Dertlerin Biri Bitiyor, Diğeri Başlıyor!

05.04.2017 09:22
 •  A 

2016'yı seçimlerle harcamışken, yeni yıla da referandum gündemi ile başlamıştık. Zaten ülkenin Suriye riski, referandum sonrası sonuca göre olası yeni bir erken seçim riski, kur riski, AB ile ilişkiler riski, ABD ile Zarraf ve bölgesel anlaşmazlıklar riski, Rusya ile YPG'nin desteklenmesi riski, faiz riski, enflasyon riski, iç siyasetteki gerilimler riski, geleceği öngöremezlik riski, terör riski, kredi notu riski, işsizlik riski, ABD ve İngiltere'nin uçaklarımızda kabin yasakları riski ile fazlası ile meşgul iken, bir de Kerkük sorunu karşımıza çıkmış durumda!

Kerkük valisi, Kürt bayrağının da Irak bayrağı yanında resmi bayrak olarak kabul edilerek, kamu kurumlarına asılması ve referandum kararı yeni bir gerginlik nedeni olarak karşımıza çıkmış durumda. Eş zamanlama ile Irak Bölgesel Kürt yönetimi de bağımsızlık kararını gündeme almış durumda. Zamanındaki yanlış Suriye politikası bakalım başımıza daha ne sorunlar çıkartacak? Suriye'nin işgaline engel olsaydık, ortak kabine topladığımız günleri koruyabilseydik Suriye kaynaklı bu sorunların hiç birisi olmayacaktı. Sistemli bir şekilde bölgede bir Kürt devletine doğru gidiyoruz? 

''Sonuçta sınırlarımızın dışında olduktan sonra ne var ki bunda?'' diye düşünenleriniz varsa, Kuzey Irak bölgesel yönetiminin tv.kanallarında hava raporlarını izlemenizi öneririm. Bakalım güneydoğu şehirlerimizi Türkiye olarak mı göreceksiniz!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ''Yurtta Sulh, Cihanda Sulh!'' derken bir bildiği varmış demek. Ama biz hala bunun önemini anlamış değiliz. Batılı emperyaller herkese bir havuç gösteriyor. Bize federal bir yapı ile Kuzey Suriye ve Kuzey Irak kürt bölgelerinin güneydoğumuzda olası bir eyalet yapısına bağlanarak petrolden de pay alacağımız bir yeni devlet yapısı hülyası gösteriliyor. Ama aynı anda da Kürtlere, siz şimdilik bu yapıyı kabullenin, günü gelince bağımsızlık ilan ettiğinizde o zaman BM'ler olarak sizi hemen tanırız. Böylece 100 yıllık amaç da sonuca erdirilmiş olur diyorlar. 

Bu oyunu artık gecikmeden görüp, mevcut Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni korumanın ve bunun da yolunun güçlü ve birbiri ile barışık bir demokrasiden geçtiğini kabullenmeliyiz. Biz bir oldukça, Türkiye'nin önünde kimse duramaz. Tüm bölgesel oyunları bozarız. Ama artık, siyasilerin ülke gündemini bir an önce siyasi belirsizliklerden çıkartması ve güçlü bir demokrasi ile ekonomiye odaklanması lazım. 

Bir an önce gündemi asıl önceliklere odaklayamaz isek, kendi ayağımızla bir stagflasyona doğru sürükleniyoruz. Umarım 16 Nisan sonrası bambaşka bir siyaset gündemi başlar.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 04.04.2017
  09:33

  Sadece bizde belirsizlikler yok, tüm dünya için bir çok belirsizlik ve kafa karışıklığı var! Faizleri arttırdı, artıracak, kaç kez arttıracak denen FED, son faiz artışı sonrasında yine kafa karıştırdı. FED başkanlarından Bullard, faiz artışlarına ara verilebilir diye bir kelam edince, gördüğünüz gib... Devamı »

 • 03.04.2017
  09:28

  2016 yılının son çeyrek büyümesi % 3.5 ve yıl toplamındaki büyüme rakamı da % 2.9 olarak gerçekleştiği açıklandı. Son çeyrekte beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiş olduk. Aynı şekilde ihracatta da ciddi bir büyüme yaşanıyor. Açıklanan büyüme rakamları sonrasında JP Morgan ve Goldman Sac... Devamı »

 • 27.03.2017
  09:38

  Başkan seçilince iptal edeceğini söylediği Obamacare sağlık sigortası iptal teklifini geri çeken Trump önemli bir yenilgi almış oldu. Cuma günü biterken yasanın iptali onaylanıp geçerse pozitif etki, geçmez ise negatif etkisi bekleniyordu. Cuma kapanışa doğru BİST banka hisselerindeki alımlara sahne... Devamı »

 • 24.03.2017
  08:14

  Obamacare Oylaması Ertelendi! İptal edilmesi halinde olumlu, iptal edilmemesi halinde ise Trump'ın vaatlerini gerçekleştirmesine olan inancın zarar göreceği korkusu ile olumsuz etki yaratacağı düşünülen obamacare adı verilen sağlık sigorta yasasının oylaması dün gerçekleşmedi. Oylanması ... Devamı »

 • 23.03.2017
  08:19

  İki gündür ABD kaynaklı kâr realizasyonları yaşanıyor. Gözler ABD'deki Obamacare denen sağlık sigortasının iptali oylamasında olacak. Trump'ın seçim vaatlerinden birisi olan uygulamanın kaldırılması oylanacak. Eğer uygulamanın devam etmesi yönünde bir karar çıkarsa, bu takdirde Trump'ın dediklerini ... Devamı »