BIST İçin Halkbank Davası Belirleyici Olacaktır!

26.02.2024 09:20
 •  A 

28 Şubat Halkbank Temyiz Duruşması Görülecek. Bir karar çıkar mı bilemiyorum. Ama Eğer Halkbank ABD'de yargılanamaz kararı çıkacak olursa, BIST için çok ciddi bir alım etkisi yaratabilir. Tabii tersi, yani yargılamanın yapılabileceği kararı ise, son günlerin pozitif havasına sekte vurur. Ben olumlu yönde gelişmeler beklentisindeyim. 

FATF'de Olumlu Hava!
              Aynı şekilde BIST ve Türkiye için diğer önemli bir konu olan Gri Liste sorunu konusunda, Türkiye'nin uyumlu bir çalışma içinde olduğu ve istenenleri karşıladığı yönünde açıklama yapıldı. Haziran 2024 tarihinde yerinde bir inceleme daha yapılma kararı alındı. Bakan Mehmet Şimşek de, Haziran incelemesi sonrası Türkiye'nin Gri Liste'den çıkartılma kararının alınacağı beklentisinde olduğunu açıkladı. Kısacası bu konuda da pozitif bir gelişme var. Ama henüz listeden çıkamadık.

Haftaya pozitif bir başlangıç yapmayı ve TL bazlı yeni rekorların görülmesini bekliyorum. Ulaştırma, gsm, holding sektöründe bu beklentimi destekleyecek teknikler görüyorum. 9400 BIST için çok önemli bir teknik direnç oldu. Bu direnci aşıp, kapanışlar yapılması halinde, yeniden yükseliş ivmesi kazanacağımız görüşündeyim.

Hepinize sağlık, bol kazanç ve iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 22.02.2024
  08:57

  Bir bakıyorsunuz kaç zamandır sessiz duran kurumlardan Türkiye ve banka raporları arka arkaya gelmeye başlıyor. Bankaları alırken, diğer ağırlıklı hisselerde satışa geçiyorlar. Sonra bankaları çektikleri yerden satarken, diğerlerine giriyorlar. Bu değişimlerle endeksi kısmi... Devamı »

 • 21.02.2024
  09:06

  Bence 22 Şubat Perşembe toplantısında bir değişiklik yapılmaz. İndirim takvimi konuşulmaz. Mevcut faiz düzeyi enflasyon düşmeye başlayana kadar yüksek kalmaya devam edecektir diye de açıklama desteği gelmelidir görüşündeyim. Ancak seçimler sonrası olmasını... Devamı »

 • 20.02.2024
  09:17

  Dün TL bazında yeni bir BIST zirvesi rekoru gördük. Endeks 9404 seviyesini gördü. Ama sonrasında bunu koruyamadı ve hemen her yerde kar realizasyonlarının yaşandığını gördük. Bu gayet doğal bir durumdur. Zaten bir süreden beri teknik düzeltme olması gerek... Devamı »

 • 19.02.2024
  09:22

  Bu hafta gözler TCMB'nın faiz kararında olacak. Seçimler sonrası kurlarda yükselişin biraz daha belirginleşmesini beklediğim için, ben faiz artışının henüz son bulmadığı görüşündeyim. Bu nedenle son bir 250 baz puanlık artış ihtimalini, ama 150-100 pua... Devamı »

 • 16.02.2024
  09:30

  BIST birbuçuk günlük realizasyon sonrası yeniden rekorlarına başladı! Bir buçuk gün diyorum, çünkü salı düştü, çarşamba ise salının daha altındaki seviyelere inip sonra günü yükselişle kapatmıştı. Dün yine yüksel... Devamı »