Fitch'in Türkiye Notu ve ABD Büyüme Verileri Açıklanacak!

27.01.2017 09:13
 •  A 

Bugün uzun süredir tedirginlikle beklenen Fitch Türkiye değerlendirmelerini öğreneceğiz. Aynı zamanda da ABD'de büyüme verileri açıklanacak. Her ikisi de hem bizim, hem de piyasalar için önemli olacaktır.

ABD büyüme oranları yüksek gelmeye devam ederse, FED'in faiz artışı beklentleri nedeniyle Dolar Endeksi(DXY) 101'li seviyelere doğru bir yükseliş yaşayabilir. Dolar endeksindeki yükseliş Dolar kurunun yükselme baskısına ve BİST'in de satış baskısı yaşamasına neden oluyor. Ancak, ben olası ABD büyüme oranı nedeniyle çok büyük bir etkileşim yaşamamızı beklemiyorum. Çünkü zaten BİST Dolar bazında fazlası ile iskontolu ve Dolar kuru da zaten önemli yükselişler yaşadı. Bu nedenle yaşanacak kur yükselişi geçici olur kanaatindeyim.

Fitch Çok Daha Önemli!
           Döviz kurlarımız, faizler ve BİST için Fitch Türkiye notu çok daha önemli etki yaratacaktır. Hemen söyleyeyim, eğer Fitch uyarılar yapıp da notu değiştirmeyecek olursa, bu takdirde kurlarda gevşeme yaşanıp, BİST endeksi de 85.000 - 86.900 seviyelerine doğru bir yükseliş  atağına kalkabilir. Bankacılık hisseleri bu yükselişi destekleyen sektörlerin başında olur. 

Ama genel beklenti Fitch'in not indirmesi yönünde. Fitch yatırım yapılamaz notu verecek olursa, bu bir çok yabancı fonun Türkiye fonlarında satışa yönelmesine ve Türkiye fon paylarını küçültmesine neden olacak gelişmeleri tetikler. Etkisi sadece 3-5 günde netleşmez 1-1,5 ay sürecinde bu satış baskılarına muhatap oluruz.

Ben de Fitch'in önceden yaptığı açıklamalara bakarak not indireceği beklentisindeyim. Çünkü not kararını açıklayacağı 27 Ocak öncesinde yaptığı açıklamaların hepsi not indirimi yapacağı izlenimi verecek şekilde yapıldı. Eğer indirim yapmayacaksa, bu tarz açıklamalar ile yatırımcıyı yanlış yönlendirip piyasayı manipüle etmiş olur. Ben öncesinde yaptığı açıklamalar ile, indirim öncesinde yatırımcıların tedbirlerini almalarını istediği görüşündeyim. Neyse, bugün ne yapacağını görmüş olacağız.

Olası bir indirim halinde BİST'in pazartesi büyük bir gap boşluğu bırakarak açılmasını ve sırası ile 80.290 - 78.957 - 77.899 ve 76.173 seviyelerine doğru iniş yaşanmasını bekliyorum. Normalde böyle bir not indirimi kararı sonrasında çok daha sert düşüşler beklerdim. Fakat iki - üç aydır kurlarda yaşanan sert yükselişler nedeniyle Dolar bazında BİST zaten fazlası ile ucuzlamış durumda. Bu nedenle yaşanacak düşüşler alımlarla da karşılanabilir. Nihayetinde bankalarımızın ciddi karları var. Şirketlerimiz için de durum o kadar kötü olmadığı gibi, karlılıkları gayet iyi. Problem daha ziyade kur artışı kaynaklı sıkıntılardan yaşanıyor. Aşırı kur artışı özellikle bankalarda sermaye yeterliliklerin düşmesine neden olabiliyor. Ama bankalar için getirilen şüpheli alacak devri imkanı bu sıkıntılarına çare olabilecek doğru bir hamle olmuştur. 

BİST İlle de Düşer Mi?
           Fitch not indirirse evet ama gördüğünüz gibi bu not indirimine birilerinin hazırlıklı olduğu görülüyor. Olası bir not indirimi halinde ilk anda gelecek düşüş sonrasında yine başta banka hisselerini alarak BİST'in Fitch etkisini azaltmaya çalışan birilerinin harekete geçebileceğini de düşünüyorum. Şimdi burada önemli olan bir süredir banka hisselerini alarak BİST'in Fitch riskine rağmen 84.000 civarında bulunmasına destek olan bu alıcı ya da alıcıların alım imkanlarının boyutu olacaktır! Çünkü eğer not inerse, bu takdirde yabancı fonlardan da ek satışlar geldiği zaman bu satışları karşılamak için çok daha büyük bir kaynağa ihtiyaç duyulacaktır. Bu kaynak var mı yok mu göreceğiz. İlk etaptaki satışlar karşılanabilir ama devamında yine de gelmeye devam edecek sonraki yabancı fon satışları da karşılanamazsa, o zaman gap'li açılış sonrası yaşanabilecek alımlar geçici toparlanmalar ile sınırlı kalıp, yeniden düşüş yaşarız.

Fazla varsayım sohbeti yapmak isemiyorum. Yaşayalım da ne olacağını görelim. Bana göre Türkiye ekonomik olarak bu notu değil, daha da üstündeki notları hak ediyor. Ama içinde buluunduğumuz siyasi belirsizlikler, savaş ve terör riskleri nedeniyle maalesef not indirmeye gerekçe yaratmış durumdayız. 

Bu arada olası not indirimi sonrasında, eğer satışları karşılayacak kaynaklar sınırlı ise ve borsadaki düşüş yazdığım seviyelerden de aşağıya sarkacak olur, bu esnada da Dolar kuru 4,10 ve üstüne çıkacak olursa, o zaman 24 Ocak'ta faiz arttırmamış olan TCMB faiz silahını çekmek durumunda kalabilir. TCMB faiz müdahalesi yapacak olursa, olası faiz artış oranı piyasalardaki bozulmaya set çekebilir. Fakat faiz artışı halinde bu sefer de başta inşaat sektörü olacak şekilde bir çok sektör finansal krize girer. Cumhurbaşkanımızın faizler ile ilgili açıklamaları dün yine geldi. Böyle bir siyasi baskıya rağmen TCMB faiz silahını çekebilecek midir bilemiyorum. 

Ümit edelim de Fitch not indirmeyip, sadece uyarı yapsın ve referandum sonrasını beklemek kararı alsın. Yoksa not indirimi halinde işler biraz çetrefelli hale gelecek gibi duruyor. 

Hepinize iyi bir hafta sonu diliyorum.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 26.01.2017
  09:19

  BİST ne yapıyor, ya da kimler BİST'de neyi neden yapıyor şu sıralar inanın bunu anlamakta ben de çok zorlanıyorum. TCMB faiz kararı öncesinde eğer politika faizleri artmazsa BİST'de satış baskılarının artmasını ve Fitch not kararının olumsuz olma riskinin de yükseleceğini yazmıştım. Gecelik marjinal... Devamı »

 • 25.01.2017
  09:17

  Dün genel beklenti TCMB'nın politika faizlerinde artış yapması idi. Ama bu yapılmadı. Bunun yerine TCMB bir süredir savunduğu sadeleştirme politikasından cayarak, yeniden faiz koridoruna dönmüş oldu. Dün alınan kararları tekrarlarsak; Faiz alt koridoru % 7,25'de sabit tutuldu. Faiz ... Devamı »

 • 24.01.2017
  09:06

  Bu sorunun cevabını 14:00'de açıklama yapacak olan TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu)kararları ile öğreneceğiz. Normal bir ortamda ve kurumların bağımsızlığını tam yaşadığı günlerde olsak, bugün belki geçici süre için de olsa TL faizlerinde yükseliş yönünde kararlar duyardık. Ama içinde bulunduğumuz ort... Devamı »

 • 23.01.2017
  09:11

  Piyasalar için çok önemli bir haftaya giriyoruz. 24 Ocak tarihinde TCMB faiz kararını öğrenmiş olacağız. 27 Ocak tarihinde de, Fitch'in Türkiye not değerlemesini duymuş olacağız. Çıkacak kararlar bir birlerini etkileyebilir. TCMB faiz artışı yapmak istemiyor. Ama Faizleri yükseltmediği takdirde Fi... Devamı »

 • 20.01.2017
  09:22

  82.825 gap'i kapandı, hatta kısmen yukarı seviyeler de görülmesine rağmen kar realizasyonlarının geldiğini görüyoruz. Öncelikle teknik olarak bu durum çok normal. Zaten kaç gün öncesinden beri de, gap ya da civarlarında kâr realizasyonları riskine dikkat çekiyorduk. Ancak bu realizasyon 81.657 deste... Devamı »