FED Kararı BİST'e Yarayacak Mı?

20.06.2019 09:19
 •  A 

ABD Merkez Bankası FED, politika faizlerine beklediğim gibi dokunmayarak % 2.25 - % 2.50 aralığında sabit bıraktı. Ama bunun yanında açıklamalarında sonraki toplantılar için faiz indirimi beklentilerinin önünü açmış oldu. Avrupa için de Avrupa Merkez Bankası ECB, yeni bir parasal genişlemeye gidebilecekleri sinyalini vermişti.

İşte bu açıklamalar gelişmiş dünya ekonomilerinde yeniden düşük faizli bol likidite dönemine dönüleceğine işaret ediyor. Muhtemelen mortgage krizi sonrasındaki gibi arka arkaya gelen bir FED faiz indirimi süreci olmayacaktır. Bir ya da büyük ihtimalle iki indirimle sınırlı kalacak bir indirim süreci yaşayabiliriz. Ama piyasaya yeniden para verilen bir dönem göreceğimizi düşünüyorum. 

Paranın bollaşacağı ve faizlerin düşeceği beklentilerinin olumlu etkileyeceği alanların başında devlet tahvili ve hazine bonoları, hisse seneti piyasaları, gelişmekte olan ülkelerin her türlü yatırım alanları ve tabii ki ons altın gelir. 12 Haziran tarihinde paylaştığım ''Ons Altın Yeni Bir Atak Hazırlığında Mı?'' başlıklı yazımdaki beklentilerim dünkü FED açıklamaları sonrasında güçlenmiştir. 

Bizim açımızdan faizlerin düşmesinden pozitif etkilenecek en önemli sektör bankalar olur. Bu durum banka hisselerine olan ilgiyi açıklayabilecek bir gelişmedir. Banka hisseleri yükselmeye başlarsa da, borsa endeksini en yüksek oranda etkileyen hisse grubu oldukları için, BİST de bu durumdan olumlu etkilenir. 

Şimdi başka bir uyarı daha yapmak istiyorum! Ki, 12 Haziran tarihli ''Dış Ortam Fırsatları Yine Kaçmasın!'' başlıklı diğer bir yazımda zaten bu uyarımı önceden de yapmıştım. Tamam dünya yeniden yüzümüze gülebilecek yeni fırsatlar sunacak ama, eğer yazımda mortgage süreci sonrası ortamın fırsatlarını nasıl kaçırdığımızı izah ederken yapılan aynı hataları yaparsak, o zaman yeni belirecek fırsatlar bir kez daha kaçar. 

Maalesef Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durumda, yeni fırsatları kaçırma lüksü yoktur. Eğer bir an önce, ülkenin hukuk, demokrasi ve ekonomi odaklı önceliklerine dönmezsek bu fırsat da kaçar. Ama o zaman çok derin bir ekonomik-finansal krize girebiliriz. Bu sefer bu hataları yapmamak gerek diyorum.

Eğer İstanbul seçimleri sonrası, ülke gündemini çok çabuk seçim atmosferinden çıkartabilirsek, Ankara ve İstanbul belediye başkanları ile ilgili polemik yaratacak siyasi baskılardan vaz geçip, ekonomi ve hukukun üstünlüğü konularındaki reformlara dönebilirsek, BİST bu durumdan en olumlu etkilenen alan olur. 

İyi piyasalarda Dolar bazında 50.000 Dolar seviyelerine çıkan BİST, şu an için 16.300 Dolar seviyelerinde bulunuyor. Artık mevcut potansiyeli siz düşünün diyorum. Bankalarımızın F/K (fiyat kazanç) oranları ve PD/DD(Piyasa-Defter Değeri) eş değer ülkelerin banka hisseleri ile kıyaslandığında yarı yarıya hatta 1/3 değerlerinde olduğunu görürüz. Bu hisselerimiz ve BİST için çok büyük bir potansiyeldir. 

Kısacası, iş iktidara kalıyor. Siyasetteki kavgadan vaz geçmez ve ülke gündemini içinde bulunduğumuz krizlerden çıkartamazsak, önceliklerimize dönemezsek, tüm bu fırsatlara rağmen ekonomi, finans ve borsa olarak önümüzde beliren pozitif tablo yine hayal olur. Dünyada ilgili piyasalar pozitif gelişmelere yelken açarken, biz kendi başımıza krizlerle boğuşuyor oluruz.

Umarım bu sefer bu fırsatları kaçırmayız ve Türkiye'yi çok uzun süre takılı kaldığı orta gelir tuzağından kurtarır ve yeni bir sıçrama yaşatırız.

Hepinize bol kazançlar dilerim.

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.06.2019
  09:12

  Yanlış anlaşılma olmasın! Pozitif gelişmeler olarak aslında gelişmiş ekonomilerdeki durgunluk emarelerine dikkat çekmek istedim. Evet, Avrupa Merkez Bankası başkanı M. Draghi, dün yeniden genişlemeye gidebileceklerini, yeniden canlandırma paketlerini açabileceklerini ifade etti. A... Devamı »

 • 18.06.2019
  09:13

  Türkiye'nin açık bir şekilde morale ihtiyacı var. Bugün gelecek Nisan aylık ve yıllık sanayi üretimi verisi moral mi olur, yoksa moral mi bozar hep birlikte göreceğiz. Lakin cari denge verileri dışında açıklananan diğer veriler moral bozmaya devam ediyorlar. ... Devamı »

 • 17.06.2019
  09:21

  Kredi derecelendirme kurumu Moody's, Türkiye'nin BA3 Yatırım Yapılamaz olan kredi notunu B1 düzeyine düşürdü ve görünümünü de negatif olarak belirledi. Maalesef not konusundaki olumsuzluk sürüyor. Hemen belirtmek istiyorum ki,... Devamı »

 • 14.06.2019
  09:14

  Aslında soru; ''Bu kadar risk yerinde duruyorken, BİST düştüğü 83.535 seviyesinden neden bir anda 11 Bin puanlık bir yükseliş yaşadı?'' diye olmalı bence! Çünkü yaşanan düşüşlerin nedenleri ile ilgili zaten çok kez olası risklere ... Devamı »

 • 13.06.2019
  09:34

  On yıla yakındır sitemde görüşlerimi sizlerle paylaşıyorum. Genelde olayların pozitif taraflarını görmeye çalışan, mevcut sorunların çözüm yollarına da dikkat çeken bir tarzım vardır. Yani karamsarlığı bile sonundaki umut ile yazmayı tercih ederim. O y&u... Devamı »