Stresli Seviyelerdeyiz!

11.07.2017 08:48
 •  A 

BİST uzun bir süre öncesinden beri kâr satışlarına sahne olabilir diye uyardığım 101.300 - 101.500 direnç seviyelerinde bulunuyor. Geçen hafta 101.415 seviyesi görüldükten sonra kısmi bir kar satışı yaşandı ve 100.084 seviyesine kadar çok kısmi bir kâr realizasyonu yaşandı. Ama şimdilik bu kadarla sınırlı kalıp yeniden yükseliş yönüne döndüğümüz için teknik stres sürüyor.

Benim için 101.500 önemli olduğu için bu seviye civarında bir anda kâr satışlarının yeniden gelebileceğinden çekiniyorum. Bu nedenle de gördüğünüz gibi oldukça sessiz bir şekilde izlemede kalıyorum. Maalesef böyle zamanlarda yeni öngörüler yapmak risk taşır. Çünkü eğer kar satışları gelecek olursa, verilen öngörülerin fiyatları biraz yüksek kalır. 

Ancak, eğer 101.500 direnci kırılacak olursa, o zaman da yine destek-direnç tablosunda devamlı dikkat çektiğim 102.475 seviyesine doğru hızlı bir yükseliş ile yeni rekorlar kırılabilir. Aradaki Bin puan bazı hisselerde oldukça önemli yüzdelere denk gelen yükselişler de yaşatabilir. Ama aynı hızla da geri çekilme riski olduğu için ben yine de temkinli duruşumu bırakmamayı düşünüyorum. 

Bu nedenle alacak hiç bir şey yok mu neden yeni öngörü yok acaba diye düşünenlerinizin düşüncemi bilmenizi istedim. Tabii ki, teknikleri için bazı hisselerde yeni öngörüler verilebilir. Ama çok az sayıda hissede teknik uygun. Bu sefer de acaba o hisseler de olası bir realizasyon olursa etkilenmez mi diye çekindiğimden onları da görmezden geliyorum. 

Ancak bu hisselere destek-direnç tablolarımda yer vermeye devam ediyorum. Benden daha cesur olanlarınız bu tablodaki tekniklere göre alım kararlarınızı verebilirsiniz. Siteyi Tanıyalım Kısmında tablonun izahı var. Yeni üyeler için tekrarlarsam; her kırılan destek ya da direnç seviyesi sonrasında bir altındaki destek ya da bir üstündeki direnç hissenin görmesi beklenen yeni teknik seviyeler olur. O nedenle kırılan bir direnç sonrasındaki seviyeye kadar olan getiri sizler için yeterli ise, o veya üstündeki seviyelerden satmayı düşünerek, dirençler kırıldığında yeni alım deneyebilirsiniz. Ama bahsettiğim riskleri de unutmamanızı isterim. Henüz Türkiye için güncel risk olan, Suriye, Katar, AB, FED gibi gelişmeler halen belirsizliklerini koruyorlar.

Bununla birlikte, endeksin olası kar satışında yine de derin bir düzeltme yaşamasını beklemediğimi biliyorsunuz. Yani belki de ben biraz fazla temkinliyim. Bilemiyorum. Şimdilik durum bu. Bilmenizi istedim. 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 10.07.2017
  09:38

  10:00'da Mayıs ayı sanayi üretimi verisi gelecek. Büyümenin beklentilerin üzerinde gelmesini ve pozitif etki yaratmasını bekliyorum. G-20 Bitti! Almanya'daki G-20 liderler zirvesi bitti. Zirvenin iklim anlaşması yine Trump tarafından imzalanmadı. ABD bir tarafta, diğer ülkeler bir tar... Devamı »

 • 07.07.2017
  09:36

  Öncelikle yaşanan borsa düşüşüne bakıp da, BİST düştü diye düşünmeyin. Aslında tam tersi, BİST daha yüksek oranlı düşen gelişmiş borsalara rağmen dirençli çıktı demek doğru olur. Gelişmiş ülke tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler bu ülkelerin borsalarında da satışların gelmesine neden oluyor. Bu b... Devamı »

 • 06.07.2017
  09:32

  101.300 - 101.500 seviyelerinden gelebileceği uyarılarını yaptığım kâr satışları dün 101.415 seviyesi görülünce gelmeye başladı. Bu satışların devamı gelecek mi görmemiz lazım. Şimdilik endeks olarak çok kısmi bir realizasyon var. Ama hisse bazlı biraz daha fazla olan bir kar satışı görüyoruz. Ka... Devamı »

 • 05.07.2017
  09:20

  BİST'de rekor rekor üstüne kırılıyor. 70 Bin'li endeks seviyelerinden beri bu günlere geleceğimiz beklentilerimi ve bunun nedenlerini izah ediyordum. Türkiye'nin de, BİST'in de hak ettiği seviyelerin çok daha yüksek olduğunun izahlarını yapıyordum. Tamamen bir algı yönetimi nedeniyle negatif ayrıştı... Devamı »

 • 04.07.2017
  09:39

  BİST için yakın risk olarak sınır ötesinde Afrin'e müdahale ihtimali BİST'i germiş durumda iken, dün Ege Denizinde Yunan hucum botlarının bir Türk yük gemisine ateş açtığı haberi BİST'in kısmi kâr realizasyonları yaşamasına neden oldu. Ama dediğim gibi, asıl Afrin konusu önemli bir risk olarak önüm... Devamı »