Gözler ABD Obamacare Yasasının Akıbetinde!

23.03.2017 08:19
 •  A 

İki gündür ABD kaynaklı kâr realizasyonları yaşanıyor. Gözler ABD'deki Obamacare denen sağlık sigortasının iptali oylamasında olacak. Trump'ın seçim vaatlerinden birisi olan uygulamanın kaldırılması oylanacak. Eğer uygulamanın devam etmesi yönünde bir karar çıkarsa, bu takdirde Trump'ın dediklerini yapacak gücü olmadığı için, diğer vaatlerini de yerine getiremeyeceği şüphesi ile borsalarda önemli bir geri çekilme yaşanmasından çekiniliyor. 

Diğer bir deyişle, eğer yasa iptal edilirse DOW'da yükseliş tepkisinin gelmesi ve diğer borsaları da olumlu etkilemesi beklentisi var. 

BİST'te de benzer bir kar realizasyonu görüyoruz. Bu realizasyonda ABD'deki gelişmelerin etkisi olduğu gibi, AB ile yaşadığımız gerginliklerin ve geçen cumadan beri rating kurumlarının Türkiye uyarılarının da etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara İstanbul üzerinden gelen uçuşlara kabin içi elektronik eşya yasağı getirilmesi nedeniyle thyao'nun düşüş etkisini de ekleyebiliriz.

Bugün dış borsaların vadeli piyasalarının açılışlarında kısmi yükselişler görülüyor. Bu nedenle BİST'te de benzer kısmi bir alım ile güne başlanabilir ama devamı ne olur emin değilim. Gördüğünüz gibi, brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşler hariç, diğer tüm gelişmeler aleyhimize gelişiyor. Bu süreçte olumsuz etkilenme riskimiz çok normal.

Ama tüm olumsuzluklara rağmen, referandum öncesinde borsanın fazla düşmesini engelemek isteyen gizemli alıcının tavrının süreceği görüşüm nedeniyle büyük düşüşler beklemiyorum. Düşüşlerin dün olduğu gibi tam derinleşeceği seviyelerde alıma geçmesini beklediğim bu alıcının tutumu aynı şekilde sürecek olursa, BİST mevcut seviyelerinin kısmen üzerinde pozisyonunu korumayı sürdürebilir. 

Piyasanın şartları BİST'in düşmesini gerektirmesine rağmen, özel bir elin tutumu nedeniyle tersi bir piyasa gelişmesi yaşıyor olmamız bizlerin kararlarını manüpule ediyor. Suni piyasa gelişmeleri yaşadığımızı düşünüyorum. Ama bu durum referanduma kadar aynı şekilde sürer mi, yoksa her gün gerginleşen diğer ülkeler ile ilgili gerilimlerimiz nedeniyle biz anda ekstra düşüş yaşar mıyız emin değilim. Ama referandum sonrası için bu düşüş riskini yüksek gördüğümü yeniden tekrarlamak istiyorum. 

Bu ortamda daha sağlıklı referans alabileceğimiz kriterin teknik analiz olacağını düşünüyorum. Bu nedenle Destek-Direnç Tablosu paylaşımlarımı yakından takip etmenizde yarar olabilir. Kırılacak destek veya dirençler sonrasında, aynı yöndeki bir sonraki destek ya da dirençler yeni hedef seviyeler olacaktır.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 22.03.2017
  08:37

  Gelişmiş borsalarda dün görülen satış baskılarının BİST'e de yansıması ile güne başlanmasını bekliyorum. Ancak, daha sonrasında BİST'in toparlanmasını bekliyorum. Brent petrolde de düşüş yaşanması bizim için olumlu bir yansımadır. Bu nedenle bizim piyasalarımızın ısrarla söylediğim gibi referandum ö... Devamı »

 • 21.03.2017
  08:45

  Bir zamanlar siyaseten de gerilimlerimizin az olduğu günlerde, ekonomik durumlarımızın daha ön planda olduğu kısa süreli bir döneme denk gelen süreçte Fitch, Moody's ve Jcr tarafından yatırım yapılabilir notlarını almıştık. Ancak arada geçen süre içinde Moody's ve Fitch yatırım yapılabilir notlarımı... Devamı »

 • 20.03.2017
  08:28

  Moody's Türkiyenin durağan olan görünümünü negatife çevirdi. Muhalefeti engelleyici davranışların olumsuz yansımalarına ve verilen son teşviklerin ekonomiyi bozabileceğini uyarılarını yapmış. Çok önemli bulmadım. Fazla olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum. Türkiye'nin risk primleri düşüyor. Tüm g... Devamı »

 • 17.03.2017
  08:16

  Yılbaşından bu yana 1 Milyar Dolar'ın üzerinde yabancı girişi yaşanmış. Bu demektir ki yabancı bizim çekindiğimizden daha az bizden çekiniyor. Tabi bunda birilerinin (!) piyasayı düşürmek için gelen satışları karşılamasının büyük etkisi var. Aynı şekilde görüyorsunuz politika fazileri yükselmelid... Devamı »

 • 16.03.2017
  08:15

  FED 25 baz puanlık artış ve sadece 2 defa daha yıl içinde artış tahmini ile güvercin bir mesaj vererek sırasını savdı. Piyasalar kararı olumlu karşılamış durumda. Şimdi gözler bugünkü PPK toplantısında olacaktır. Açıkçası FED'in yarattığı bu ortam nedeniye PPK'nın faizlere hiç dokunmama ihtimali de ... Devamı »