Nasıl Bir Kısa Hafta Olacak!

28.06.2017 09:34
 •  A 

Bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta geçireceğiz. Bizim tatilde olduğumuz geçen iki gün içinde FED başkanı Yellen, ömrü içinde ABD piyasalarında bir daha 2008 mortgage krizi gibi bir krizin yaşanmasını beklemediğini söylemiş. Yellen'in dediğinde piyasaları bozacak bir şey yok. Ancak, ECB başkanı Draghi'nin ''artık AB bölgesinde de işlerin düzeldiği ve toparlanma sürecinin başladığı iması, deflasyonist baskıların yerini enflasyonis ortama bırakacağını söylemesi  piyasalarda dalgalanma yaratmış durumda. Parite ve euro kurunda sert bir yükseliş görülüyor. Ben bu durumun bir süre sonra yeniden Dolar lehine dönmesini bekliyorum. Henüz brexit süreci tamamlanmadı. Bu nedenle AB'nin bu süreçteki belirsizlikleri sürüyor.

Siber Saldırılar Arttı!
           Bizim tatilde olduğumuz günleri de kapsayan yoğun siber saldırılar tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sıkıntı yaratmış durumda.

Suriye'de PYD Mevzilerini Vurduk!
           Bayram sonrasında topçularımızın Afrin'deki PKK/PYD mevzilerini vurduğu haberleri ile güne başladık. Bu gelişmenin yansımalarının ne olacağını tam öngöremiyorum. Çünkü PYD'nin askeri desteğini ve silah teminini ABD sağlıyor. Aynı şekilde Rusya'nın da PYD'ye hoş görü gösterdiğini görüyoruz. Bu durum nedeniyle birliklerimizin PYD'yi vurmasına özellikle ABD'nin tepkisi ne olur göreceğiz. 

Katar Sorunu Sürüyor!
           Katar Arap ülkelerinin şartlarını kabul etmedi. Özellikle Türkiye ile askeri anlaşmanın sona erdirilmesi ve Türk askerinin Katar'dan çekilmesi isteği başta Suudi Arabistan olmak üzere ilişkilerimizde bir takım gerginlikleri başlatmış durumda.

 Tüm bu gelişmeleri, gelişmiş borsalarda yaşanan düşüşleri ve BİST'de 100 Bin direncini geçen cuma da kıramadığımızı düşününce, kısa haftaya düşüşle başlanmasını bekliyorum. Ama Destek Direnç Tablosunda paylaştığım kritik seviyeler aşağıya kırılmadan önemli bir trend değişikliği beklemediğimi de belirtmek isterim. 

AB ülkelerinden Türkiye'ye yapılan doğrudan yatırımlarda 2016 yılının Ocak-Nisan ayının aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığında % 42'lik bir artış görülüyor. Yani her şey de çok kötü değil. Sadece geçici ve kısmi bir düzeltme ile bu olumsuz ortamı savuşturabiliriz. Neyse, o kısmını yaşayıp da göreceğiz. Şimdilik negatif bir açılışa hazır olmak lazım diye düşünüyorum.

Hepinize iyi bir kısa hafta dilerim.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 23.06.2017
  09:31

  Evet TL olarak tüm zamanların borsa rekorunu kırmış bulunuyoruz. Bunu hem gördüğü seviye, hem de kapanış bazında yaşadık. Bu durumun bir süre daha sürmesini bekliyorum. Ama bu yükselişte dikkat edilmesi gereken seviyeleri de bir süredir yazdığımı unutmayın. BİST olarak yükselişin sürmesini beklediği... Devamı »

 • 21.06.2017
  12:23

  Değerli Arkadaşlar, Gold Üyelik ücretlerimizde 1 Temmuz tarihi itibarıyla kısmi artışlar yapılacaktır. Bu nedenle sizlerle öncesinde bu bilgiyi paylaşmak istedim. Henüz süresi dolmamış tüm mevcut gold üyelerimiz, sonraki üyelik yenilemelerinde bu artıştan etkilenmemek için 1 Te... Devamı »

 • 21.06.2017
  09:43

  Karamsarlığın doğru olmadığını, BİST'in en büyük payının yabancılarda olduğunu, yabancı gözü ile bakınca, BİST'in Dolar bazında tekniklerine bakılması gerektiğini, bu nedenle endeksin 100 Bin ve üstüne gideceğini yazarken, bunun sadece bir algı operasyonu olduğunu belirtiyordum. Her şey aynı iken, a... Devamı »

 • 20.06.2017
  08:57

  BİST'in yeniden 100 Bin ve üstünü görmesi için, bankalar başta, thyao, kchol gibi endeksi etkileme oranı yüksek olan hisseleri yukarı çekebilirler. Özellikle bankalar olmadan 100 Bin üstüne gidebilmek ve orada durabilmek oldukça zor olur görüşündeyim. Tekniklere bakınca da, sanki bankalar ve dikkat ... Devamı »

 • 19.06.2017
  15:30

  2014 yılında izah ettiğim bu iki teknik terimi yeniden hatırlatmak istiyorum! Boğa Tuzağı Boğa Tuzağı, ayı tuzağının anlam olarak tam tersi bir davranıştır. Yaşanan ciddi bir çıkışsonrası kuvvetli dirençlerde fiyatlar çok kısa sürede yukarı doğru sert bir artış yaşar. Bu davranış yatır... Devamı »