Gelişmeler Lehimize!

13.09.2019 09:28
 •  A 

Dün TCMB politika faizlerini 325 baz puan indirdi. Üstüne ECB de 10 baz puan indirime giderek, zaten eksi olan faizini daha da indirdi ve varlık alımlarına başlayacağını söyledi. Şimdi artık sırada 18 Eylül'de ABD FED kararı var. Bakalım oradan da bir faiz indirimi kararı gelecek mi. Trump'ın baskısı ve ECB'nin faiz indirimi sonrasında güçlü Dolar'ın ihracatları için risk teşkil edeceğini düşünerek, bir indirim de FED'den gelebilir.

ECB 1 Kasım'dan itibaren varlık alımlarına da başlayacağını söyledi. İşte tüm bu faiz ve varlık alımı kararları gelişmekte olan ülkeler ve bizim için oldukça iyi. Piyasalarda canlanma başlayabilir. Aynı zamanda da yabancı fonlar faizsiz ortamda ve para yeniden bollaşmaya başlayacağı için rotalarını yeniden gelişmekte olan ülkelere çevirebilirler. Umarım bu gelişmeleri siyaset ve ABD ile olası bir gerilim bozmaz. Eğer oralarda da olumlu gelişmeler yaşanacak olursa, o zaman iki yıldır bunaldığımız borsa trendi yeniden üst dirençlerine doğru hareketlenmeye başlayabilir. 

BİST için 103.552 önemli bir direnç. Yani şu sıra bu dirençlere geldik diyebiliriz. Ama yapılan faiz indirimleri ve faiz kararı sonrası dövize gelen satış tam düşündüğüm gibi geliştiği için bankalar dövizdeki ve faizdeki düşüşlerden ekstra kar elde edeceklerdir. Bu nedenle eğer kurları yukarı çekecek ekstra bir gelişme yaşanmazsa sonraki bilançolarında ciddi kar artışları görülmesini bekliyorum. 

Kısacası öncesinde yazılarımda dikkat çektiğim BİST'in 103.552 direnci olur da bu şartlarda geçilecek olursa, bugün destek-direnç tablomuzda paylaştığım iki ara dirençde takılma riski dahil 10 Bin puanlık bir yükseliş yaşayabiliriz. Böyle bir yükseliş yabancı fonların yeniden BİST'e yönelmesi ile olur. Yabancı fonlar doğal olarak ilgi alanlarındaki hisselere yoğunlaşırlar. Bunlar da yine bankalar, camlar, demirçelik, holdingler, telekom, havayolu şirketleri, otomotiv sektörü gibi sektörler olacaktır. Ama yine de ilgili hisseleri teknik dirençlerine, bilanço ederi ve beklentilerine bakarak değerlendirmek lazım. 

Hepinize iyi bir seans dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 06.09.2019
  09:39

  Çin ve ABD ticaret heyetlerinin Ekim ayında toplanacağı açıklaması yapılınca, brexit ve erken seçim sorunu yaşayan İngiltere dışında gelişmiş ülke borsalarında pozitif bir etki görüldü. BİST de dün 100.500 direncinin üzerine çıktı ve 100.876 ... Devamı »

 • 29.08.2019
  09:27

  Düne ait ''Aman Bu Tekniklere Dikkat Edin!'' başlıklı yazımda endekste gördüğüm olası bir takım riskler için uyarılarımı yapmıştım. Olası teknik riskleri de detaylıca Destek-Direnç tablomda paylaşmıştım. Sonuçta insanların tüketim ve yatı... Devamı »

 • 28.08.2019
  09:39

  Hemen söyleyeyim, normalde dünyanın gelişmiş ülkelerinde resesyon riskleri nedeniyle yeniden düşük faiz ve piyasaları geniştetici politikalar süreci yaşıyor olmamız bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri finansal olarak rahatlatabilir. Yani lehimize gelişmeler. AB... Devamı »

 • 27.08.2019
  09:08

  S-400 sevkiyatının ikinci aşaması bugün yeniden başlıyor. Aynı zamanda cumhurbaşkanı Erdoğan da, bugün İdlib gündemi için Rusya'da Putin ile görüşüyor olacak. Basın haberlerine göre SU-35 uçakları için de görüşme olacağı söy... Devamı »

 • 26.08.2019
  09:12

  Trump'ın başlattığı ticaret savaşı hergün yeni bir sürpriz getirebiliyor. Piyasaların ve borsaların ayarı tamamen kaçmış durumda. Gelişmiş borsalarda ve BİST'de cuma günü gayet iyi görüntüler vardı. Hatta BİST, benim beklentim olan kısmi gevşeme ile ... Devamı »