Gözler FED'de Olacak.

26.07.2023 09:21
 •  A 

Bugün dünya için gözler Amerika Merkez Bankası'nda olacak. Beklentim 25 baz puanlık bir artışın daha olması. Bu artış zaten genel piyasadaki beklenti rakamı. Asıl merak edilen ise, FED Başkanı Powell'ın devamında daha ilave faiz artışları ya da sıkılaştırıcı önlemler konusunda şahin bir konuşma mı, yoksa güvercin bir konuşma mı yapacağı. Artık bunun son faiz artışı olduğu ve bundan sonra önlemlerin yavaş yavaş kaldırılacağını söylerse ABD borsaları, bitcoin ve ons altında yükseliş devam edecektir. Benim düşüncem ise, Powell'dan yine şahin bir konuşma olması yönünde. Yani henüz enflasyon endişesinin geçmediği ve gerektiğinde ek önlemlerin alınmaya devam edeceğini söylemesini bekliyorum. Ama açıkçası enflasyonda yaşanan düşüşlerin beklentilerin de üzerinde olması nedeniyle, eylül ayında şu an için yeni bir faiz artışı yapmalarını beklemiyorum. Yani Powell şahin konuşsa da, piyasalara olumsuz etkisi sınırlı olur görüşündeyim. Konuşmanın pozitif etkisi Dow J.için 36000 ve 36800 şekilde bir yükseliş olarak yansıyabilirken, şahin bir konuşmanın ise dow.j.'da 35000-34800'lere doğru düşüş yaşatabileceği görüşündeyim.

Ons İçin Uyarılar!
              Ons altın için önemli bir uyarı yapmak istiyorum! 2020 yılından bu yana ons altında 2060-2070$ zirveleri ile 1900$ arasında önemli bir kanal oluştuğunu görüyorum. FED'den ise artık şahin adımların sınırlı olacağı görüşündeyim. Yani Powell şahin konuşma yapar ve ons 1925$ - 1900$ seviyelerine doğru düşecek olursa, bu düşüşün sonraki dönem için alım fırsatı olacağı görüşündeyim. Yine de teknik olarak 1900$ seviyesini alım fırsatı görsem de, bu seviye görülür ve kırılacak olursa, tekniklerde 1800$ riskinin de olduğunu belirtmem lazım. Ancak, FED'in sıkılaştırma adımları son bulduktan sonra, önce 2000$ ve sonrasında da 2070$ dirençlerinin kırılması halinde, muhtemelen 2024 yılı içinde ons altında 2250-2300$'a doğru yeni bir yükseliş hareketi güçlenmeye başlıyor diyebilirim. Ama önce kısmi düşüşten sonra olası bu yükselişi bekliyorum. Tabii esas olan yine de teknikler olmalıdır.

BIST'de Realizasyonlar Sürüyor!
              Aslında beklediğim ve yaşanan realizasyonlar hisse bazında daha yüksek ama, endeks olarak bankalar ve tuprs gibi bazı hisseler alındığı için sanki sınırlı bir düşüş gibi algı yaratıyor. Ben yaşanan realizasyonların teknik düzeltme olarak derinleşme riskinin sürdüğü görüşündeyim. Bilançolar bitene kadar temkinli duruşu elden bırakmayın derim. 

BIST'i yukarı taşıyan ulaştırma sektörünün hizmet ettiği turizm gerçekleşmeleri pek de beklediğimiz gibi değil. Fiyatların yabancılar için de ciddi artmış olması nedeniyle, beklenenden %30 daha düşük bir turizm gerçekleşmesi görülüyor. Bu durum ulaştırma hisselerinde satış baskısı yaratabilir. Aynı şekilde, endeksi yüksek tutan diğer bir sektör de bankacılık. Ama orada da kredi kartları ve tüketim harcamalarının büyüme limitleri düşürülüyor. Yani demem o ki, bir süre sonra talepte daralma başladığı zaman banka karlarında da azalmalar söz konusu olabilir. 

Ayrıca Koç Holding Yapı ve Kredi Bankası'ndaki paylarının bir kısmını 11.75 TL fiyattan satarak, 6.756.250.000-TL nakit tahsilat yapılacağını açıkladı. Borsa fiyatına göre %12 civarı iskontolu olması, hisse üzerinde satış baskısına neden olabilir. Bu durum banka hisselerinde görülen alımların beklemeye geçmesine sebep olabilir. Ancak, sonuçta yabancıya iskontolu da olsa blok bir satış yapılması, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını göstermesi nedeniyle, olası olumsuz etkinin sınırlı kalacağı görüşündeyim.

Kısacası ben bilanço dönemi sürecinde, BIST'de teknik düzeltme olmasını bekliyorum. Bir kaç gündür seans içinde, dün de seans sonu bu durumun yaşandığını gördük. Ama devamı gelme riski sürüyor. Endeks eğer 6518 desteğini aşağıya kıracak olursa, sırası ile 6362 - 6299 - 6234 ve 6117 alt desteklerine doğru düzeltmeyi sürdürebilir.

Ancak, sonuçta beklediğim sonrasında yaşanacak yeni yükseliş trendi öncesi bir teknik düzeltmedir. Yani piyasaları bozmasını beklediğim bir trend dönüşü, bozulması beklemiyorum. Bu nedenle olası düşüşler alım fırsatı olacaktır. Ama ben düşüşün sürmesini beklerken, BIST 6750 seviyesini yukarı kıracak olursa, bu takdirde de, 7000-7250 ve 7500 olacak şekilde sıralı yeni TL zirvelere doğru yükselen bir BIST de görmemiz de mümkün.

İçinde bulunduğumuz bu süreçte, endeksten pozitif ayrışma gösterecek birçok hisseler de olabilir. Bunları da tekniklerine göre yakalamaya, tahmin etmeye çalışıyorum. Bu yüzden teknik paylaşımlarımı da yakından takip ediniz.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @aydineroglu_


 • 25.07.2023
  09:06

  Endeks için uyarısını yaptığım realizasyonlar yaşanıyor. Şimdilik bu realizasyonlar seans içinde ve genellikle ise hisse bazında gerçekleşiyor. Gün sonunda endeks bazında ciddi bir düzeltme şeklinde henüz yaşanmadı. Ancak hisseler olarak baktığımız zaman, öne... Devamı »

 • 24.07.2023
  09:17

  Yeni ekonomi kabinesi ve faiz artış sürecine girdiğimiz için farklı bir dönem yaşıyoruz. Körfez bölgesi ziyaretleri , yapılan anlaşmalar borsa istanbul için pozitif bir sürecin devam etmesine neden olabilir. Aynı zamanda da Maliye Bakanı Mehmet şimşek'in gr... Devamı »

 • 21.07.2023
  09:02
 • 20.07.2023
  09:24

  Dün endeks eksiye giderken, bir anda Bank of'un 1.7 Milyar TL ye ulaşan alımları ile ciddi bir artı kapanışa dönüştü. BAE ile toplamda 50.7 Milyar Dolar'a ulaşan 13 anlaşma imzalandığı haberi çıktı sonrasında. Beklenti 25 Milyar Dolar civarındaydı. Muhtemelen bu ha... Devamı »

 • 17.07.2023
  09:35

  Filenin Sultanları dün gece 01:30'da başlayan final maçında Çin'i 3-1 skorla yendi ve Milletler Liginde Şampiyon oldu. 03:30 civarı şampiyonluğu görüp sonra huzurla yattım. Kızlarımızı şampiyonlukları ve muhteşem performansları için kutluyorum. Ekonomi... Devamı »