Gel de Tahmin Yap Şimdi?

15.01.2018 09:33
 •  A 

Normalde BİST'in hisse bazlı ve kısmen de endeks olarak yükseliş yaşayacağı bir hafta olmasını bekliyordum. Ama hafta sonu Suriye İdlib ve Afrin'deki YPG/PYD yapılanmasına karşı heran müdahale edeceğimizi cumhurbaşkanımızın ifadelerinden duyduk. Diğer taraftan da ABD, Suriye-Irak sınırında sözüm ona DEAŞ'tan bölgeyi temizlemek için 30 Bin kişilik bir ordu kurma kararında olduğunu açıkladı. Bu karara üst siyasi tondan sert açıklamalar yaptık. 

ABD ve Rusya bu konuda paslaşarak PYD ile ilişkileri koruyorlar. Şimdi bu ortamda eğer biz askeri bir operasyon ya da harekat ile Afrin ve-veya İdlib'e müdahale edersek, bunun yansımaları ne olur bunu hesaplamak kolay değil. Uzun süredir ABD ile bu konuda karşı karşıya geleceğimiz korkumu sizlere anlatmaya çalışıyorum. 

Dolar'da yükselişten ziyade kısmi gevşeme görülmüş ama euro yukarı yönlü bir tepki vermiş. Dolar da kısmi bir yükseliş yapabilir. 

Tekniklerinde gördüğüm hisse paylaşımlarımı yaparak, gelişmeleri izlemek istiyorum. Hepinize bol kazançlı bir hafta dilerim. Ama sıkıntılı bir haftaya başlayacak gibiyiz!


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 12.01.2018
  09:52

  BİST ve piyasalarımız için iyi ya da kötü yaşanan bir çok gelişme var. Büyüme yüksek gelirken, ABD ile ilişkilerde gerilimler sürüyor. Kur düşerken, enflasyon ve faiz baskısı sürüyor. ABD borsalarında rekorlar varken, FED faiz riski s&u... Devamı »

 • 11.01.2018
  09:25

  Ocak Başından beri yazılarımda olası bir kâr realizasyonu uyarılarımı yapıyordum. Son 3-4 yazımda olası kar satışının önemli alt desteği olarak 112.500 seviyesini verdiğimi de biliyorsunuz. BİST dün 112.884 seviyesinde alımlar gelince bu destek çalışmış oldu. Endeks kısmen top... Devamı »

 • 10.01.2018
  09:17

  Öncelikle, kar satışlarından korkmamak lazım. Kar satışları teknik düzeltmelerdir. Sağlıklı fiyat oluşumuna katkı yaparlar. Bir anda daha büyük bir çöküş yaşanmasını önlerler. Teknik dirençlerde satıp, düzeltmelerde geri alarak elde edilen k&acir... Devamı »

 • 09.01.2018
  09:20

  Yeni yıla yükseliş isteği ile başladık. Endeks yeni yıl ile birlikte yeni rekorlar kırdı. Dünya için de bezer bir görüntü yaşandı. ABD endeksleri rekorlarını kırmaya devam ediyor. AB endekslerinde de benzer yükselişleri görüyoruz. Ancak, bence BİST... Devamı »

 • 08.01.2018
  09:25

  Bunda hiç kuşku yok. Ama önemli olan zamanı! Misal bu hafta yeni rekorlar görecek miyiz sorusu hepimiz için önemli bir cevap içeriyor. Geçen haftaki işlemlere bakınca, BİST'in fazla düşmeden, yükselişini en azından 120.000 endeks seviyesi... Devamı »