Gözler Kabine ve Ekonomik Kararlarda Olacaktır!

26.06.2018 09:28
 •  A 

Gapler Çok Hızlı Kapandı!
              İktidar seçimlerden her iki sandıktan da galip ayrılınca, iktidar açısından istikrar korunacak, yeni bir seçime gerek kalmayacak düşüncesi ile teknik olarak adına gap denen boşluklar bırakarak güne başlamıştık. Endeks, vadeli ve hisseler gapli açılışlar yapmışlardı. Genelde bu gapler sonradan kapanacaktır beklentisi vardır biliyorsunuz. O nedenle gapli görüntüler sonrası için yatırımcı ve biz teknik analize dikkat edenleri pek de memnun etmez. 

Ancak, bu sefer gapler korkulu rüyamız olmayacak. Çünkü dün güne başlarken oluşan gaplerin neredeyse hepsi aynı hızla yine gün içinde kapandılar. Hatta bazıları öncesindeki günün fiyatlarının bile altına indi. Dünkü gördüğüm görüntü, sanki seans başındaki alımlar satmak için fırsat olmuş gibi. Bu nedenle bugün dünkü düşüklerin altına inmemek, dünkü kapanışın üstünde kapanış yapmak çok önemli olacaktır. Yoksa dün ciddi bir satış yaşandığı için, dünün en düşüğünü aşağıya kıracak olursak, endeks için satış baskısı çok daha artacaktır.

Peki Gapler Neden Bu Kadar Hızlı Kapandı?
              İyi de iktidarda olan partinin iki sandıkta da kazançlı çıkmasına rağmen bu gapler neden hızla kapandı? Açılıştaki pozitif hava neden bir anda yine tersine döndü. Bu görüntüde bir nebze yurt dışı piyasalarında ticaret savaşlarının yarattığı satışların etkisi de olmuştur muhakkak. Ama asıl kendimize ait gelişmeler nedeniyle bu gapler hızlı kapanmıştır diye düşünüyorum.

Sonuçta seçimlerden sonra ne değişti? Seçimlerden evvel çok ciddi olan kur riskleri, yüksek faiz, artan enslasyon, cari açık sorunu, yakın tarihli 125 Milyar Dolar ki, yıllık olarak 240 Milyar Dolar civarında olan borç çevrilmesi, TCMB yapısında olası belirsizlik, aynı şekilde diğer iç ve dış risklerde bir değişiklik olmadı. Hatta bu risklere yeni bir risk daha eklenmiş oldu! O nedir? Seçimlerden evvel tek başına meclis çoğunluğuna sahip olan Ak Parti, seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybetti. Artık alacak olduğu kararlarda MHP'nin desteğini aramak zorunda kalacağı bir koalisyon görüntüsü ortaya çıktı. 

Eğer erkene çekilmezse, 2019 Mart ayında mahalli seçimler olduğu için muhtemelen iktidar olan Cumhur İttifakı bu tarihe kadar uyumlu çalışmaya çalışacaktır. Ama yine de meclisteki tek başına iktidar imkanı elden gittiği için, zaman zaman bu konuda ittifak ortakları arasında gerilimler görülebilir. 

 Gözler Kabine ve Ekonomik Kararlarda Olacaktır!
               İşte bu nedenle şimdi gözler yeni oluşacak kabine ve hemen sonrasında bu kabinenin özellikle ekonomi-finans alanındaki kararlarında olacaktır. Sonuçta eski kadrolar ile seçim öncesi sahip olduğumuz riskli sorunlarla seçimlere gitmek zorunda kalmıştık. Şimdi bu sorunların nasıl aşılacağı konusunda yeni kabine ve ekonomik kadro çok önemli olacaktır. Maliye politikaları ile para politikasında radikal kararlar mı alınacak bunlara bakılacak. Özellikle de TCMB'nın özerk yapısı en önemli merak konusu olacaktır. 

Seçimlerde belki de ülkenin bir çok sorunu ile direk ilgilenmeyen, ya da daha doğrusu bu sorunların kendisini ne denli ilgilendirdiğinin bile farkında olmadan, meseleleri siyasilerin kendilerine anlattığı gözle gören seçmenlerin oyları ile kazanabilirsiniz. Ama seçimlerden iktidar olarak oylarınızı katlayarak da çıksanız, bu durum ülkenin içindeki sorunların yok olmasını sağlamaz. İkisi birbirinden farklı konulardır. Bu nedenle yeni kabine ve hareket planını merakla bekliyor olacağız. YSK'nın resmi sonuçları açıklaması bekleneceği için, yaklaşık Temmuz ayının 10-15 arasına kadar beklemek durumundayız.

Ülke olarak çok hızla çözülmesi gereken özellikle mali-finansman sorunlarımız var. Dünya ortalamasına göre çok yüksek bir net faiz ödemesi yapıyor olmamıza rağmen, kurlardaki baskıyı engelleyemedik. Yatırımcıların önünü görmesi ve soluklanabilmesi için, kurlardaki yükselişin artık durması ve hatta geri çekilmesi çok önemlidir. 

Henüz önümümüzde yeni kabine ve olası politikalarını görmek için 15-20 gün gibi uzunca bir süre olduğundan, dün gapli açılışlar sonrası kar satışları geldi. Zaten düne ait beklenti yazımda da gapli açılış olmasını ama sonra kar realizasyonu gelmesini beklediğimi yazmıştım. Benim beklediğimden de hızlı bir realizasyon ile seçim öncesi tabloya geri dönmüş olduk.

Şu an için kabine ve kararlarını görmek için yeni öngörü konusunda temkinli davranacağım. Özellikle TCMB ile ilgili kararlar ve ekonominin başına geçecek kişilerin kim olacağı piyasanın yönü için çok önemli olacaktır diye düşünüyorum. 

Teknik Uyarı!
              Destek Direnç Tablomuzda endeks ile ilgili paylaşacağım çok kritik bir destek var. Lütfen onu çok dikkatli takip ediniz. Çok güçlü bir destek olduğu gibi, aynı zamanda da aşağıya kırılması halinde satışların çok daha sert olabileceği tehlikeli bir destek görüntüsü veriyor. Umarım görülmez ya da görülecek olursa da kırılmaz. Normalde o destek civarlarında alımlar yapmak doğrudur. Ama dediğim gibi, ekonomi kadroları ve olası radikal kararları bu desteğin gücü konusunda çok önemli olacaktır.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 25.06.2018
  09:00

  Erken seçim kararının alınması ile birlikte ülke gündemini meşgul eden seçimler ilk turda bitmiş oldu. Ülkemiz için hayırlı olur inşallah. Ülkenin çok sayıda çözülmesi gereken sorunları var. Artık bir an önce seçim ve s... Devamı »

 • 22.06.2018
  09:11

  Haftanın son günündeyiz. Pazar günü ülkemiz için çok önemli bir seçim için oy kullanacağız. Umarım sonuçlardan sonra ülkemiz için yeni bir erken seçim şartı daha ortaya çıkmaz. Artık yapılması gereken o kadar ... Devamı »

 • 21.06.2018
  09:04

  Maalesef faizlerde yaşanan 500 baz puanlık artış tüm faizlere yansıdığı için, tüketim, konut, otomotiv, elektronik, beyaz eşya dahil çok sayıda alandaki hem yatırım kredi, hem de tüketim kredi faizlerini yukarı çekti. Aynı şekilde doğal olarak mevduat faizleri de ... Devamı »

 • 20.06.2018
  09:20

  Seçimlere artık çok az kaldı. Hiç beklenmeyen bir anda alınan erken seçim kararı gibi, ittifak ile seçime gidilmesi kararı da piyasalar üzerinde ciddi etkiler yarattı. Fiyatlar şirketlerin mevcut bilançolarına ya da olası gelecek bilançolarına g&... Devamı »

 • 19.06.2018
  09:10

  Şu seçimler bir an önce olsun bitsin de sonrasında neler olacak onu görelim. Çünkü belki de iş 1.tur seçimle bitmeyecek. 2.tur da olacak. Olası seçim sonuçları belki de yeni seçim doğuracak. İşte ne olacaksa bir an önce olsun ki, se&... Devamı »