Dünyanın Kafası Karışık!

04.04.2017 09:33
 •  A 

Sadece bizde belirsizlikler yok, tüm dünya için bir çok belirsizlik ve kafa karışıklığı var! Faizleri arttırdı, artıracak, kaç kez arttıracak denen FED, son faiz artışı sonrasında yine kafa karıştırdı. FED başkanlarından Bullard, faiz artışlarına ara verilebilir diye bir kelam edince, gördüğünüz gibi ons hemen yükseliş tepkisi verdi. 

Ons altın tekniğinde 1.264 $ seviyesi çok önemli. Bana göre bu seviye güçlü bir direnç. Ama eğer kırılacak olursa, 1.292 $'a doğru bir atak yaşanması şaşırtıcı olmaz. Fakat FED bu, ne yapacağı belli olmaz. Bu hafta sonu tarım dışı istihdam verisi gelecek. Bir bakarsanız, veri sonrası bu sefer de çok farklı bir faiz söylemi duyabiliriz! 

S&P Güney Afrika'nın Notunu Düşürdü!
           Siyasi belirsizlikleri ileri sürerek yapılan indirim sonrasında Güney Afrika da yatırım yapılabilir notunu kaybetmiş oldu. Gelişmekte olan ülkeler için riskli günler mi yaşanıyor korkusuna neden olan karar sonrasında para birimi rand değer kaybediyor. 

Seçimler Siyaseti Öne Çıkartıyor!
           Türkiye'de referandum, Fransa ve Almanya'da seçimler siyasetin bu dönem için ön planda kalmasına neden oluyor. Bu nedenle yapılacak açıklamalara göre oynak bir zemin üzerinde hareket etmeye çalışıyoruz. 

Suriye'deki Gelişmeler Önemli!
           Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı'nın birinci etapı bitti diye açıklandı. Ama devamı gelecek diye açıklamalar var. Fakat bölgede farklı risk ve gerilimlere de açık olmalıyız! ABD hemen sınırımızdaki Kobani'de uçaklarını indirmek için hava alanı pistlerini genişlettiğini itiraf etti. Ayrıca, Rakka ve Münbiç operasyonlarını ileri sürerek bölgeye ciddi bir askeri güç sevk etmiş durumda. 

Aynı süreçte, Kerkük valisinin Kürt bayrağının da kamu kurumlarına asılması kararı ve Barzani'den bağımsızlık açıklamalarının geliyor olması, Hem Suriye'de, hem de Irak'ta suların daha da ısınmasına neden olacağını gösteriyor. 

Enflasyon Yine Üzdü!
           Dün gelen Mart ayı enflasyonu yine yükseldi. Durgunluk ve enflasyon stagflasyona doğru gitmemize neden oluyor. Eğer referandum sonrasında çok hızlı bir şekilde bu ortamdan çıkmayı başaramaz isek, siyasi gerilimleri ve yeni seçimleri yine gündeme getirecek olursak, kendi kendimizi bir krize doğru iteceğimizi bilmenizi isterim. 

Bu ortamda çok oynak bir zemin üzerinde olduğumuz için, tekniklerden destek almak önemli bir referans olabilir. Ama tekrar ediyorum, referandum sonucundaki riskler nedeniyle referandum öncesinde kesinlikle kredili olmamanızın doğru olacağını, hatta nakit ağırlıklı pozisyonu tercih etmenizin uygun olacağını düşünüyorum.

Peki Dolar Almalı Mı?
           Bu soruyu öncesinde de sormuş ve cevaplamıştım. Referandum sonucundan hayır çıkması halinde kısmi bir kur atağı yaşanmasını ve borsanın da düşüş ile açılmasını bekliyorum. Ama kur atağının sınırlı kalmasını bekliyorum. Çünkü risk teşkil edecek bir kur yükselişi halinde TCMB'nın faiz silahını çekme riski var. Bu nedenle eğer faiz artışı yapılacak olursa, kurlar göreceği yerden yeniden düşüş yaşayabileceği için, şimdiden döviz pozisyonlarını arttırmak gerekir de diyemiyorum. Tabii eğer sandık sonucunda evet çıkacak olursa, kurlarda düşüş yaşanmasını beklediğim için de, bu ihtimali de göz ardı etmemek lazım.

Tam referandum öncesinde pozitif bir hava yansıtılmak istenir de, BİST alımlara sahne olup yükseltilecek olursa, ben bu durumu kar realizasyonu ve-veya kısmen nakite dönmek için kullanmanın doğru olacağı görüşündeyim. 

Gördüğünüz gibi, içte ve dışta bir çok belirsizlikler kafaların karışmasına neden olmuş durumda. Bu nedenle bu süreci dar alanda kısa paslaşmalar ile geçirmek durumundayız.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 03.04.2017
  09:28

  2016 yılının son çeyrek büyümesi % 3.5 ve yıl toplamındaki büyüme rakamı da % 2.9 olarak gerçekleştiği açıklandı. Son çeyrekte beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirmiş olduk. Aynı şekilde ihracatta da ciddi bir büyüme yaşanıyor. Açıklanan büyüme rakamları sonrasında JP Morgan ve Goldman Sac... Devamı »

 • 27.03.2017
  09:38

  Başkan seçilince iptal edeceğini söylediği Obamacare sağlık sigortası iptal teklifini geri çeken Trump önemli bir yenilgi almış oldu. Cuma günü biterken yasanın iptali onaylanıp geçerse pozitif etki, geçmez ise negatif etkisi bekleniyordu. Cuma kapanışa doğru BİST banka hisselerindeki alımlara sahne... Devamı »

 • 24.03.2017
  08:14

  Obamacare Oylaması Ertelendi! İptal edilmesi halinde olumlu, iptal edilmemesi halinde ise Trump'ın vaatlerini gerçekleştirmesine olan inancın zarar göreceği korkusu ile olumsuz etki yaratacağı düşünülen obamacare adı verilen sağlık sigorta yasasının oylaması dün gerçekleşmedi. Oylanması ... Devamı »

 • 23.03.2017
  08:19

  İki gündür ABD kaynaklı kâr realizasyonları yaşanıyor. Gözler ABD'deki Obamacare denen sağlık sigortasının iptali oylamasında olacak. Trump'ın seçim vaatlerinden birisi olan uygulamanın kaldırılması oylanacak. Eğer uygulamanın devam etmesi yönünde bir karar çıkarsa, bu takdirde Trump'ın dediklerini ... Devamı »

 • 22.03.2017
  08:37

  Gelişmiş borsalarda dün görülen satış baskılarının BİST'e de yansıması ile güne başlanmasını bekliyorum. Ancak, daha sonrasında BİST'in toparlanmasını bekliyorum. Brent petrolde de düşüş yaşanması bizim için olumlu bir yansımadır. Bu nedenle bizim piyasalarımızın ısrarla söylediğim gibi referandum ö... Devamı »