Faizler Değişecek Mi?

23.07.2020 09:28
 •  A 

Bugün 14.00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) toplantısında haftalık politika faiz kararı açıklanacak. Mevcut ortamda % 8.25 olan politika faizlerinde indirim yapılmasını beklemiyorum. Enflasyonda artış yönlü sinyaller tersine dönmeden, yeni bir faiz indirimini bu ortamda yapmak fazla zorlama olur. Ama beklemediğimiz kararları duyduğumuz için tam cevabı 14:00'te duyacağız.

BIST Yükselen Kanaldan Yine Çıkıyor Mu?
              Önceki hafta bir günlük dışında kalıp sonra yeniden içine girdiğimiz yükselen kanal trendi yine zorlanıyor. Salı günü 120.500 seviyelerindeyken gelen Navtex haberleri ile yaklaşık 3.500 puanlık seans içi kar satışları geldi ve dirençten yine döndük. Yükselen kanalın alt desteklerine yakın seyrediyoruz. Teknik olarak 117.000 seviyesinin altına inmemiz halinde kanal aşağıya doğru kırılabilir. Bu takdirde yine satışların arttığını görebiliriz. BIST'in dirençlerini yukarı ya da aşağı yönlü kırması halindeki teknik görüşlerimi 21 Temmuz tarihli ''BIST 120.464 Direncini Kıracak Mı?'' başlıklı yazımda görebilirsiniz.

Sözü bağlayacak olursam, benim kar satışları gelmesi ve teknik bir düzeltme yaşamak yönündeki çekincelerim sürüyor. Bankalar, tuprs, hava yolu ve meydanı işletmecileri dışında neredeyse tüm sektörler ciddi yükselişler yaşadılar. Eğer bu saydıklarım da yükselişe katılacak olurlarsa, o zaman üst dirençler kırılabilir. Bunun dışında yukarıdaki dirençlerin kırılmasından ziyade, aşağıdaki desteklerin kırılma riskini daha yüksek görmeye devam ediyorum. Ama yine de teknikler ne derse ona uygun davranmak daha doğru olur. Bu nedenle olası risklere dikkat çekmeme rağmen, hisse bazlı pozitif ayrışmaların da olmaya devam edeceği görüşündeyim. Teknik olarak gördüğüm bu tarz hisseleri destek-direnç tablosunda sizlerle paylaşıyorum.

Bu arada gelecek bilançoların en kötüleri içereceğini, üçüncü çeyrekte düzelmelerin başlamasını, son çeyrekte de hızlanan bir büyüme görmeyi bekliyorum. Bu nedenle belki bilançoları görülene kadar baskı altında kalmaya devam edebilecek hava yolu işletmecileri ve havayolu şirketlerinin de sanki destek çalışması yaptığını, sonrasında yükselişe destek verecekleri izlenimi ediniyorum. Aynı düşüncelerim tuprs için de geçerli. Altı aylık bilançolar en kötü bilançoları olursa olur, sonraki bilançolarda iyileşmeleri başlar görüşündeyim. Kısacası olası satış baskıları yine bir yerlerde sınırlı kalabilir. 

Bugün güne artı başlanmasını bekliyorum. Devamındaki görüşlerimi ise detaylı yazdım. Bu arada yabancı takasında % 49'a inen seviyeden yeniden % 50.28 seviyesine çıkış yaşadık. Çıkan yabancılar kısmen alımlar yapmaya başladılar. Bu altı aylık bilançoları atlattıktan sonra, düşündüğüm ekonomik toparlanma yaşanacak olursa, yabancıların alımları gelmeye devam edebilir.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 22.07.2020
  09:29

  Dün ABD ve AB'de yeniden gündeme gelen yeni finansal paketlerin katkısı ile ABD ve AB borsalarında yukarı yönlü grafiklere dikkat çekmiştim. Bunların etkisi ile BIST de yükselişe katılabilir dedim. Pozitif bir açılış bekliyordum. Eğer BIST de yükselişt... Devamı »

 • 21.07.2020
  09:30

  Ben kar satışlarından korkuyor olsam da, BIST 7 Bin puanlık bir düzeltme sonrası yine bu dirençleri zorlamaya başladı. Peki düzeltme beklentim bitti mi? Hayır bundan halen korkuyorum. Ama SP500, Dax, Nasdaq grafiklerine bakınca, sanki öncelikli Almanya Dax teknik bir fincan-kul... Devamı »

 • 20.07.2020
  09:43

  BIST geçen hafta 7 Bin puanlık kısmi düzeltme sonrası yeniden 119.451 seviyesine doğru hızlı bir toparlanma yaşadı. Peki düzeltme bitti mi? Bana göre teknik olarak bitmedi. Bu hafta da benzer düzeltmeler yaşanabilir. Ama bu arada destek-direnç tablosunda görece... Devamı »

 • 14.07.2020
  09:29

  Her şeyimiz abartı! Bir anda gelen yaklaşık 7 Bin puanlık düzeltme sonrasında dün 3.600 puanlık bir toparlanma yaşadık. 115.450'de gap bırakarak yaşanan bu toparlanma da bana göre biraz sert ve abartılı oldu. Tamam 119.350 - 120.464 endeks seviyelerine yükselirken kar satışla... Devamı »

 • 13.07.2020
  09:24

  Pandemi yüzünden 17 Mart tarihinde düştüğümüz 81.936 seviyesinden bu yana bir yükseliş kanalı içinde hareket ederek yükseliş trendi yaşıyorduk. Cuma günü bu kanal kırıldı. Zaten birkaç gündür kar satışlarının aniden gelebilece... Devamı »