BİST'de Realizasyona Dikkat!

05.07.2017 09:20
 •  A 

BİST'de rekor rekor üstüne kırılıyor. 70 Bin'li endeks seviyelerinden beri bu günlere geleceğimiz beklentilerimi ve bunun nedenlerini izah ediyordum. Türkiye'nin de, BİST'in de hak ettiği seviyelerin çok daha yüksek olduğunun izahlarını yapıyordum. Tamamen bir algı yönetimi nedeniyle negatif ayrıştığımızı ve ''her şey aynı kalırken algıların nasıl da değiştiğinizi göreceksiniz'' diye yazıyordum.

Görüyorsunuz değil mi, şu an Türkiye bölgesel savaş ya da iç-dış terör riskinden tamamen kurtulmuş durumda mı? İç siyaset riskleri tamamıyla bitti mi? Enflasyon ve cari açık riskinden kurtulduk mu? İşsizlik sorunumuz diye bir problem kalmadı mı? Özel sektör 3 yıldır uzak durduğu yatırımlara dört ele mi sarıldı? Özel sektörün yatırımlardan kaçınmasına neden olan belirsizlikler ve güven sorunu tamamıyla aşıldı mı? AB ülkeleri ile yaşadığımız sıkıntıları aştık mı? Yeni ABD başkanı ABD'nin sınırlarımızda Kürt devleti kurma hayalerini mi bıraktı? Ratinglerimiz arka arkaya artıyor mu? Katar sorunu mu çözüldü? ABD'deki Zarraf davasının olası riskleri bitti mi? Daha devamını sizler sürdürebilirsiniz. Ama tüm bu soruların cevabı sanırım ''Hayır'' çıkar. İyi de peki o zaman ne değişti de, Türkiye ve BİST'e yeniden para girişleri hızlanmaya başladı ve BİST TL bazında rekorlar kırıyor?

Bir çok kez dikkat çektiğim gibi, sadece ALGI değişti. Herşey aynı iken algı değişimi nedeniyle bu pozitif değişimi yaşıyoruz. Tüm bu saydıklarımız Türkiye için elbette bir risk idi ama gereğinden fazla negatif değerlendirilmişti. Şimdi tüm bu sorunlara rağmen algıların düzelmeye başlaması, bu pozitif sürece girmemize neden oluyor. Size hemen hisse üzerinde bir örnek ile durumu özetleyeyim; Goldman Sachs, thyao için daha önce vermiş olduğu 5,82 nötr hedef fiyatını al'a ve fiyat hedefini de 11,00-TL'ye yükseltmiş! İyi de, şimdi buna sevinmeli miyiz? Vallah fiyatı yükseldiği ve yükseliş yönünde verdiğim teknik analiz alım öngörülerim gerçekleştiği için ben memnunum. Görüşlerimde haklı çıkmış oldum. Peki, zamanında Goldman'ın 5,82 fiyatına inanıp da hissenin neredeyse dip fiyatlarından satanlar, ya da artık pahalı oldu diye üstündeki fiyatlarda almaktan çekinenler ne düşünüyordur acaba? Sanırım Goldman çok iyi bir analizci demiyorlardır değil mi :) Artık orasını Goldman'ı ve benzer şekilde Türkiye'yi kötü gören ve gösterenlere inananlar düşünsün diyorum! BİST'in 70.000'li seviyelerinden beri yazdığım yazılarımın sadece başlıklarına bile bakınca, sizleri bu algı yönetiminden korumaya çalıştığımı görüyorsunuzdur.

BİST'de Rekor Rekor Üstüne Kırılıyor!
           BİST dün yine TL bazında gün içi en yüksek zirve ve en yüksek kapanış rekoru kırdı. Ancak şimdi sizleri teknik olarak uyarmak istiyorum! Bir süredir BİST için bu seviyelere geleceğimizi ama teknik olarak 101.300(101.500) - 102.475 seviyerinde teknik bir düzeltme gelebileceği uyarılarını yapıyordum. Hatta ''BİST Rekorlara Devam Ediyor!'' başlıklı 29 Haziran tarihli yazımda bu uyarıyı yaptığım bir kaç yazımın linklerini yeniden paylaşmıştım. İşte şu an bu seviyelere gelmiş durumdayız. Artık dikkatli olmak gerekir görüşündeyim.

Kâr Realizasyonlarına Dikkat!
           Dün neredeyse tüm banka hisselerinin tekniklerinde yukarı yönlü görüntüler oluştu. Bu nedenle bugün bankalarda bir alım dalgası ile yukarıda dikkat çektiğim endeks aralığına girebiliriz. Ama bu seviyelerden kâr satışları ile düzeltme yaşanması ihtimalini güçlü görüyorum. BİST'in Dolar bazında 28.762 $ seviyesinde bollinger direnci var. Mevcut kur ile çarpınca 102.000 üzerine denk geliyor. BİST'in bu direncine takılma ihtimalini güçlü bulduğumu hatırlatmak istiyor ve bu görüşümü sadece teknik bir düzeltme manasında yazdığım uyarısını da yapmak istiyorum. Yani endekste önemli bir trend değişimi korkum yok. Teknik bir düzeltme sonrasında daha yüksek hedeflere ulaşacağımız görüşümü de koruyorum.

Aslında zaman zaman teknik düzeltmelerin yaşanması çok sağlıklı bir gelişmedir. Ama olur olmaz bilemem. Nihayetinde ben sadece kişisel görüşlerimi paylaşıyorum. Şu ana kadar gerçekleşen görüşlerim sadece olumlu bir referans olabilir. Bundan sonraki görüşlerim için bir kesinlik ifade etmez. 

Kısacası belirttiğim dirençler görülür ve kırılırsa çok şaşırmam ama ben yine de belirttiğim seviyeler sonrasında daha temkinli olmaya çalışacak ve teknik bir düzletme bekleyeceğim.

Hepinize bol kazançlar dilerim.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 04.07.2017
  09:39

  BİST için yakın risk olarak sınır ötesinde Afrin'e müdahale ihtimali BİST'i germiş durumda iken, dün Ege Denizinde Yunan hucum botlarının bir Türk yük gemisine ateş açtığı haberi BİST'in kısmi kâr realizasyonları yaşamasına neden oldu. Ama dediğim gibi, asıl Afrin konusu önemli bir risk olarak önüm... Devamı »

 • 03.07.2017
  09:12

  Açıkçası ben bugün 10:00'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmasını bekliyorum. Enflasyonda düşüş görülürse, BİST'in bu haftaya yeni bir rekor ile başlamasına imkan verebilir. Ancak Türkiye ve piyasalarımız için enflasyondan daha etkili olabilecek diğer bazı gelişmeler de... Devamı »

 • 30.06.2017
  10:14

  Yeni Rekor Realizasyon Getirdi! Dün BİST'de TL bazında tüm zamanların zirve rekorlarından birisini daha görmüş olduk. Endeks seans içinde 100.990 seviyelerini gördü. Ama gelen kâr satışları nedeniyle bu seviyede tutunamayarak 100.190 seviyesinden kapanış yaptı. Öncelikle bu hareket sad... Devamı »

 • 29.06.2017
  09:23

  BİST dün yine TL bazında yeni bir kapanış ve zirve rekoru kırarak günü gördüğü en yüksek seviye olan 100.617 seviyesinden kapattı. Avrupa Merkez Bankası(ECB) başkanı Draghi yanlış anlaşıldım demiş, tüm borsalarda zaten yükselişler yaşanıyormuş, borsalara para girişleri sürüyormuş, falan da, filan da... Devamı »

 • 28.06.2017
  09:34

  Bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta geçireceğiz. Bizim tatilde olduğumuz geçen iki gün içinde FED başkanı Yellen, ömrü içinde ABD piyasalarında bir daha 2008 mortgage krizi gibi bir krizin yaşanmasını beklemediğini söylemiş. Yellen'in dediğinde piyasaları bozacak bir şey yok. Ancak, ECB başkanı D... Devamı »