Dünyanın Dengesi Kaçtı?

09.03.2020 09:46
 •  A 

Virüs çıkana kadar ABD seçimlerine odaklı faiz indirimlerini konuşuyordu. Ama bir virüs çıktı tüm dengeler bozuldu. Çünkü Çin'den başlayan virüs salgının dünyada neredeyse bizim dışımızda görülmediği ülke kalmadı. Avrupa'da İtalya'da tam bir panik yaşanıyor. Okullar bir ay tatil edildi. Şehirler karantina altına alınıyor. Diğer birçok AB ülkelerinde de vaka sayıları ile ölümler artıyor. ABD eyalatlerinde de olağan üstü hal ilanları var. 

Yaşanan bu paniğin yansımaları yüzünden insanlar seyahat ertelemeleri yapıyorlar. Uçuşlar azalınca birçok uçak şirketi uçaklarını yere indirmeye başladı. Bizde henüz görülmese de, misal İran'dan, İtalya'dan uçuş kabul etmiyoruz. Diğer ülkelere ve bize olan ticari ve turizm amaçlı seyahatlarde iptaller artmış durumda. Tam da çok umutlu olduğumuz bir turizm sezonuna başlayacak iken bu durumun sürmesi ciddi bir kayıp yaratabilir. 

Diğer taraftan Suudiler ve Ruslar petrol fiyatları ve üretim kısıtlaması konusunda anlaşamayınca, tam manası ile petrol savaşı başladı. Sert fiyat indirim kararları petrolde bizim lehimize olan ciddi düşüşler yaşatıyor. Her on Dolarlık fiyat düşüşü petrol faturamızda yaklaşık 4 Milyar Dolar bir düşüş yaratıyor. Düşen fiyatları bu kapsamda da göz önünde tutunuz. Ama dünya genelinde sert düşen petrol fiyatları dünya ekonomilerinde ciddi düşüşler yaratacaktır. Rusya ve Ortadoğu ülkelerinde önemli gelir kayıpları görülecektir. Aynı zamanda ABD'li kayaç gazı üreticilerini de zora sokacak bir fiyatlama görüyoruz. Birçok kayaç şirketi üretimi durdurabilir. 

Anlayacağınız bu şekilde petrol düşüşü dünya için çok iyi değil. Tam tersi virüs zaten vurmuşken, bir de petrol paniği yaşıyoruz. Eskiden olsa ABD en büyük tüketici iken bu gelişmeler lehine olacaktı. Ama şimdi kayaç gazı ile en büyük üreticilerden birisi olarak bu savaş ABD'ye de olumsuz etki yapacak.

İşte tüm bu gelişmelerle ABD ve AB borsalarında sert düşüşler görüyoruz. Haftaya yeni bir sorun olan petrol savaşının da etkisi ile çok sert bir düşüşle başlanacak. Yatırımcılara şunu söylüyorum, bunlar çok ciddi düşük fiyatlar. Borsayı unutacak şekilde alım yapıp geri çekilenler bu hava ortadan kalkınca büyük paralar kazanabilir. Ama biz her bu yönde görüş söyledikçe düşüş için başka nedenler çıktığını görüyoruz. 

Rusya ile yaşanan ateşkes sonrası cuma günü strateji yazısı olarak yazdıklarımı, piyasalar için sert düşüş risklerine değindiğimi biliyorsunuz. Ayrıca, Rus medyası Erdoğan-Putin zirvesi öncesi heyetimizi beklettikleri görüntüleri servis ettiler. Bu işler çok iyi niyetli davranışlar gibi gelmiyor bana. Yani Suriye ve Rusya konusunda da her an yeni bir gerilim içine girebileceğimizi bilin diyorum. Ruslar ateşkes sürecinde 2 gün içinde tam 8 ihlal olduğunu açıkladılar. Yani her an Rusların ya da rejimin atşekesi ihlal ettiğini görebiliriz. Ki, rejimin de ateşkesi 2 gün içinde 15 kez ihlal ettiği yönünde habeler yer alıyor. Cuma günü strateji yazımda değindim, maalesef tam ABD'nin isteyeceği bir açmaz içindeyiz. Heran Ruslar ve İran ile ilişkileri koparacak risklerle iç içeyiz. İran çok önemli değil ama Rusya ile ilişkileri koparmanın faturası büyük olur. 

İşte böyle bir ortamda kötü bir hafta açılışı yapacağız. Ben bugün son kademe alım öngörülerimi yapıp, ondan sonra bir süre yeni öngörü yapmayabilirim. Tekrar ediyorum, bu ortamda borsayı unutacak şekilde alımlar yapılmalı. Sakın kredili iş yapmayın. Olası teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablosunda bulabilirsiniz.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 06.03.2020
  09:27

  Dün Suriye İdlib konusunda Putin ve Erdoğan uzlaşma açıklamalarında bulundular. Şimdilik ateşkes sağlanmış gözüküyor. İki liderin samimi davranışları benzer sorunlarda çatışma ile değil de bir şekilde uzlaşma ile sorunu çözmek olduğu izlenimi vermesi a&c... Devamı »

 • 05.03.2020
  09:22

  Bugün iki lider bizim için çok önemli olan İdlib krizini görüşecekler. Saati henüz belli olmayan Moskova'daki zirve öncesi Ruslar bölgeye askeri takviye yapmaya devam ediyorlar. Türklerin mutabık kalınan sayının çok üzerinde asker... Devamı »

 • 04.03.2020
  09:25

  ABD Merkez Bankası FED, normal tarihi 18 Mart olan toplantısını beklemeden dün sürpriz şekilde politika faizlerini ''Acil Durum'' açıklaması ile 50 paz puan indirerek, % 1.75'ten % 1.25'e indirdi. Sizlerden ricam lütfen @_Stratejist_ twitter hesabımı... Devamı »

 • 03.03.2020
  09:09

  Çin'den dünyaya yayılan virüs zaten yeterince hesapları alt üst etmişken, bir de İdlib geriliminde içimizi yakan şehit haberleri gelince moralman çöküntü yaşıyoruz. Açıkçası ben bu durumdayım. Sorun yaşanan düşüşler falan... Devamı »

 • 02.03.2020
  09:27

  Maalesef Suriye'de şehit haberlerinin içimizi yaktığı çok kötü bir hafta bitirdik. Tüm şehitlerimize birkez daha Allah'tan rahmet, yakınlarına ve ülkemize başsağlığı dileyerek yazıma başlamak istiyorum. Umarım bir daha şehit haberleri almadan İdlib sorunu &c... Devamı »