OVP Günü!

20.09.2018 09:01
 •  A 

Bugün 11:00 civarı Yeni Orta Vadeli Program açıklanacak diye bekliyoruz. Bu nedenle TCMB faiz kararından sonra özellikle beklenen programın detayları tüm piyasa için önemli olacaktır. Eğer kamunun harcamalarda tasarrufa yöneldiğini, üretime yönelik harcamalar dışında yatırım planlarını ötelediğini duyarsak, bu durum pozitif etki yaratacaktı

Bir de bankaların elinde bulunan bazı sıkıntılı krediler ve döviz kredileri ile ilgili devletten bir takım destekler çıkacağı haberleri de var. Bu haberin detayları nedir öğrenmiş olacağız. Umarım yine geçen seneki KGF misali her alana teşvik ve para vermeye kalkan bir program olmaz. Üretim ve tasarrufu ön planda tutan, enflasyonun ve faizin inmesini hedefleyen ama TL'nin değer kazanmasına da neden olacak kararlar olmalı. Bütçe  ve cari açığı düşürecek tedbirleri duymayı umuyorum. 

Beklenti de bu yönde olduğu için banka hisselerinde önemli alım tepkilerini görüyoruz. Ama maalesef iki gün evvel teknik olarak bankaların yükseliş yaşayabileceğine dikkat çeksem de, faiz ve kur artışının yarattığı olumsuz etkilerin yansımalarından korktuğum için sektöre uzak durduğumdan yükselişleri sadece seyretmekle yetiniyorum. İki gün evvel dikkat çekip, tekniklerini paylaştım. Benden cesurlarınız ilgilenir belki diye ama muhtemelen benden bir cesaret ışığı görmediğiniz için çoğunuz da benim gibi seyirci kalmışsınızdır. 

Eğer kamu enflasyon ve harcamalar konusunda bir takım tedbirler alıp, dış finansmanın yeniden gelmeye başlaması için güven uyandıran kararları uygulamaya sokarsa, bankaların fiyatları çok düştüğü için yükseliş tepkileri de diğer hisselerden hızlı ve fazla olur. Ama daha sonra sanayi hisseleri bu durumu telafi ederler. 

Ben sadece tekniklerini paylaşıp, izlemekle yetinmeye devam edeceğim. Çünkü üç gün evvelki ''Tehlike Geçti Mi?'' başlıklı yazımda dikkat çektiğim riskler henüz önemini koruduğu için, ekstra risk almak istemiyorum. Sanayi hisseleri de düşer ama sonra çok kolay ve hızlı telafi ederler. 

Yeter ki, bankalar kalksın. Çünkü bankaların alınması demek, özellikle bu hisselere yatırım yapan yabancı fonların yeniden BİST'e giriyor olması demektir. O zaman zaten bunun yansımalarını her alanda görmeye başlarız. 

Hepinize bol kazançlı bir gün diliyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.09.2018
  09:15

  Öyle ya, TCMB'nın önceden yaptığı 500, en son yaptığı 625 baz puanlık artışı ile 1.125 baz puan faiz artışı yaptı. Peki neden hala bu kurlar düşmüyor? Evet, son dönem bakıyorum ekranlardaki en önemli soru bu. Hemen belirtmeliyim ki, kurlar sadece faiz artışı il... Devamı »

 • 18.09.2018
  09:46

  Yaşanan kur ve faiz artışlarının ana nedeni her alanda yaşanan güven erozyonudur. Dış siyasette etrafımızdaki riskler, içeride ekonomide çok seslilik denen ama aslında tek sesli lakin her alana müdahil olan yapı, arka arkaya çok seçime gitmiş olmamıza rağmen yin... Devamı »

 • 17.09.2018
  09:11

  TCMB beklentileri de geçerek en üst perdeden 615 baz puanlık artış yaptı. Döviz kurlarında bir geri gelme yaşandı. Ama yine de ağustos ayındaki kur seviyelerinden daha da geriye gidemedik. Peki bu ihtimal var mı? Yani Temmuz kur düzeylerine de geri gider miyiz? Bu da mümk&... Devamı »

 • 14.09.2018
  09:34

  TCMB bağımsızdı, değildi artık bunları geçelim. Dün TCMB çoook öncelerden yapması gerekeni dün net bir şekilde yaptı ve faizleri ortalama beklentilerin de üzerinde arttırarak, haftalık politika faizlerini 625 baz puanlık artışla, % 17.75'ten % 24'e yüks... Devamı »

 • 13.09.2018
  09:41

  Bugün 14:00'te TCMB PPK(Para Piyasası Kurulu) faiz kararı açıklanacak. Karar ne olursa olsun Türkiye ekonomisine fatura kesilmiş olacak. Neyin faturası derseniz, iktidar hatalarının, TCMB'nın bağımsızlığına yapılan müdahalenin, üretime dönük olmayan kamu ... Devamı »