Sağlık, Bolluk, Huzur Dolu Bir Yıl Dilerim!

29.12.2023 09:43
  •  A 

Borsalar düşer, çıkar. En iyi hisseler hiç ummadık fiyatlara düşebilir, bilançosu çok kötü olan hisseler manipülatif hareketlerle hiç olmayacak fiyatlara yükselebilirler. Borsa böyle bir yerdir. Fiyatların ve beklentilerin garantisi yoktur. İçeride dışarıda her türlü gelişmeden, algı operasyonlarından etkilenebilirler. Ama sonrasında bu tablolar düzelir, kayıplar fazlası ile telafi edilir. Suni rüzgarların peşine düşmediyseniz, her şeyin yeniden süt liman olduğunu görebilirsiniz. 

BIST bu yılı Dolar bazında %15 eksi, TL bazında %35 civarı artı ile kapatıyor. Ağustos sonrası zirvelerde takıldık. Filistin-İsrail savaşı ile de kazançları geri vermeye başladık. Tam toparlanıyoruz derken, bir anda ortaya çıkan bir yargı sorunu yaşadık ki, halen sürüyor. Bugün son işlem günümüz. Yeni yıla da aynı riskler ve sorunlarla başlayacağız. İlk çeyrek sonundaki seçimler bitene dek, baskının sürmesini bekliyorum. 

2023 yıl sonu bilançolarında enflasyon muhasebesi uygulanacak. Bankalar uygulama dışında tutulacak. Bu konu bile başlıbaşına bir belirsizlik içeriyor. Bilançolar şöyle, böyle etkilenecektir diyoruz ama, tam detaylarını bilmediğimiz için tam yansımalarını yıl sonu bilançoları açıklanınca görmüş olacağız.

Ben gıda, holding, enerji, perakende, ulaştırma, sigorta, gsm-telekominikasyon, teknoloji, petro kimya, çimento, demirçelik sektörünün ön planda olacağını düşünüyorum. İyi de geriye ne kaldı zaten derseniz, hakikaten çok bir şey kalmadı. Kısacası yüksek faiz iç talebi daraltacak, büyümeyi düşürecektir. Ama gelişmiş ülkelerde faiz indirimlerinin başladığı bir ortamda yükselen faizlere ve artan kurlara maruz kalacak olan Türkiye, yabancının ilgisinin artacağı bir ülke olacaktır diye düşünüyorum. Kaldı ki, yabancı alımları sürmeye devam ediyor. Seçimden sonra yabancının kur ve faiz riskleri daha azalmış olacağı için, girişleri daha da hızlanacaktır diye düşünüyorum. Ortodoks politikaların sürmesi halinde, bunun maliye, yargı reformları ve dış politika ilişkileri ile de desteklenmesi halinde, 2024 yılında ülke kredi notlarımızda birkaç kademe artış yaşanmasını bekliyorum.

Tüm bu gelişmeleri güncel olarak işlemeye, yaşanmadan ya da yaşandıkça olası yansımaları hakkındaki görüşlerimi paylaşmaya devam edeceğim. Ama tüm bunlar bir yana her şeyin başı sağlık. Bu nedenle;

Hepinize başta sağlık olmak üzere, tüm sevdiklerinizle birlikte bolluk, huzur, bol kazanç ve tüm dünya için de savaşların sona ereceği barışın hakim olacağı güzel bir yıl dilerim.

Kısmetse yeni yıla İstanbul'da girme planındayız. Akşam süper kupa maçı var. Onu kaçırmamak için yarın sabah 06:00 civarı İstanbul yolunda olacağız. Pazartesi akşamı yeniden İzmir'de evimizdeyiz kısmetse.

Yılın sonunu üyelerimizden dostumuz ressam sevgili Salim Yavaşça'nın aşağıda göreceğiniz çok güzel bir tablo hediyesi ile kapatıyorum. Ben 1 Ocak doğumluyum. Bu güzel tabloyu da aynı zamanda ilk doğum günü hediyem olarak kabul ettim. Bu güzel tablosu nasıl bana sürpriz olduysa, ben de sizlerle paylaşarak kendisine bir kez daha teşekkür etmek istedim. Emeğine, fırçasına sağlık diyorum.