BİST'de Yeni Alım Yapılır Mı?

10.05.2018 09:32
 •  A 

Öncelikle ısrarla bir görüşümü tekrarladığımı hatırlatmak istiyorum! Bu düşüş şirketler karlarını düşürdüler, az kar yaptılar, işleri çok kötü falan diye değil sadece. Tamam bunların da etkileri olabilir ama asıl etken, erken seçim açıklaması ile iyice kontrolü kaçan kur ve faiz baskısından kaynaklandığını, oluşan panik havasının etken olduğunu düşünüyorum.

Daha bir kaç gün önceki yazımda eğer 103.000 üzerinde kalamayıp, 101.490'da bulunan güçlü desteğin altına inecek olursak, panik ve kredili hesapların satışları hızlanacaktır demiştim. Maalesef dün özellikle ilk seans esnasında bu durum çok net yaşandı. Bence çok ciddi kredili satış geldi. 

Peki bitti mi alalım mı artık? Bu cevap sadece fiyatlarla ilgili değil ki. Zaten bu fiyatlara inmesini beklediğimiz için de düşmedik ki. Piyasayı bozan güvensizlik, belirsizlik ve seçim dahil diğer bir takım riskler nedeniyle bu düşüşleri yaşadık. 

Sadece fiyat ve şirket değerlendirmesi yapınca, alınabilir diyebiliriz. Ama gelişmelerin riskleri halen sürüyor. Misal dün sert düşerken bir anda durup yükselişlerin yaşanması, özellikle banka hisselerinin piyasayı yukarı çekmesinin asıl nedeni cumhurbaşkanının tüm ilgilileri Beştepe'ye toplantıya çağırması oldu. Acaba TCMB ciddi bir faiz artışı ya da farklı bir karar açıklanır mı diye beklenti oluştuğu için düşüş durdu ve alım tepkileri gelmişti. 

Ama toplantı sonrasında yapılan açıklama; mali disipline kararlı şekilde bağlılığımız sürecek, serbes piyasa şartları geçerlidir. Maliye politikaları uygulanmaya devam edilecek, TCMB elindeki imkanları gerektiğinde kullanabilir, enflasyon ile mücadele sürecek açıklamaları çıktı. Yani beklenen faiz artışı yönünde bir karar çıkmadı. Şimdi acaba bu nedenle dünkü yükselişin bir kısmını geri mi vereceğiz, yoksa dün kredili satışlar da bitti ise, BİST normale dönmeye başlayacak mı? 

İnanın bunu kestiremiyor ve bu cevabı bulmaya çalışıyorum. Şunu söyleyebilirim; bu fiyatlar orta-uzun vadeyi göze alıp yeni alım yapılabilecek fiyatlardır. Ama bu kararı verirken, seçim öncesi ve-veya seçim sonrası olabilecek seçim sonuçlarının etkisi, ABD'den Hakan Atilla davası ile ilgili olası bir kararın etkisi, Suriye'deki gelişmeler ya da farklı bir risk ile ilgili olumsuz bir durum yaşanacak olursa, daha da alt fiyatlardan da alma ihtimali göz önünde bulundurularak geride nakit de bırakmak tebirli bir davranış olabilir. 

Çok önemli bir seçime gireceğiz. İki ayrı partinin kazanacağı meclis ve cumhurbaşkanlığı sonucu çıkarsa, yeni bir seçim riski elimizdeki hisselerin karlı fiyatlara çıkma sürelerini uzatabileceğini bilmenizi isterim.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 09.05.2018
  09:22

  Trump 2015 yılında İran ile yapılan nükleer anlaşmasından ABD'nin çekildiğini açıkladı. AB ülkeleri ise İran ile yapılan anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıkladırlar. İran da anlaşmaya bağlı kalacağını ve ABD dışında özellikle AB ile konu hakkında görü... Devamı »

 • 08.05.2018
  09:53

  Osmanlı'da genelde padişahların tahta çıktıkları zaman yeniçeri ve sipahilere dağıttıkları bahşişe verilen ada ulufe dendiğini biliyoruz. Ama daha genel anlamı olarak da, kapıkulu askerlerine, saray ve devlet kuruluşlarındaki bazı görevlilere üç ayda bir verilen &u... Devamı »

 • 07.05.2018
  09:48

  Seçim Süreci Başladı! Seçim tarihinin ilanı ile aslında bu süreç başlamıştı ama partilerin cumhurbaşkanı adaylarının ilan edilmesi ile bu durum netleşmiş oldu. Adaylar mitinglerine başladılar. Bu seçim diğer seçimlerden çok daha önemli bir... Devamı »

 • 04.05.2018
  09:28

  TCMB ve bankaların üzerinde yaratılan baskıların yararını mı, yoksa zararını mı görüyoruz şimdi söyleyin hadi! Sanki bütün ekonomik gidişin, tüm hükümet politikalarının, cari açık, işsizlik, enflasyon, TL.'nin değer kayıplarının tek müsebb... Devamı »

 • 03.05.2018
  09:35

  Saat 10:00'da Nisan aylık ve yıllık TÜFE-ÜFE verileri açıklanacak. Son dönemlerde çok fazla dış etken olduğu için özel bir beklentim yok. Açıklansın görelim diyorum. Düşüş görülmesi kısmi olumlu etki yaratır. Ama öncek... Devamı »