Anlayarak Okumak!

11.04.2017 09:35
 •  A 

Genel yatırımcı hatalarının başında gelen bir konuya değinmek istiyorum! Eminim birçoğumuz piyasalar ile ilgili bir çok yazı ve yorum okuyoruz. Ama bunu yaparken içeriklerinin zamanlamalarına dikkat etmiyoruz!

Misal, benim son dönem yazılarıma tekrar bakarsanız, referandum öncesi evet anketlerinin önde olduğu haberlerinin desteğiyle, BİST'de bankalar ile yeni rekor gösterilebileceği, ya da en azından referandum öncesi piyasanın gizemli alıcısının desteği ile başta bankalar alınarak borsanın yükseltileceği ve bunun referandum tercihlerini etkilemek amacı ile yapılabileceği öngörülerimi bir çok kez tekrarladığımı görebilirsiniz. 

Hatta aynı şekilde, eğer bu görüşüm doğru çıkar ve BİST ekstra bir yükseliş yaşayacak olursa, bu yükselişi referandum öncesi kredilerden çıkmak ve kısmen nakite dönmek için satış fırsatı olarak kullanmanın doğru olacağını yazdığımı da görebilirsiniz.

İşte dün aynı bu şekilde bir gün yaşandı. Bofa Merrill Lynch Türk bankaları için genelde iyi bir rapor sununca, BİST % 6 ortalama ile yükselen bir bankacılık sektörü desteği ile ciddi bir yükseliş yaşadı. Tabii referandum için evet oyunun önde olduğu anketleri  ve görüşleri de ön plana çıktı. 

Şimdi uyarım da burada olacak! Referandum öncesi olası bu gelişmeleri önceki seçimler öncesi tecrübelerime dayanarak öngörülerimde yazdım. Ama bakıyorum da, dün yaşanan yükseliş sonrası bir çok kişi ne oluyor diye şaşırmış durumda! Bankalardaki ana alıcı kuruma bakınca çok da şaşırmaya gerek olmadığını düşünüyorum! Çünkü yine gizemli yatırımcının işlem yaptığı kurum banka alımlarında hatırı sayılır alımlarla ön planda görülüyor.

Ama bir konuda daha uyarı yapmak istiyorum! Türk bankacılık sektörü bilançolarını doğru olarak kabul edersek, pahalı değil. Hatta iskontolu bile diyebiliriz. O nedenle eğer referandum sonucu Evet çıkarsa, yükselişin devamı daha da gelebilir. Ama Referandum sonucu ve referandum sonucu ne çıkarsa çıksın yeni bir erken seçim belirsizliği de çok güçlü bir risk olduğu için, pazar günü çıkacak sonuç ve sonrasındaki gelişmeler piyasalar için çok önemli olacaktır. 

Ben bu riskleri hafife almayın diye uyarıyorum. Hatta bu risklere rağmen BİST dediğim nedenlerle referandum öncesi yükselebilir, bu da kâr realizasyonları için fırsattır görüşümü tekrarlıyorum. Sonra geçen yıl ilk seçim öncesi ve sonrası BİST tablosunun arasındaki farkın bir tekrarı yine yaşanacak olursa kimse hayret etmesin.

Ben BİST yükselişi sürecek olursa, açık öngörülerimin gerçekleşmelerini kapatmak ile yetineceğim. Pazar günü sandık sonucunu görmek istiyorum. Evet çıkarsa nasılsa alacak bir çok hisse yine bulunur. Ama tersi bir sonuç çıkarsa, hazır öncesi yaşanan yükselişleri kaçırmak üzücü olur.

Lakin özellikle belirtiyorum; her zaman doğruları tahmin etmek kolay değildir. Bunun garantisi de yoktur. Kim bilir belki de bu sefer yanılıyorumdur. Bu nedenle sizler kendi inandığınıza göre kararlarınızı alınız.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 10.04.2017
  09:40

  Kısa bir tekrar yapalım! ABD-Suriye Füze Gerilimi! Esad'ın İdlib'de kimyasal silah kullandığı savı ile, bu silahların kullanıldığı askesi üssün ABD tarafından füzelerle vurulması bir anda bölgedeki ateşin yükselmesine neden oldu. Ama etkisinin uzun sürmeyeceğini beklediğimi cuma günü y... Devamı »

 • 07.04.2017
  09:19

  ABD, İdlib'de kimyasal silah kullanan gücün Esad olduğu iddiası ile, saldırıyı yaptığı söylenen Suriye askeri üssüne 59 füze saldırısı düzenledi. Saldırı üzerine Rusya BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. BM toplantısından bir sonuç çıkmaz. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın haklı eleştirisinde oldu... Devamı »

 • 06.04.2017
  08:51

  Dün banka hisselerinde yaşanan alımlarda meşhur gizemli yatırımcının olduğunu görüyoruz. Benim görüşümü biliyorsunuz, referandum tarihi öncesinde özellikle bu gizemli yatırımcının desteği ile borsa endeksinin yeni rekor görecek şekilde yükselmesini ve bunun da banka hisseleri ile olmasını bekliyordu... Devamı »

 • 05.04.2017
  09:22

  2016'yı seçimlerle harcamışken, yeni yıla da referandum gündemi ile başlamıştık. Zaten ülkenin Suriye riski, referandum sonrası sonuca göre olası yeni bir erken seçim riski, kur riski, AB ile ilişkiler riski, ABD ile Zarraf ve bölgesel anlaşmazlıklar riski, Rusya ile YPG'nin desteklenmesi riski, fai... Devamı »

 • 04.04.2017
  09:33

  Sadece bizde belirsizlikler yok, tüm dünya için bir çok belirsizlik ve kafa karışıklığı var! Faizleri arttırdı, artıracak, kaç kez arttıracak denen FED, son faiz artışı sonrasında yine kafa karıştırdı. FED başkanlarından Bullard, faiz artışlarına ara verilebilir diye bir kelam edince, gördüğünüz gib... Devamı »