Tekniklerde Risk Var!

02.05.2024 04:14
 •  A 

Hem genel endeks grafiklerinde, hem de hisselerin genelinde stochasticler aşırı alım bölgesinde bulunuyorlar. Yani direnç bölgesindeler. Haftanın son iki gününde BIST'in kâr satışlarına maruz kalma riskini artmış görüyorum. Bence zaten öngörülerin çoğu gerçekleşmeler ile kapandığı için, şu sıra nakit ağırlık olunması gerekir görüşündeyim. Bence en az %50 nakit, hatta %75'de olabilir, kalan %25 hisse  pozisyonu doğru olur gibi geliyor bana. Mevcut seviyelerde bir süre izlemekte yarar görüyorum.

FED Faizlere Dokunmadı!
              ABD Merkez Bankası FED, enflasyonda %2 hedefine uzak olunduğu için, 23 yılın en yüksek faizi olan %5.25 - %5.50 olarak haftalık politika faizlerini sabit tuttu. Hedefe ulaşmanın çok daha uzun sürebileceğine dikkat çekti. Ayrıca FED, haziran ayından itibaren bilanço küçültme hızını bir kez daha düşürerek, aylık 60 Milyar Dolar'dan, 25 Milyar Dolar'a indirecek.

İsrail ile Gerilim ABD İlişkilerini Bozabilir!
              Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanında İsrail'in Gazze'de Filistin'e karşı soykırım işlemiş olduğu yönünde açtığı davada Türkiye gönüllü müdahil olmak istiyor. İsrail için bu yönde bir karar çıkacak olursa, ABD ile ilişkiler bir anda ekstra gerilimlere sahne olabilir. Aslında Cumhurbaşkanının ABD ziyaretinin iptali beni bu nedenle tedirgin etmişti. Ama sonrasında endeks ve hisselerin yükselmesine şaşırdım. Bu nedenle yine nakit ağırlıklı olmak tedbirli bir davranış olur görüşündeyim.

NOT: Bu arada bu hafta tatilde olduğumu biliyorsunuz. Yine de paylaşımlarımı yapmaya çalışıyorum. BIST destek-direnç tablosunda bir süredir dikkat çektiğim 10100-10300 seviyelerine ulaştığı için de, gece 04.14'te sizler için bu yazımı yazmak istedim. Yeni teknik beklentileri Türkiye'ye döndükten sonra yapmayı düşünüyorum.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 30.04.2024
  09:42

  Değerli Üyeler, Tatilden de teknikleri aksatmıyorum ama, ben olmadan yeni öngörüden ziyade destek-direnç şeklinde paylaşıyorum. Lütfen destek-direnç paylaşımlarıma dikkat ediniz. Kırılan destekler ise sıralı alt destekler, kırılan dirençler ise sıral... Devamı »

 • 26.04.2024
  09:14

  İki ay öncesinden zaman zaman hatırlattığım tatil tarihimiz nihayet geldi. Kısmetse bu akşam İstanbul yolunda olacağız. Yarın İstanbul'da aileden bir genç kızımızın nişanına katılacağız. Pazar günü de bir haftalık tatil için vizesiz dönemini kaçırmayalım ... Devamı »

 • 25.04.2024
  09:02

  TCMB Para Piyasası Kurulu 14.00'te faiz kararını açıklayacak. Mart toplantısında 500 baz puanlık bir artış yapmış olan PPK'dan bugün mevcut %50 olan politika faizinde bir değişik yapması beklenmiyor. Açıkçası ben de bu toplantıda faizlere dokunmayıp, 500 baz puanlık... Devamı »

 • 24.04.2024
  09:27

  IMF ve Dünya Bankası toplantılarından dönen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: ''ABD'de Türkiye'ye yatırımcı ilgisi tek kelimeyle mükemmeldi, Sabah 7'den akşam 11-12'lere kadar toplantılara katıldığımız günler oldu. Cuma gün&u... Devamı »

 • 22.04.2024
  09:32

  Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra bugün Irak'a çok önemli bir ziyaret gerçekleştiriyor. İki ülke ilişkileri için çok önemli beklentiler var. Irak ziyarete büyük önem veriyor. Irak petrolünün Türkiye üzerinden ge&... Devamı »