BİST'de Düşüş Başladı Mı?

12.05.2017 09:53
 •  A 

Şimdilik bu soruya evet demek doğru olmaz. Yaşanan satışlar rekor tazeleyen yani en yüksek seviyelerine gelmiş olan endeksin, biten üç aylık bilançolar sonrası yaşadığı şimdilik kısmi bir kar satışıdır. Bu kar satışları 94.000 - 93.500 civarındaki Nisan ayından bu yana başlamış olan yükseliş trendini aşağıya kıracak olursa, o zaman endeks için teknik bir düzeltme sürecine giriyor diyebiliriz.

Hatta bugün 94.968 seviyesini aşağıya kırmadan yeniden alımların geldiği bile görülebilir. Ancak işin sağlıklısı teknik bir düzeltme yaşanmasının aslında çok daha iyi olacağıdır. Çünkü bu şekilde kısmi düzeltmeler ile yeniden alımlar gelirse, bir çok kişi yeni alımlar için cesaret edemeyecek ve mecburen izlemede kalacaktır. Ama yeterli bir düzeltme yaşanacak olursa, o zaman daha cesur yeni alım kararları verilebilir. 

Şimdilik yeni rekorlar gördüğümüz bir haftayı tamamlıyoruz. Eğer bugün ya da önümüzdeki hafta 94.000 - 93.500 civarı olan yükseliş trendi aşağıya kırılmazsa, çok gecikmeden yeni rekorları da görebiliriz.

Ben yine de bir süre için ne olursa olsun, en az % 50 nakit pozisyon koruyarak alım-satım kararları vermenin doğru olacağı görüşündeyim. Her türlü yeni alım kararlarınızda bu % 50 nakit emniyetini elden bırakmamanız doğru olabilir. Çünkü belirttiğim Nisan'dan bu yana yaşanan yükseliş trendi desteği aşağıya kırılacak olursa, o zaman daha derin bir düzeltme yaşanır. Bu riskin de güçlü olduğunu bilmenizi ve bu riskin gerçekleşmesi halinde, düşüşten daha az zarar görmeniz ve düşüş sonrası oluşacak alım fırsatlarını kullanmanız için nakit varlıklar önemli olacaktır.
 

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim 
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.05.2017
  11:50

  Üç aylık bilançoların büyük kısmı tamamlandı. Bazılarında ise beklentilere göre kötü rakamlar açıklandığı için düşüşler yaşanıyor. Üç aylık bilançolar bitince sizleri olası kâr realizasyonları için uyarıyordum. Bu realizasyonlar çok normal. Biliyorsunuz maliyenin peşin vergi uygulaması var. Bu ned... Devamı »

 • 11.05.2017
  09:56

  Dünya borsalarında rekorlar kırılmaya devam ediyor. BİST de bu rekorlara ayak uydurmuş durumda. Özellikle bankalardaki alımlar BİST'i yeni rekorlara taşıyor. Eğer bankaların karlarına göre konuşmak gerekirse, bankaların daha gidebilecekleri çok yer var diyebilirim. Şu an fiyatlarına bakınca sanki ye... Devamı »

 • 10.05.2017
  09:39

  Biz BİST'ten korktukça BİST yükselmeye devam ediyor. Dün yine beklemediğim boyutta bir yükseliş ile 95.323 seviyesinden kapanış yaşadık. 95.358 son BİST zirvesi idi. Bu zirve aynı zamanda önemli bir direnç seviyesidir. Yani bugün yeni rekorlar görebiliriz ama sonra yeniden kar satışları da gelebilir... Devamı »

 • 09.05.2017
  09:49

  Üç aylık bilançoların bitmesi ve yaz döneminin geliyor olması nedeniyle BIST'in zorlanması çok normal. Bir kaç yıldır siyasi gündemler ve seçimlerle yorulmuş olan BİST, yine de son dönem kendi özel şartları içinde başarılı oldu sayılır. TL bazında yeni rekor tazeledik. Ama artık biraz kar realizasyo... Devamı »

 • 08.05.2017
  09:43

  Zaten yatırım yapılabilir kademenin bile altında bir not verdiği için, düşürmesini beklemiyorduk. Öyle de oldu. Notlama değerleri aynı şekilde kaldı. 2020'ye kadar olan dönemde % 3 civarı büyüme beklentisini tekrarlamış. Dikkat çekilen riskler de aynı konular. Kısacası anlaşmamız olmayan ratingçi no... Devamı »