Enflasyonda Düşüş Sürecek Mi?

03.07.2017 09:12
 •  A 

Açıkçası ben bugün 10:00'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmasını bekliyorum. Enflasyonda düşüş görülürse, BİST'in bu haftaya yeni bir rekor ile başlamasına imkan verebilir. 

Ancak Türkiye ve piyasalarımız için enflasyondan daha etkili olabilecek diğer bazı gelişmeler de yaşayabiliriz! Ben enflasyondan daha önemli gördüğüm Suriye Afrin bölgesine askeri müdahale ihtimalini ve Katar sorunu hakkındaki gelişmeleri daha önemli buluyorum. ABD açık açık destek verdiği terör örgütü PKK'nın kolu PYD ve türevlerine müdahale etmemiz halinde ne yapar bu önemli bir risk içeriyor. Tabii böyle bir müdahale halinde, yaşanacak çatışmanın boyutu ve kayıp riskleri de piyasalarda negatif baskı unsuru olacaktır. Umarım bunlara hiç gerek kalmaz.

Katar sorunu hakkında ilgili blok ülkeler sorunun çözümü için verdikleri süreyi 2 gün daha uzattılar. Bu süre içinde bir çözüm çıkmazsa, sonra ne yapacaklar göreceğiz! Türkiye'nin Katar'ın yanında olması nedeniyle Katar sorunu bizim için Körfez ülkeleri ile ilişkilerimiz açısından çok önemli bir konu haline gelmiş bulunuyor.

Umarım tüm bu belirsizlikler Türkiye ve BİST lehine gelişir ve BİST yeni rekorları kırmaya devam eder.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.
 

    Saygılarımla


    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 30.06.2017
  10:14

  Yeni Rekor Realizasyon Getirdi! Dün BİST'de TL bazında tüm zamanların zirve rekorlarından birisini daha görmüş olduk. Endeks seans içinde 100.990 seviyelerini gördü. Ama gelen kâr satışları nedeniyle bu seviyede tutunamayarak 100.190 seviyesinden kapanış yaptı. Öncelikle bu hareket sad... Devamı »

 • 29.06.2017
  09:23

  BİST dün yine TL bazında yeni bir kapanış ve zirve rekoru kırarak günü gördüğü en yüksek seviye olan 100.617 seviyesinden kapattı. Avrupa Merkez Bankası(ECB) başkanı Draghi yanlış anlaşıldım demiş, tüm borsalarda zaten yükselişler yaşanıyormuş, borsalara para girişleri sürüyormuş, falan da, filan da... Devamı »

 • 28.06.2017
  09:34

  Bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta geçireceğiz. Bizim tatilde olduğumuz geçen iki gün içinde FED başkanı Yellen, ömrü içinde ABD piyasalarında bir daha 2008 mortgage krizi gibi bir krizin yaşanmasını beklemediğini söylemiş. Yellen'in dediğinde piyasaları bozacak bir şey yok. Ancak, ECB başkanı D... Devamı »

 • 23.06.2017
  09:31

  Evet TL olarak tüm zamanların borsa rekorunu kırmış bulunuyoruz. Bunu hem gördüğü seviye, hem de kapanış bazında yaşadık. Bu durumun bir süre daha sürmesini bekliyorum. Ama bu yükselişte dikkat edilmesi gereken seviyeleri de bir süredir yazdığımı unutmayın. BİST olarak yükselişin sürmesini beklediği... Devamı »

 • 21.06.2017
  12:23

  Değerli Arkadaşlar, Gold Üyelik ücretlerimizde 1 Temmuz tarihi itibarıyla kısmi artışlar yapılacaktır. Bu nedenle sizlerle öncesinde bu bilgiyi paylaşmak istedim. Henüz süresi dolmamış tüm mevcut gold üyelerimiz, sonraki üyelik yenilemelerinde bu artıştan etkilenmemek için 1 Te... Devamı »