Sanayi Üretimi Pozitif Etkiler Mi?

10.07.2017 09:38
 •  A 

10:00'da Mayıs ayı sanayi üretimi verisi gelecek. Büyümenin beklentilerin üzerinde gelmesini ve pozitif etki yaratmasını bekliyorum. 

G-20 Bitti!
           Almanya'daki G-20 liderler zirvesi bitti. Zirvenin iklim anlaşması yine Trump tarafından imzalanmadı. ABD bir tarafta, diğer ülkeler bir tarafta ayrı düştüler. 

Trump-Putin-Erdoğan Suriye'deki çatışmasızlık konularını görüştüler. Özellikle Putin'in Suriye'de çatışmasızlık sağlanmasının Türkiye'siz olamayacağını söylemesi önemli bir destek oldu.

Ayrıca, Erdoğan ve Trump arasında zirvenin 2'nci gününde yapılan sürpriz Suriye görüşmesi sonrası ABD uçaklarının yanlışlıkla PYD mevzilerini vurması ve 40 kadar PYD'li teröristlerin ölmüş olması ilginç bir gelişme oldu! PYD bombalamanın kendi hatalarından kaynaklandığını ve ABD güçlerinin o bölgede sadece DEAS'lıların olduğunu bildikleri açıkladılar. 

Kısacası Suriye açısından Türkiye cumhurbaşkanımız vasıtası ile söylemek istediklerini tüm liderlere net bir şekilde tekrarlamış oldu. 

ABD Tarımdışı İstihdam!
           Geçen cuma ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerden iyi geldi. 174 Bin gelmesi beklenen Haziran istihdamı 222 Bin ile beklentilerin üzerinde geldi. Ama işsizlik oranı bir önceki seviye olan % 4.3'e göre artarak % 4.4 geldi. İstihdamın artmaya devam etmesi FED'in faiz artışı yapabilmesini destekler bir gelişme olarak görülüyor.

Adalet Mitingi Yapıldı!
           CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan Adalet Yürüyüşü dün olaysız biçimde tamamlandı. Kısa bir miting sonrası da, toplanan kalabalığın olaysız biçimde dağılmış olması, demokratik bir görüntü oldu. Olası risklerden çekinenler açısından güzel ve sorunsuz bir final oldu. 

Bugün BİST'de haftaya kısmi bir yükseliş ile başlanmasını bekliyorum. Devamı nasıl gelişir onu Destek-Direnç seviyelerini takip ederek anlamaya çalışacağız. Çünkü hala Afrin konusu, Katar sorunu çözümlenmiş değil. 

Hepinize iyi bir hafta diliyorum.       
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.07.2017
  09:36

  Öncelikle yaşanan borsa düşüşüne bakıp da, BİST düştü diye düşünmeyin. Aslında tam tersi, BİST daha yüksek oranlı düşen gelişmiş borsalara rağmen dirençli çıktı demek doğru olur. Gelişmiş ülke tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler bu ülkelerin borsalarında da satışların gelmesine neden oluyor. Bu b... Devamı »

 • 06.07.2017
  09:32

  101.300 - 101.500 seviyelerinden gelebileceği uyarılarını yaptığım kâr satışları dün 101.415 seviyesi görülünce gelmeye başladı. Bu satışların devamı gelecek mi görmemiz lazım. Şimdilik endeks olarak çok kısmi bir realizasyon var. Ama hisse bazlı biraz daha fazla olan bir kar satışı görüyoruz. Ka... Devamı »

 • 05.07.2017
  09:20

  BİST'de rekor rekor üstüne kırılıyor. 70 Bin'li endeks seviyelerinden beri bu günlere geleceğimiz beklentilerimi ve bunun nedenlerini izah ediyordum. Türkiye'nin de, BİST'in de hak ettiği seviyelerin çok daha yüksek olduğunun izahlarını yapıyordum. Tamamen bir algı yönetimi nedeniyle negatif ayrıştı... Devamı »

 • 04.07.2017
  09:39

  BİST için yakın risk olarak sınır ötesinde Afrin'e müdahale ihtimali BİST'i germiş durumda iken, dün Ege Denizinde Yunan hucum botlarının bir Türk yük gemisine ateş açtığı haberi BİST'in kısmi kâr realizasyonları yaşamasına neden oldu. Ama dediğim gibi, asıl Afrin konusu önemli bir risk olarak önüm... Devamı »

 • 03.07.2017
  09:12

  Açıkçası ben bugün 10:00'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmasını bekliyorum. Enflasyonda düşüş görülürse, BİST'in bu haftaya yeni bir rekor ile başlamasına imkan verebilir. Ancak Türkiye ve piyasalarımız için enflasyondan daha etkili olabilecek diğer bazı gelişmeler de... Devamı »