Haziran 2016'da ''BİST'in Pozitif Ayrışmasına Şaşırmayın!'' 

yazılarım ile BİST'in 101.500 seviyelerine yükselmesi beklentimi ısrarla tekrarlamaya devam etmiştim. 

Peki Şimdi Bunları Neden Hatırlatıyorum?
           Bu sefer bu günleri nasıl da bildim diye bu hatırlatmaları yapmıyorum! Tam tersi, ben bile bu denli hızlı yükseliş yaşanmasını beklemiyordum demek için yazıyorum.

Hatırlarsanız BİST'in 101.500 ve üstünü deneyecekse bunu banka hisseleri, thyao ve kchol gibi hisselerle yapabileceğini yazmıştım. Kchol hariç aynen de öyle oldu. 

Dünkü yükselişten sonra dünyanın en iyi getirisi olan borsa olarak diğer bir çok borsadan pozitif ayrışmış bulunuyoruz. Bu uyarıyı ben gördüğünüz gibi 30 Haziran'da yaptığım için bu duruma şaşırmış değilim. Ama bu denli kesintisiz ve ısrarlı şekilde rekorlar kırarak yükselişi sürdürmemiz benim bile beklemediğim bir hız demek istiyorum.

101.500 seviyesi kırılırsa, hızlı bir şekilde 102.475 - 102.825 seviyelerine gidebileceğimiz uyarılarını yaptım ve bu yönde bir yükseliş halinde özelikle bankaların gidebileceği üst seviyelere dikkat çekmek için, dün bankaların Dolar bazlı tekniklerini Destek-Destek Direnç Tablomuzda henüz BİST yeni rekorlara başlamamış iken paylaştım. Yüreği olan varsa, sıralı dirençler kırılması halinde yeni alım için bu teknikleri referans alabilir dedim. 

Dikkat ettiniz değil mi, benim cesaretim buna yetmediği için ben izlemeye çekildim. Şimdilik daha ötesi için ben yeni teknik analiz öngörüsü vermeyi doğru bulmuyorum dedim.

Ama gördünüz ki, BİST yeni bir zirve ve kapanış rekoru daha kırdı. Bu sefer bu yükselişin dışında kaldım. Öyle de kalacağım!

Sert Yükselişlerin Riskleri de Var!
           Bu şekilde çok sert yükselişler beklenilenden de erken yaşandığı zaman, farklı riskler ortaya çıkabilir! Bankalarda ve endeksi etkileyen önemli hisselerde bedelli sermaye artışları, ortaklardan hisse satışları, kamudan ikincil halka arz kararları açıklanabilir. Yabancı büyük fonlardan piyasa getirilerini düşüren yönde kararlar ve kar satışları gelebilir.

Dün yaşanan yükselişin asıl, piyasadaki bir kurumun çok yüksek alımları nedeniyle gerçekleştiğini görüyoruz. Tek bir kurum neredeyse kendi başına BİST'e bu rekoru kırdırmış. Ben bunu şimdilik çok sağlıklı görmüyorum. Bu yükselişin diğer yabancı fonların alımları ile desteklenmemesi halinde, özellikle yabancıların satışları ile karşılanması riskinden çekiniyorum. 

Yabancı satış yaparsa, dün alım yapan kurum onları da alabilir mi bilemem. Ama ben bir süredir dediğim ve uyardığım seviyelere gelindiği için, yükseliş sürecek olursa, dün olduğu gibi sadece izlemede kalmayı düşünüyorum. Teknik bir düzeltme olmadan, yeni öngörü adetlerim çok az olacaktır. 

Ama sizler için yine de teknik görüntüleri Destek-Direnç Tablomuzda veriyorum. Ben beklemesem de, dirençlerin üzerinde yükselişler olursa, teknik olarak hangi hisselerle olacağını bilin ve cesaretiniz varsa, kırılan dirençler sonrasında bir üst direnç hedefini görün ve bu hedeflere göre alım kararı alacaksanız en azından teknik görüntüleri bilin istiyorum.

Dediğim gibi, bu hız beni aşıyor. Ben teknik bir düzeltme görmeden mümkün olduğunca izlemede kalacağım. İlle de buradan değil, daha da yükselip sonra düzeltme yaşansa da, bir düzeltme sonrasında yeni alımların daha temkinli kararlar olacağı görüşündeyim. Bu görüşümü sadece teknik olarak söylüyorum. Yoksa BİST için bildiğiniz gibi ucuz olduğumuz görüşümü koruyorum. Ama bu durumun böyle bir anda kapanmasını da beklemiyorum. Diğer belirsizlik ve risk içeren iç-dış şartlarımızda da pozitif iyileşmelerin görülmesi gerekli düşüncesindeyim.

Kısacası BİST sonunda beni de taça attı! 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.07.2017
  08:48

  BİST uzun bir süre öncesinden beri kâr satışlarına sahne olabilir diye uyardığım 101.300 - 101.500 direnç seviyelerinde bulunuyor. Geçen hafta 101.415 seviyesi görüldükten sonra kısmi bir kar satışı yaşandı ve 100.084 seviyesine kadar çok kısmi bir kâr realizasyonu yaşandı. Ama şimdilik bu kadarla s... Devamı »

 • 10.07.2017
  09:38

  10:00'da Mayıs ayı sanayi üretimi verisi gelecek. Büyümenin beklentilerin üzerinde gelmesini ve pozitif etki yaratmasını bekliyorum. G-20 Bitti! Almanya'daki G-20 liderler zirvesi bitti. Zirvenin iklim anlaşması yine Trump tarafından imzalanmadı. ABD bir tarafta, diğer ülkeler bir tar... Devamı »

 • 07.07.2017
  09:36

  Öncelikle yaşanan borsa düşüşüne bakıp da, BİST düştü diye düşünmeyin. Aslında tam tersi, BİST daha yüksek oranlı düşen gelişmiş borsalara rağmen dirençli çıktı demek doğru olur. Gelişmiş ülke tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler bu ülkelerin borsalarında da satışların gelmesine neden oluyor. Bu b... Devamı »

 • 06.07.2017
  09:32

  101.300 - 101.500 seviyelerinden gelebileceği uyarılarını yaptığım kâr satışları dün 101.415 seviyesi görülünce gelmeye başladı. Bu satışların devamı gelecek mi görmemiz lazım. Şimdilik endeks olarak çok kısmi bir realizasyon var. Ama hisse bazlı biraz daha fazla olan bir kar satışı görüyoruz. Ka... Devamı »

 • 05.07.2017
  09:20

  BİST'de rekor rekor üstüne kırılıyor. 70 Bin'li endeks seviyelerinden beri bu günlere geleceğimiz beklentilerimi ve bunun nedenlerini izah ediyordum. Türkiye'nin de, BİST'in de hak ettiği seviyelerin çok daha yüksek olduğunun izahlarını yapıyordum. Tamamen bir algı yönetimi nedeniyle negatif ayrıştı... Devamı »