Biten Bilanço Dönemi Beklentileri Bozmalı Mı?

11.05.2017 11:50
 •  A 

Üç aylık bilançoların büyük kısmı tamamlandı. Bazılarında ise beklentilere göre kötü rakamlar açıklandığı için düşüşler yaşanıyor. Üç aylık bilançolar bitince sizleri olası kâr realizasyonları için uyarıyordum. Bu realizasyonlar çok normal.

Biliyorsunuz maliyenin peşin vergi uygulaması var. Bu nedenle bazı şirketler ara bilançolarında önemli bir kar göstermek istemezler. Karı gizlemenin isteyen için bir çok yöntemi vardır. Bu yüzden hisselerdeki beklenti sebepleriniz önemlidir. Özellikle uzun vadeli listelere girmiş olan hisselerin, listeye giriş nedenleri ve beklenti ile ilgili süreç ve gelişmeler önemlidir. Lütfen bunları dikkata alınız. Kısa vadede yaşanan düşüşlerin teknik ve geçici düzeltmeler olabileceğini de göz önünde tutunuz.

Kısacası beklentisi nedeniyle listelerimizde olan ama bilançosu kötü gelen hisseleriniz için hemen moral bozmayın. Ama fiyatlar yükselirken, hedefler arka arkaya gerçekleşirken de, nasılsa hep yükseliyor rahatlığının da böylece çok doğru olmadığını zaman zaman dirençlerde satmayı bilmenin de çok önemli olduğunu biliniz. Hızlı yükselen bazı hisselerde teknik al/sat tablosunda açık öngörü kalmadığında bile nasılsa uzun vadeli listede diye satmaktan kaçınanlar, ara teknik düşüşler yaşanınca neden düştü diye paniklemesinler. Çünkü fiyatlar kesintisiz ve sürekli bir yöne doğru gitmez.

Bazen teknikler, bazen de bilançolar ile bizleri kısa vadeli yanıltmak isteyenler olur. Önemli olan neyi neden yaptığımız bilinci ile yatırımcı olmaktır. Şükür ki, şimdiye dek çok büyük yanılgılara düşmedik. Ama geçici ters yakalandığımız, ya da tam da iyi olacak diye öngörü yapmış iken, misal düşürülen Rus uçağı ve-veya şehirlerimizde aniden başlayan terör eylemleri nedeniyle bir anda görüntüsü bozulan thyao gibi şanssız örnekler yaşadık. Lakin bu hisseler bile geçici olumsuzluklar sonrasında gördüğünüz gibi yükselişine geri dönebiliyorlar. 

Kısacası ben açık öngörüler ve uzun vadeli yatırım hisseleri konusunda rahatım. Ama olabilir diye çekindiğimiz kâr realizasyonları yaşanınca, bu hisseler de etkilenbilir. Hatta kar satışları teknik bir düzeltmeye dönüşürse, daha da fazla etkilenebilir. Bunun olacağını önceden gördüğümüz ya da fark ettiğimiz zaman zaten öngörüleri kapatıyoruz. Ama bizler de her zaman doğruları göremeyiz. Ya da zamanında göremeyiz. Sonrasında da iş işten geçmiş olur. Beklentimizi koruyorsak, yaşanan düşüşü kaçırdı isek, artık sonrasında öngörüyü kapatmanın manası kalmaz. O yüzden de mevcut pozisyonu korumaya devam ederiz.

İşte bu tip risklerin arttığı zamanlarda yapılan realizasyon ve en az % 50 nakit durmalısınız  uyarıları varsa, lütfen sonrasında yapılacak yeni öngörülerde de, % 50 nakit posizyonu koruyarak alım kararı vermeniz gerektiğini biliniz. Bu uyarılar yapılıyorsa, olası düşüş riskinden çekinildiği için yapılıyordur. Ama borsada kesin diye bir şey olmadığı için de, tekniklere göre yine de yeni öngörü yapılıyor olması sizler için bu uyarıları anlamsız kılmasın. 

Borsa aşırı hırslarla hareket yapılacak bir yatırım alanı değildir. Kazanmak esas olmakla birlikte, bunun her zaman ve kesintisiz olmayacağını, bulunduğunuz alanın dünyadaki her türlü gelişmeden etkilenebilecek bir yatırım alanı olduğunu hiç bir zaman unutmayınız! 

Neyse, realizasyonlar olsun bakalım düzeltmeye dönüşecek mi görelim. Duruma göre düşüşlerde yeni öngörülerim gelmeye başlayacaktır. Bir çok kez dikkat çektiğim gibi, bankaların karlarının çok iyi olması ve sonraki bilançolarda da iyi gelmesi beklendiği için, büyük bir endeks bozulması korkum yok.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.05.2017
  09:56

  Dünya borsalarında rekorlar kırılmaya devam ediyor. BİST de bu rekorlara ayak uydurmuş durumda. Özellikle bankalardaki alımlar BİST'i yeni rekorlara taşıyor. Eğer bankaların karlarına göre konuşmak gerekirse, bankaların daha gidebilecekleri çok yer var diyebilirim. Şu an fiyatlarına bakınca sanki ye... Devamı »

 • 10.05.2017
  09:39

  Biz BİST'ten korktukça BİST yükselmeye devam ediyor. Dün yine beklemediğim boyutta bir yükseliş ile 95.323 seviyesinden kapanış yaşadık. 95.358 son BİST zirvesi idi. Bu zirve aynı zamanda önemli bir direnç seviyesidir. Yani bugün yeni rekorlar görebiliriz ama sonra yeniden kar satışları da gelebilir... Devamı »

 • 09.05.2017
  09:49

  Üç aylık bilançoların bitmesi ve yaz döneminin geliyor olması nedeniyle BIST'in zorlanması çok normal. Bir kaç yıldır siyasi gündemler ve seçimlerle yorulmuş olan BİST, yine de son dönem kendi özel şartları içinde başarılı oldu sayılır. TL bazında yeni rekor tazeledik. Ama artık biraz kar realizasyo... Devamı »

 • 08.05.2017
  09:43

  Zaten yatırım yapılabilir kademenin bile altında bir not verdiği için, düşürmesini beklemiyorduk. Öyle de oldu. Notlama değerleri aynı şekilde kaldı. 2020'ye kadar olan dönemde % 3 civarı büyüme beklentisini tekrarlamış. Dikkat çekilen riskler de aynı konular. Kısacası anlaşmamız olmayan ratingçi no... Devamı »

 • 04.05.2017
  09:47

  FED Faizleri Değiştirmedi! Dün faiz kararını açıklayan ABD Merkez Bankası FED, politika faizlerini % 0.75 - % 1 aralığında sabit tutmaya devam etti. Büyümedeki gerilemenin geçici olduğu belirtildi. Analistler açıklamalar sonrasında 14 Haziran'da yapılacak bir sonraki FED toplantısında 0,... Devamı »