Kritik Tekniklerdeyiz!

01.03.2017 08:08
 •  A 

BİST önemle dikkat çektiğim 86.877 desteğine iyice yaklaşmış durumda. Biliyorsunuz ki, bu seviye çok kritik bir destek içeriyor. Eğer aşağıya yönlü kırılacak olursa, destek-direnç tablomuzda paylaştığım alt desteklere doğru bir düzeltme yaşanabilir. 

Eğer bu düzeltme yaşatılmak istenmiyorsa, bugün bir kaç gündür yaşanan kısmi düşüşlerin ve düzeltmelerin yerini alımların aldığını ve BİST'in yükseldiğini görmemiz gerekir. Hadi diyelim ki, bugün de 86.877 aşağıya kırılmadan ama bu seviyelere yakın bir seviyeden kapanış görelim. O zaman yarın stochasticler alım seviyelerine yaklaşmış olurlar. Yani endeks seviyesi olarak belki yeterli bir düzeltme olmamış olsa da, teknik indikatörler olarak alıma uygun seviyelere inmiş olabiliriz.

Lakin özellikle stochastic gibi indikatörleri takip edenleri uyarmak istiyorum! Aşırı satım bölgesine inse de, stochasticler yanıltıcı olabilirler. Çünkü aşırı satım bölgesinde düz bir çizgide kalmasına rağmen endeksin düşüşü sürebilir. Yani sadece indikatörlere bakıp da alınır demek doğru değildir.

Hemen tekrarlamak istiyorum! Aslında benim tercih edeceğim gelişme  teknik bir düzeltmedir. Çünkü fiyatların bir düzeltme yaşaması, yeni bir çok alım öngörümüzün gelmesine ve yeni alım fırsatlarına imkan sağlar. Yoksa bu durumda görüyorsunuz ki, teknik riskler nedeniyle izlemede kalıyoruz.

Yani kimse kalkıp da, ''Neden düşüyoruz, BİST bu kadar neden düştü?'' gibi sorular sormasın. Ya da bu gevşemelerde paniklemesin. Nihayetinde Aralık'taki 71.792 seviyelerine göre, çoğunluk yorumcu ve analistlerin zaten hiç beklemediği endeks düzeylerindeyiz. 18 Bin puanlık esaslı bir yükseliş yaşanan endeksin gördüğü 89.537 seviyesine göre 2.000 puan gevşemiş olması çok normaldir. Hatta oldukça düşük bir kar realizasyonudur. Devamlı yükselen bir borsa olmaz. 

FED ve Hazine İhaleleri Önemli Olacaktır!
           Dünya finansal piyasaları ve dünya borsaları için FED faiz kararı, BİST ve bizim piyasalarımız için de Hazinenin ihaleleri oldukça önemli olacaktır. Özellikle hazine ihaleleri başarılı geçerse, o zaman Türkiye piyasalarında pozitif bir etki yaşanabilir. Bir süredir Türkiye'den uzak duran ve olması gerekenden daha az Türkiye pozisyonu taşıyan yabancılar, eğer yeniden Türkiye pozisyonlarını normale getirmek istiyorlarsa, hazine ihalelerine yoğun bir şekilde katılım gösterebilirler. Bu gelişme yaşanırsa ki, ben böyle olmasını bekliyorum. Bu takdirde birkaç gündür kısmen yükseliş tepkisi veren usd yeniden gevşemeye başlayacaktır.

Hepinize bol kazançlar...
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 27.02.2017
  08:06

  Bir süredir teknik olarak iyice sıkışmış olan BİST'in yönünü saptayacak olan teknik seviyeler çok büyük önem taşıyor. Normalde yıl sonu bilançoları bitince kısmi bir düzeltme yaşanmasını beklerdim. Ama bu sene bir referandum gündemi olduğu için, borsada yaşanan işlem şekillerine bakınca, referandum ... Devamı »

 • 24.02.2017
  09:22

  Moody's dünya için büyüme tahminlerini yükseltti. G20 ülkelerde 2016 yılında ortalama % 2,6 olan büyüme oranının 2017 ve 2018 yıllarında yüzde 3 civarına toparlanmasını bekleyen Devamı »

 • 23.02.2017
  09:27

  FED'in dün açıklanan tutanaklarında güvercin mesajlar var. İşler bu şekilde iyi gitmeye devam ederse, fazla gecikmeden ama kademeli faiz artışlarının yapılacağına dikkat çekiliyor. Ama enflasyon için henüz tam emin olunmadığı yönünde yorumlar mevcut. Faiz artışı olmalı dense de, bunun zamanı sanki b... Devamı »

 • 22.02.2017
  08:57

  Doğuş Grubu ve BBVA dün yeni bir pay satışı anlaşmasına daha vardı. Doğuş zaten daha öncesinde Garanti'nin çoğunluğunu sattığı BBVA'ya % 9,95'lik bir payı daha 7,95 TL fiyat ile satma kararı aldı. BBVA, böylece % 39,90 olan payını son alım ile % 49,85'e çıkartmış olacak. Doğuş Grubunda ise geriye % ... Devamı »

 • 20.02.2017
  08:58

  Bir süredir önemli direnç seviyelerine gelen BİST'in olası kâr realizasyonlarına dikkat edilmesini yazıyordum. Eğer kâr realizasyonları derinleşerek 86.877 desteğini aşağıya kıracak olursa, daha derin bir düzeltmeye dönüşebileceği konusunda uyarı yapıyordum. Ama aynı şekilde, eğer bu destek aşağıya ... Devamı »