Adım Adım Dirençlere Geldik!

05.09.2019 09:19
 •  A 

Dört gündür yaşanan alımlarla hergün artı kapatarak adım adım dirençlere doğru yükseldik. FED ve TCMB için faiz indirimi beklentileri özellikle banka hisselerinde alışların sürmesini, bankalardaki yükselişler de BİST'in yükselişinin sürmesini sağladı. 

Şimdi teknik olarak önemli seviyelere çok yakınız. BİST için 100.500 seviyeleri çok önemli. Eğer bu seviyeleri yukarı kırarsa, düşüş formasyonu olan OBO(omuz baş omuz) riskinden uzaklaşmaya başlar. 103.552 civarındaki dirençleri de geçecek olursa, o zaman çok daha hızlanan alımların ve yükselişlerin başladığını görebiliriz.

Gap'a Dikkat!
              Ancak, dünkü açılışta 98.826 seviyesinde bir gap bıraktık. BİST stochastic olarak dirençlere eriştiği için, bugün önce yükseliş ve sonra kar satışları yaşanarak bu gap'in kapanma riski de var. 

Eğer BİST 100.500 dirençlerini net bir şekilde kıramaz ve kar satışları gelmeye başlarsa, bu takdirde çok belirginleşecek OBO görüntüsü halen bir risk olarak karşımızda duruyor olacak. Yani temkinli duruşa devam etmekte yarar var. Yükselişler sürdükçe, açık öngörülerimin gerçekleşme ile kapanışlarını yapmayı planlıyorum. Bu seviyeler sonrasında yeni öngörü sayım azalacaktır. Kar satışı görmeden yoğun bir alım öngörüsü vermeyi şimdilik düşünmüyorum. Yeter ki, yükseliş sürsün. Böylece açık öngörülerimiz gerçekleşmeye devam edecektir. 

ABD Patriotları Veriyorum Derse!
              Cumhurbaşkanımız yeni bir gündem yarattı! ''ABD'den patriot almaya hazırız. Ama Rusya'nın verdiği şartlarla!'' diye bir açıklamada bulundu. Böyle bir görüşme mi var acaba? Eğer bu yönde bir görüşme var ve ABD, tamam veriyoruz derse ne olacak peki? S-400'leri sandığa mı kapatıyoruz diyeceğiz? Açıkçası ben bu son gündemi gerçekçi bulmuyorum. ABD'nin elini zayıflatmak için sarf edildiği görüşündeyim. Ama ilginç bir konu gerçekten. Eğer bu yönde görüşmeler başladı denirse, gerçekten de çok değişik ve pozitif bir sürece gireriz. Onun dışında, ABD ile ilişkilerde mevcut gerilim riskleri artarak sürecektir. F-35'leri vermedikleri takdirde, savaş uçağı ihtiyacımız muhakkak bir yerlerden karşılanacaktır. Batı ülkelerinden temin edilmez de, Rusya ile bu konuda bir anlaşmaya gidilecek olursa, ilişkiler daha da gerilecektir.

Neyse, şu an için döviz kurları düşüyor. Ülke risk primimiz olan cds'lerimiz de düşüyor. Büyüme verisinden sonra dün enflasyon da beklentilerden iyi gelmiş durumda. Yani bu gelişmeler ve faiz indirimi beklentileri yükseliş yaşanmasına neden olduğu ve olabileceği için, ne tam olumsuz ne de çok pozitif olmadan gelişmelere göre davranmak daha doğru olacaktır.

Hepinize bol kazançlar dilerim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 04.09.2019
  09:23

  Gelen enflasyon verisinde beklentilerin altında kalan enflasyon oranı sonrası kurlarda düşüş yaşanıyor. Bu durum banka hisseleri için pozitif bir görüntü. Bu nedenle 12 Eylül tarihinde TCMB yeni ve yine yüksek bir faiz indirimi yapabilir. Bu beklentinin artm... Devamı »

 • 03.09.2019
  09:09

  Dün açıklanan büyüme verilerinde, 2'nci çeyrekte % -1.5 daraldığımızı gördük. Maalesef bir süredir süren ekonomik daralma devam ediyor. Ama gelen daralma oranı beklenti olan % -2'den daha az geldiği için olumlu algı yarattı. En azından ... Devamı »

 • 02.09.2019
  09:06

  Bugün 2'nci çeyrek büyüme, yarın da Ağustos aylık-yıllık enflasyon verisi gelecek. Her iki veri de ekonomi için önemli. Ama iyi bir tablo beklemiyorum doğrusu. Doğalgaza bir kez daha zam geldi. Öncesinde elektriğe zam yapılmıştı. Bu artık kaçıncı zam... Devamı »

 • 29.08.2019
  09:27

  Düne ait ''Aman Bu Tekniklere Dikkat Edin!'' başlıklı yazımda endekste gördüğüm olası bir takım riskler için uyarılarımı yapmıştım. Olası teknik riskleri de detaylıca Destek-Direnç tablomda paylaşmıştım. Sonuçta insanların tüketim ve yatı... Devamı »

 • 28.08.2019
  09:39

  Hemen söyleyeyim, normalde dünyanın gelişmiş ülkelerinde resesyon riskleri nedeniyle yeniden düşük faiz ve piyasaları geniştetici politikalar süreci yaşıyor olmamız bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri finansal olarak rahatlatabilir. Yani lehimize gelişmeler. AB... Devamı »