BİST'in Yönünü Siyasi Gelişmeler Belirleyecek!

30.07.2018 09:34
 •  A 

Hemen belirtmek istiyorum; enflasyon yine yüksek gelse ve bu nedenle kurlar yükselse bu gelişmeler BİST'in düşmesini gerektirmez. Sadece piyasanın kur-faiz dengesinin yeniden oturması nedeniyle dalgalanmalara neden olur. Ama sonrasında iyi gelen bilançoların desteği ile yeniden yükseliş yönünde beklentim sürer. Nitekim 1994 Çiller kararları döneminde ve 2001 finansal kriz yaşadığımız dönemlerde mevcut faizler bu günlerdeki faizlerin çok üzerindeydiler. O dönemde de benzer şekilde kur ve faiz atakları yaşanmıştır. Ama geçici olarak BİST'de görülen sert düşüşler sonrasında, BİST bilançoların desteği ile kaybettiğini fazlası ile geri alıp sıfır bile atmak durumunda kalmıştır. 

Şu an ise ben konu sadece ekonomi olursa çok korkulacak bir sorun görmüyorum. Ama geçici sıkıntılar söz konusudur. Çünkü bankaların ve diğer şirketlerin gelen bilançoları gayet iyi geliyor. Bugün açıklanan cam hisseleri ve soda hissesinin karları da oldukça yüksek rakamlar içeriyorlar. Kısacası bilançolara göre şirketler ve BİST bana göre iskontolu işlem görmektedir. 

AMA, eğer ABD'den son dönem gelen açıklamalarına paralel bir takım yaptırımlara tabi olacak olursak, olası yaptırımların boyutuna göre, geçici de olsa ciddi kayıplar yaşayabilir, bu esnada faiz ve kurlarda yeni ataklar görebiliriz. Benim için BİST'i etkileyecek en büyük yaptırım riski, ABD'de bir kamu bankamız ile ilgili görülen davanın akıbeti olur. Oradan bizi baskı altına almak için haksız ve uçuk bir ceza kararı çıkacak olursa, bu durum sonrasında ilişkilerimizde çok büyük gerilimler yaşanır. Ki, böyle bir gelişme Türkiye'nin Rusya-İran-Çin-Hindistan gibi ülkelere kaymasına ve NATO dahil batı blokundaki konumunu sorgulamasına neden olur. 

Açıkçası bu boyutta bir gerilim sadece Türkiye için değil, aynı zamanda ABD ve AB için de çok ciddi kayıplara neden olur. Ama öncelikle ABD'li siyasilerin yaptırım baskılarının içeriği önemlidir. Yani iş sadece kredi engellenmesi ise çabuk atlatılacak bir sıkıntı olur. Bu nedenle ABD ile aramızda yaşanan aslı siyasi stratijiler olan gelişmeler piyasaların yönünü belirleyecektir. Umarım hızlı uzlaşı sağlanır.

Ama hemen belirtmek istiyorum ki, bizim vatandaşlarımız ABD'de tutuklanıp yargılandığında, bu mahkemelerin bileceği bir iş denirken, ABD vatandaşı olan kişiler bizim mahkemelerimizce tutuklanıp yargılanırken, kendi vatandaşlarına rehine diye bakmaları ve mahkemelerimizi yok saymaları da doğru bir davranış değildir. Tabii bunda hata sadece ABD'de değil, 27 Temmuz tarihli yazımda izah ettiğim nedenlerden dolayı aynı zamanda bizim siyasilerimizde de vardır.

Kısacası konu siyasi. Gelişmeler her an değişebilir. Ama boyutuna göre ne olacağını kestirmek çok zor bir dönem içindeyiz. İş ekonomi, finans ve bilançolar olsa BİST yükselir derim. Ama siyasi bir gerilim içinde olduğumuz için ne olacağını en iyi siyasi liderler bilir.

Hepinize iyi bir hafta diliyorum. Umarım zincirleme bir sorunlar yumağı içine düşmeyiz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 27.07.2018
  09:39

  Bu başlığa bakınca, ''sanki çok iyiyidi de yeni mi geriliyor?'' diyebilirsiniz. Evet, uzun süredir ABD ile ilişkilerimiz oldukça gergin sürüyordu. Özellikle Suriye politikalarımız başta, Zarrab ve Atilla davaları, Gülen'in iadesi konusu gibi... Devamı »

 • 26.07.2018
  09:23

  Dün sürpriz şekilde ABD'li rahip Brunson'un tutukluluk halinin ev hapsine çevrildiği haberi geldi. Haberle birlikte BİST bir gün evvel TCMB faiz kararı ile uğradığı kayıplarını fazlası ile geri aldı. Hatta BİST'in kayıp telafisinde en ciddi katkı veren bankacılık se... Devamı »

 • 25.07.2018
  09:30

  Dün genel piyasa beklentisi 75-125 baz puan arasında bir faiz artışı yapılması yönünde idi. Bu beklentilerin artmasının en önemli nedeni, bakan Berat Albayrak'ın; ''piyasaların önünden gidileceği, piyasalar ile kavga edilmeyeceği'' şeklindeki a&ccedi... Devamı »

 • 24.07.2018
  08:57

  Bugün 14:00'te TCMB Para Piyasası Kurulu'nun(PPK) faiz kararını öğrenmiş olacağız. 75-100 baz puan arası bir faiz artışı beklentisi var. Şahsi görüşüm de; bugün 100 puanlık bir artış ile faiz artışlarının sonuncusu yapılır ve bir süre sonra tam tersi faiz i... Devamı »

 • 23.07.2018
  09:30

  Yarın TCMB faiz kararını duyacağız. Bakan Albayrak, G-20 toplantısında piyasalarla uyumlu olacaklarını, kavga etmeyeceklerini, piyasanın önünden gideceklerini dile getirdi. Bu açıklamalar öncesinde zaten faizlerde yeni bir artış bekleniyordu. Bakanın açıklamaları sonrası... Devamı »