Dışarıdaki Düşüş Moralleri Bozmasın!

12.06.2020 03:30
 •  A 

Eminim şimdi çoğunuz dün akşam ABD ve AB borsalarında yaşanan sert düşüşlere bakıp, içinizi karartmışsınızdır. Nedense bunun olabileceğini önceden yazsak, uyarsak da o an kimse aldırmıyor. Sonra bu düşüşler yaşanınca panikleniyor. 

Öncelikle moralinizi gerektiğinden fazla bozmayın. Sonuçta yaşanan yükselişte neredeyse dış borsalar virüs öncesi zirvelerine % 10 civarı eksik kalan bir seviyeye gelmişlerdi. Şimdi bana kim bu yükselişlerin ekonomik büyümelerden kaynaklandığını, kar patlamalarının bunu sağladığını söyleyebilir? Bence kimse söyleyemez. Sonuçta bu yükselişler her yer güllük gülistanlık diye, ekonomiler tıkırında diye yaşanmadı. Öyle olsa tüm dünyada yaşayan hiç kimsenin şahit olmadığı bollukta para saçılmaz, teşvikler verilmezdi. Düşük faizle sağlanan finansal destek, likidite bolluğu borsaların coşmasının ana nedeniydi.

Ama geldiğimiz seviyeler artık kar satışlarının doğal olacağı dirençlerdi. İşte bu nedenle de ben bu risk için ''Nakite Dönme Zamanı Geldi Mi?'' diye başlık atarak sizleri uyarmıştım. Hatta açık söyleyeyim, dün sabah BIST'in dışarıdaki düşüşlere karşılık çok daha az bir eksi ile güne başlayıp, sonra artıya dönmesine bile şaşırmıştım. Bana göre BIST'in de en azından 105.669 gap seviyesine kadar bir düzeltme yapmasını bekliyordum. Bu olmadı. Ama sonra yine eksi kapattık ve dış borsalarda % 6'ları aşan sert satışlarla kapanışlar oldu.

Brent petrolün yeniden düşmesi, Pandemi de yeniden vaka-ölüm artışı riski ve dolayısı ile yeniden yasakların  olması korkusu ve ABD'de yaşanan olaylar neticesinde ordu-Trump arasındaki gerilim tüm bu kar satışlarını hızlandıran nedenlerden diyebiliriz. 

Gerekçe her ne ise, ABD ve AB borsalarında yaşanan düşüşler nedeniyle endeksler desteklerine inmişler olarak görüyorum. Belki biraz daha alta inebilirler ama sabah uyandığınız zaman gelişmiş borsaların futurelerinde tepkiler ve artı açılışlar görebilirsiniz. 

BIST, yabancı borsaların futurelerinde artılar olursa, güne yine büyük düşüş yaşamadan başlayabilir. Ve tabii sonrasında yeniden yükselişi deneyebilir. Tabii bu esnada çok sayıda hisse de pozitif ayrışma yaşayabilir ki, bunu yapabilecek bazı teknikleri gördüğünüz gibi bu saatte paylaştım ki, sabah kritik bir gün öncesi hazır ekranları ve bilgileri bulmanızı istedim. 

Açıkçası tekrar edeyim, benim tercihim ve sağlıklısı BIST'in dediğim düzeltmeyi yapması olur. Ama görüyorsunuz ki, dün olduğu gibi beni dinlemeyebiliyor :) Kısacası çok moral bozmayın. Futureleri eksi bulursanız, BIST de güne yüksekçe bir eksi ile başlangıç yapar. Ama sonuçta düzeltme sonrası yeniden yükseliş olmasını bekliyorum. Ama bir süre endeks olarak değil de, hisse bazlı pozitif yükselişler çok daha belirgin olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü altı aylık bilançolarda çok daha kötü rakamlar göreceğiz. Bu piyasayı baskılayacaktır. Bu nedenle sert endeks yükselişleri için Temmuz sonrası dönem daha doğru bir beklenti olacaktır görüşündeyim. 

Ama cuma sabahı dış borsaların futurelerini % 0.50 ve üstünde artı olarak görecek olursak, o zaman BIST de makul bir eksi ile başlarken, direk açılıştan pozitif ayrışma yapacak hisse bazlı hareketleri görebiliriz. Umarım böyle olur da, sabaha kadar muhmetel yaşadığınız moral bozukluğunu çabuk atarsınız. 

Bu gelişmeler sizlere tecrübe olsun. Sonuçta olabilir dediğimiz düzeltmeler bunlar. Dikkate alıp, öncesinde satış yapan, en azından belli bir oranda nakite dönenler şimdi düşse de alım fırsatı olsa diye bakıyorken, uyarılara aldırmayıp, full hissede duranlar ise iç karartmışlardır. Böyle zamanlarda full hissede olmanın tedbirli bir davranış olmadığını görmüş oldunuz. 

Neyse artık ben de uyuyayım ki, sabaha fazla zaman kalmadı. Bakalım uyanınca nasıl bir futurler göreceğiz ben de merak ediyorum. Ama destek-direnç tablosunda paylaştığım seviyelere bakarsanız ben artı olmalarını bekliyorum.

Hepinize sağlık ve bol kazanç dilerim. 

İyi sabahlar :)


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.06.2020
  09:27

  FED faiz kararı sonrası ABD borsalarında sert bir kar realizasyonu yaşanıyor. Zaten beklediğim ve dikkatli olun diye uyardığım konu da bu riskti. ABD ve AB borsalarında yaşanmaya başlayan kar satışları teknik düzeltmenin yaşanmasına neden olacaktır. Çok da sağlıklı bir durum olduğunu bil... Devamı »

 • 10.06.2020
  09:39

  İki gündür kar realizasyonları yaşıyoruz ama bu durum henüz teknik olarak derinleşen bir düzeltmeye dönüşmedi. Alıcılar desteklerde yine ortaya çıkıyor. ABD ve AB nezdinde yeni hibe ve kurtarma paketleri üzerinde görüşmeler yapılıyor. Yeni teşvikle... Devamı »

 • 09.06.2020
  09:26

  Hayır bunun için hemen evet demek doğru olmaz. Dün için seans içinde ciddi bir kar satışı yaşadık. Hatta kapanış da eksi oldu. Bu kapanışla 13 gündür süren aralıksız yüksek kapanma da sona ermiş oldu. Ama buna rağmen henüz teknik düzeltme başla... Devamı »

 • 08.06.2020
  09:19

  Moody's Pas Geçti! Cuma günü Moody's'ten Türkiye için değerlendirme yapması bekleniyordu. Kurum güncelleme yapmayacağını duyurdu. Herşey Borsalar Kadar İyi Mi Gerçekten? ABD ve AB borsalarına bakınca neredeyse ... Devamı »

 • 05.06.2020
  09:29

  Bir süredir endeksin yükseliş potansiyeline dikkat çekiyordum. 102.328 seviyesi kırılınca fincan kulp formasyonu gereği en az 4 ile 6 Bin puan arası bir yükseliş beklediğimi yazmıştım. Sonrasında ''Ya Bankalarla Devam Ya da Kar Satışlarına Dikkat!'' başlığı atıp... Devamı »