ABD-ÇİN Piyasaları Bozdu!

08.02.2019 09:30
 •  A 

ABD Başkanı Trump'ın Çin lideri Cinping ile 1 Mart öncesi görüşme olmayacak, belki sonra görüşebilirim demesi ABD ve Asya piyasalarında sert satışlara neden oldu. Anlaşılan o ki, ABD-Çin arasındaki ticaret-ekonomi müzakereleri bir süre daha piyasaları dalgalandırmaya devam edecek. Eğer iki ülkenin uzlaşması uzayacak olursa, gelişmiş ülkelerdeki ve dünya genelindeki büyüme beklentileri düşecektir. İlk anda bu konu kötü gibi görünüyor ama, diğer taraftan eğer ABD ekonomisindeki büyüme ivmesi de olumsuz etkilenecek olursa, o zaman FED'in faiz artışlarını askıya alması, hatta ortam daha fazla bozulursa, yeniden faiz indirimini gündeme alması bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından olumlu etki yaratabilir. 

Gerçi gelişmekte olan ülkelerin de büyümeleri olumsuz etkilenir ama faiz ve kur baskılarının azalması olumlu bir etki olabilir. Ama ben yine de dünya genelinde büyümelerin artmasını daha yararlı görüyorum. 

BİST ABD-Çin gündeminin dış borsaları düşürmesi nedeniyle kar realizasyonlarına devam edebilir. Ama hisse bazlı pozitif ayrışmalar yine de yaşanmaya devam edecektir.

Hepinize iyi bir hafta sonu dilerim


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 07.02.2019
  09:32

  Arkadaşlar, bugün kaytardım. Evdeyim. Hava 40 gündür devamlı kapalı ve yağmurlu. Geçen iki gün güneş gördük bugün yine kapanmış. Evden ekrana bakacağım. Arada birkaç işim var onları yapacağım. Yeni bir beklenti yazısı paylaşmayacağım. Genelde... Devamı »

 • 06.02.2019
  09:09

  Bir haftadır yaşanan seans içi ve sonraki güne sarkan kar satışlarına rağmen yine de bu satışları 2 Bin puan içinde tutan BİST, dün tam da bankalarla yine yakın dirençlerine yönelirken cumhurbaşkanımızın İş Bankası gündemi ile sarsıldı. Grup konuşmasında CHP&... Devamı »

 • 05.02.2019
  08:50

  BİST'de 105.930 seviyesinden sonra başlayan kar satışları sürüyor. Dün açıklanan enflasyon rakamları da bu satışların sürmesine destek olabilecek şekilde geldi. Maalesef içeride ciddi bir ekonomik daralma yaşanmasına rağmen enflasyon sorunu sürüyor. Bu... Devamı »

 • 04.02.2019
  08:52

  10:00'da Ocak aylık ve yıllık ÜFE-TEFE verisi açıklanacak. Çıkacak veri TCMB faizlerinin inmesi için katkı yapabilir. Ama TCMB'nın seçimler öncesinde faiz indirimi yapmaması daha uygun olur görüşündeyim. Bu arada ABD'den cuma gün&... Devamı »

 • 01.02.2019
  08:53

  Yıl sonu bilançoları bağımsız denetici kontrolüne girdiği için gecikmeli gelen bilançolardır. Genelde bilançolar açıklandıktan sonra borsalarda bir rehavet oluşur. Lakin yıl sonu bilançolarında bu durum tam olmaz. Çünkü hemen arkasından... Devamı »