İçeride Faiz, Dışarıda Aşı!

17.11.2020 09:04
 •  A 

Bugün çok kısa bir yazım olacak. İçeride 19 Kasım TCMB faiz kararı bekleniyor. Ama genel kanaat 400+ faiz artışı şeklinde. Eğer bu beklentiden çok uzak kalırsak kurların sert yukarı tepkisi ve BIST'in de sert kar satışlarını görme riskimiz yüksek olur. Ara oranlardaki faiz artışı ise, bu dediklerimin yine yaşanmasını ama kısmen olmasınına neden olur. Faiz artışının hiç olmama durumunda zaten çok kez yazdım. Aldıklarımızı hızla geri veririz. Kurlarda yeni zirve riskleri sözkonusu olur. Bunu beklemediğimi belirtmek istiyorum. Beklentiye göre düşük faiz artışı riski var ama hiç olmamasını beklemiyorum.

Dış piyasalarda ise aşı ile ilgili gelen haberler piyasaları etkiliyor. Dün Moderna'nın %94 etkili aşı haberi ile borsalar pozitif fiyatlamalar yaşadılar. Bu konuyu çok manipüle ettiklerini düşünüyorum. Umarım ben yanılıyorumdur. Ama aşının genel olarak kullanıma geçmesi için en az 6 aya yakın süre geçmesi bekleniyor. Lakin Covid-19 patlaması tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. 

Pandemi patlaması böyle iken, turizm ve uçak dahil toplu taşımaların bu altı aylık demesem de, önümüzdeki yıl sonu bilançolarını olumlu etkileyecek bir patlama yapmasını beklemiyorum. Hatta daha bile düşüş yaşanmasını bekliyorum. Ama borsalardaki fiyatlamalarda ise tam tersi hareketler görüyorum. Kısacası aşı konusunda da çok dikkatli olmak gerektiği görüşündeyim. Hatta pandemiyi bitirecek gelişmeler sonrasında dünyadaki para bolluğunun azaltılması yönünde kararları göreceğiz. Bu da yeniden faiz artışlarını getirecek. Bu dönem başladığında faizsiz bol para geri çekilecek. Yani borsaların sevmediği işler olacak. Şu an bu risk yok, hatta belki yeni paketler bekleniyor ama, yine de fazla riskli gördüğüm fiyatlamalar için uyarmadan edemiyorum.

Bu süreci teknikleri referans alarak geçirmek doğru olabilir. Kırılan destekler ise daha alt destekler, kırılan direnç ise daha üstteki sıralı dirençler yeni teknik hedefler olur.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.11.2020
  09:26

  Tabiki bunu TL bazında söylüyorum. Yoksa Dolar bazında rekor kırmak için 508 $ seviyesini kırması lazım. Şuanki seviyesi 152 $ civarında. Yani Dolar bazında pul olmuş bir BIST düzeyindeyiz yabancı gözü ile. Ama TL olarak teselli bulmak için bakınca, 1.245 olan ... Devamı »

 • 10.11.2020
  09:21

  ABD seçim sonuçları, aniden gelen aşı haberi dünya genelinde ve BIST'de pozitif bir etki yarattı. Bizim özelimizde TCMB başkan değişimi, ekonomi bakanının istifa haberi ekstra bir pozitif dalga yaratmışken, üstüne de aşı haberi gelince bu dalga sert bir yü... Devamı »

 • 05.11.2020
  09:04

  ABD seçimlerinde ciddi medcezirler yaşanıyor. Seçimlerden önce Biden'ın çok yüksek bir farkla başkan seçilmesi beklenirken, dün arayı kapatan Trump'ın henüz tamamlanmamış eyaletlerin sayımı ile başkanlığa yeniden gelmesi kesin gibi gör&uum... Devamı »

 • 04.11.2020
  09:15

  Biden önde fakat Trump'ın kazanması bekleniyor! Evet ABD'de yaşayan yorumcular Biden önde olsa da, henüz sayımı devam eden büyük eyaletlerde Trump'ın ciddi bir şekilde önde olduğunu ve bu eyaletlerin delegelerini kazanması halinde seçimin ikinci defa ... Devamı »

 • 03.11.2020
  09:13

  Bu nasıl bir yıldır böyle, olaylar, felaketler, krizler biri bitmeden diğeri başlıyor. Umarım bir an önce biter de, bu yılı aratmayacak yeni bir yıla başlarız. İzmir depreminde can kayıplarımız maalesef 100'ü buldu. Daha artmadan enkazların kaldırılması dileğindeyim ama maales... Devamı »