100 Bin İçin Bankalara Dikkat!

20.06.2017 08:57
 •  A 

BİST'in yeniden 100 Bin ve üstünü görmesi için, bankalar başta, thyao, kchol gibi endeksi etkileme oranı yüksek olan hisseleri yukarı çekebilirler. Özellikle bankalar olmadan 100 Bin üstüne gidebilmek ve orada durabilmek oldukça zor olur görüşündeyim. Tekniklere bakınca da, sanki bankalar ve dikkat çektiğim birkaç endeksi etkileme oranı yüksek hisseyi de alarak BİST'e yeni bir rekor denemesi yaptırabilirler gibi görüyorum.

Ancak hemen de uyarmak istiyorum! BİST çok önemli direnç seviyelerinde. Teknik olarak yeni bir rekor denemesi yaparken, boğa tuzağına da yakalanma riskini göz ardı etmemek gerekir. Yani, sanki güçlü alımlarla alıyorlar ve dirençleri kırdırıp daha üst rekorlara gidecekmiş gibi ortam yaratıp, alıcıları getirince de, bir anda sert bir kâr realizasyonuna yakalanma riskini de büyük görüyorum. 

Bir kaç ay öncesinden yazıp, tekniklerde dikkat çektiğim gibi, ben olası bir güçlü kâr realizasyonunun 101.300 ile 102.475 arasındaki seviyelerde çok daha rahat olabileceğini düşünüyorum. Çünkü 100 Bin'i görüp de oradan düşen endeksi herkes gördüğü için, yeniden 100 Bin seviyeleri görülürse, yatırımcıların ürkek durup, yeni alımlardan ziyade ellerindeki hisseleri bu seviyelerde satmayı düşünebilecekleri görüşündeyim. Ama eğer 100 Bin kırılır ve 101.300 ve üzerine doğru bir hareket başlayacak olursa, o zaman BİST'in dirençleri kırıldı diyerek, yeni alımlar hızlanabilir. İşte bu ortam çok ideal bir boğa tuzağı yaratır. Yani tam herkes dirençler kırıldı hadi alalım diye yeni alımlara gelmeye başladığı anda, yine bankalar ve büyük hisseler başta sert bir kâr satışı görebiliriz. 

Gördüğünüz gibi, BİST'in yeni rekorları görmesini bekliyor ve dış piyasalardan pozitif ayrışma göstermesini bekliyor da, olsam, arada bu şekilde önemli bir düzeltme olmadan bunu yapmalarını beklemiyorum. Şu ana kadar yaşanan kâr satışlarını ise, yeterli teknik düzeltmeler olarak görmüyorum. Tabii kim bilir, belki de yanılıyorum. Belki de, çok daha yüksek endeks seviyelerine kadar önemli bir düzeltme yaşanmadan yükseliş sürecek. Ben gereksiz de korkuyor olabilirim. Ama ne düşünüyorsam onu yazıyorum. Temkinli olmakta her zaman yarar var görüşündeyim. Yaz aylarında bulunmamız bu görüşümün nedenlerinden biri olabilir.

Kısacası yeni alımlar yapılabilir tabii ama, satışların geldiği görülünce de hemen realize etmenin çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. Bu arada hisse bazlı, bu korkularımın dışında pozitif yükseliş ve ayrışmalar yaşayanlar olabilir.Tekniklerini yakalarsam bu tip hisseleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğim. 

Yani uzun lafın kısası; yeni öngörü adetlerim, BİST yeterli bir düzeltme yapmadığı takdirde bir süre daha çok az olacak gibi geliyor. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.06.2017
  15:30

  2014 yılında izah ettiğim bu iki teknik terimi yeniden hatırlatmak istiyorum! Boğa Tuzağı Boğa Tuzağı, ayı tuzağının anlam olarak tam tersi bir davranıştır. Yaşanan ciddi bir çıkışsonrası kuvvetli dirençlerde fiyatlar çok kısa sürede yukarı doğru sert bir artış yaşar. Bu davranış yatır... Devamı »

 • 19.06.2017
  09:54

  Yeni haftaya alımlarla başlanmasını bekliyorum. Ama teknik grafiklerin içerdiği görüntülerde realizasyon riskleri sürdüğü için, ben izlemede kalmayı ve gerçekleşen öngörüleri kapatmakla yetinmeyi yeğliyorum. Hele bir ilk günü görelim bakalım. Eğer güzel bir kapanış ile günü tamamlarsak, yarından iti... Devamı »

 • 16.06.2017
  09:19

  İşte benim için yakın vadeli risklerin başında bu konu geliyor. Mısır'ın darbe ile başa gelen diktatör başkanı Sisi, ''Türkiye'ye de ambargo uygulansın'' demiş. Aynı şekilde ABD Savunma Bakanlığı eski yetkilisi Michael Rubin attığı bir tweette ''Bugün Katar, yarın Türkiye'' mesajını kullanmış. En ö... Devamı »

 • 15.06.2017
  09:34

  FED genel beklenti doğrultusunda 0,25 baz puanlık faiz artışı yaptı. Yıl içinde bir tane daha faiz artışı yapma planları olduğunu söyledi. 2018'de faiz artışları sürecek dedi. Enflasyonda % 2 hedefini kovaladıklarını ileriki yıllarda ulaşmayı beklediklerini, enflasyondaki düşüşün ise bir kerelik fiy... Devamı »

 • 14.06.2017
  09:28

  Bugün yazı yazmak gelmiyor içimden. O nedenle kısa tutup, tekniklere bakmak istiyorum. BİST nihayet dün 100.000 seviyesini kısa süreli de olsa gördü. Ne diyelim hayırlı olsun. Şimdi bakıyorum da, ''Yeni 100 Bin'lere!'' diyenler başladı:) Sizlere söylemiştim; bu bir algı konusudur, günü gelince ayn... Devamı »