Boğa Tuzağı - Ayı Tuzağı Nedir?

19.06.2017 15:30
 •  A 

2014 yılında izah ettiğim bu iki teknik terimi yeniden hatırlatmak istiyorum!

Boğa Tuzağı
           Boğa Tuzağı, ayı tuzağının anlam olarak tam tersi bir davranıştır. Yaşanan ciddi bir çıkışsonrası kuvvetli dirençlerde fiyatlar çok kısa sürede yukarı doğru sert bir artış yaşar. Bu davranış yatırımcıları aldatmak için yapılır. Büyük bir düşüş öncesi senetlerin elden çıkartılması için hazırlanan bir tuzaktır. Hızlı bir şekilde yukarı yönelen senetler ya da endeks bir anda terse döner ve hızla düşmeye başlar. Önemli yükselişler sonrası ciddi denebilecek dirençlerde bu duruma zaman zaman rastlanır.

           Ayı Tuzağı 
           
Teknik yönden yatırımcıları satışa zorlayan, yanıltıcı nitelikteki aşağı gidiş hareketidir. Çok kısa zamanda fiyatlar tam tersine dönerek kuvvetli bir çıkışın başlamasından evvel yatırımcıların ellerindeki hisseleri döktürmek için başvurulan bir tuzaktır. 

            Kısacası sert bir düşüş öncesinde ciddi satış yapmak isteyenler kendilerine boğa süsü vererek hızlı alımlarla yatırımcıyı yükseliş olacağına inandırmaya çalışırlar. Tam tersi, sert bir yükselişin başlamasından evvel de, ciddi hisse almayı düşünenler kendilerine ayı süsü vererek, yatırımcıları düşüş olacağına inandırmaya çalışırlar. 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.06.2017
  09:54

  Yeni haftaya alımlarla başlanmasını bekliyorum. Ama teknik grafiklerin içerdiği görüntülerde realizasyon riskleri sürdüğü için, ben izlemede kalmayı ve gerçekleşen öngörüleri kapatmakla yetinmeyi yeğliyorum. Hele bir ilk günü görelim bakalım. Eğer güzel bir kapanış ile günü tamamlarsak, yarından iti... Devamı »

 • 16.06.2017
  09:19

  İşte benim için yakın vadeli risklerin başında bu konu geliyor. Mısır'ın darbe ile başa gelen diktatör başkanı Sisi, ''Türkiye'ye de ambargo uygulansın'' demiş. Aynı şekilde ABD Savunma Bakanlığı eski yetkilisi Michael Rubin attığı bir tweette ''Bugün Katar, yarın Türkiye'' mesajını kullanmış. En ö... Devamı »

 • 15.06.2017
  09:34

  FED genel beklenti doğrultusunda 0,25 baz puanlık faiz artışı yaptı. Yıl içinde bir tane daha faiz artışı yapma planları olduğunu söyledi. 2018'de faiz artışları sürecek dedi. Enflasyonda % 2 hedefini kovaladıklarını ileriki yıllarda ulaşmayı beklediklerini, enflasyondaki düşüşün ise bir kerelik fiy... Devamı »

 • 14.06.2017
  09:28

  Bugün yazı yazmak gelmiyor içimden. O nedenle kısa tutup, tekniklere bakmak istiyorum. BİST nihayet dün 100.000 seviyesini kısa süreli de olsa gördü. Ne diyelim hayırlı olsun. Şimdi bakıyorum da, ''Yeni 100 Bin'lere!'' diyenler başladı:) Sizlere söylemiştim; bu bir algı konusudur, günü gelince ayn... Devamı »

 • 13.06.2017
  09:20

  Büyüme oranımızda beklentileri aşan bir gelişme ile % 5'lik bir büyüme oranına ulaştık. Büyümenin detaylarına bakınca, tam da istediğimiz gibi bir büyüme dağılımı var diyebilirim. Israrla üzerinde duruyorum! Türkiye'nin büyüme sorunu sadece güvensizlik kaynaklı bir sorun. Yaşadığımız seçimler, hain ... Devamı »