Gelişmeler Lehimize!

13.09.2019 09:28
 •  A 

Dün TCMB politika faizlerini 325 baz puan indirdi. Üstüne ECB de 10 baz puan indirime giderek, zaten eksi olan faizini daha da indirdi ve varlık alımlarına başlayacağını söyledi. Şimdi artık sırada 18 Eylül'de ABD FED kararı var. Bakalım oradan da bir faiz indirimi kararı gelecek mi. Trump'ın baskısı ve ECB'nin faiz indirimi sonrasında güçlü Dolar'ın ihracatları için risk teşkil edeceğini düşünerek, bir indirim de FED'den gelebilir.

ECB 1 Kasım'dan itibaren varlık alımlarına da başlayacağını söyledi. İşte tüm bu faiz ve varlık alımı kararları gelişmekte olan ülkeler ve bizim için oldukça iyi. Piyasalarda canlanma başlayabilir. Aynı zamanda da yabancı fonlar faizsiz ortamda ve para yeniden bollaşmaya başlayacağı için rotalarını yeniden gelişmekte olan ülkelere çevirebilirler. Umarım bu gelişmeleri siyaset ve ABD ile olası bir gerilim bozmaz. Eğer oralarda da olumlu gelişmeler yaşanacak olursa, o zaman iki yıldır bunaldığımız borsa trendi yeniden üst dirençlerine doğru hareketlenmeye başlayabilir. 

BİST için 103.552 önemli bir direnç. Yani şu sıra bu dirençlere geldik diyebiliriz. Ama yapılan faiz indirimleri ve faiz kararı sonrası dövize gelen satış tam düşündüğüm gibi geliştiği için bankalar dövizdeki ve faizdeki düşüşlerden ekstra kar elde edeceklerdir. Bu nedenle eğer kurları yukarı çekecek ekstra bir gelişme yaşanmazsa sonraki bilançolarında ciddi kar artışları görülmesini bekliyorum. 

Kısacası öncesinde yazılarımda dikkat çektiğim BİST'in 103.552 direnci olur da bu şartlarda geçilecek olursa, bugün destek-direnç tablomuzda paylaştığım iki ara dirençde takılma riski dahil 10 Bin puanlık bir yükseliş yaşayabiliriz. Böyle bir yükseliş yabancı fonların yeniden BİST'e yönelmesi ile olur. Yabancı fonlar doğal olarak ilgi alanlarındaki hisselere yoğunlaşırlar. Bunlar da yine bankalar, camlar, demirçelik, holdingler, telekom, havayolu şirketleri, otomotiv sektörü gibi sektörler olacaktır. Ama yine de ilgili hisseleri teknik dirençlerine, bilanço ederi ve beklentilerine bakarak değerlendirmek lazım. 

Hepinize iyi bir seans dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.09.2019
  09:06

  Bugün TCMB, ECB ve FED'den faizler ile ilgili önemli kararlar ve açıklamalar duyacağız. TCMB için 300 puan civarı indirim kararı bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası ECB ve FED de aynı yönde davranırsa, tüm dünya ve gelişmekte olan ülkeler için g&u... Devamı »

 • 11.09.2019
  08:47

  Yazımı bu başlıkla paylaşıyorum. Çünkü bu gelişme bizim için oldukça pozitif etkiler yaratabilir! Evet, ABD başkanı Trump danışman kıyımlarına devam ediyor. Son olarak Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u görevden aldığını açıkladı. Hemen ar... Devamı »

 • 10.09.2019
  09:17

  ABD ile İlişkilerdeki riskler dışında, özellikle de uluslararası finans ve faiz konusundaki gelişmeler gelişmekte olan ülkelerin üzerindeki faiz ve kur baskılarını azaltmış oldu. Olası resesyon ve büyüme sorunları nedeniyle gelişmiş ülkeler yeniden faiz indirimi ve para... Devamı »

 • 09.09.2019
  09:16

  Perşembe günü TCMB PPK faiz kararı ile, ECB faiz kararlarını duyacağız. Türkiye'de 300 baz puan indirim gelebilir. Daha doğrusu en az 200 puan ve üstünde bir beklentiye sahibim diyeyim de, gerisi PPK'ya(para Piyasası Kurulu) kalsın. Avrupa Merkez Bankası da bizim PPK... Devamı »

 • 06.09.2019
  09:39

  Çin ve ABD ticaret heyetlerinin Ekim ayında toplanacağı açıklaması yapılınca, brexit ve erken seçim sorunu yaşayan İngiltere dışında gelişmiş ülke borsalarında pozitif bir etki görüldü. BİST de dün 100.500 direncinin üzerine çıktı ve 100.876 ... Devamı »