İlk Güçlü Destek Çalıştı!

11.01.2018 09:25
 •  A 

Ocak Başından beri yazılarımda olası bir kâr realizasyonu uyarılarımı yapıyordum. Son 3-4 yazımda olası kar satışının önemli alt desteği olarak 112.500 seviyesini verdiğimi de biliyorsunuz. BİST dün 112.884 seviyesinde alımlar gelince bu destek çalışmış oldu. Endeks kısmen toparlandı. Benim de dün çok sayıda yeni öngörü yaptığımı gördünüz. 

Bugün dış borsalarda düşüşler var ama onları krıter almayın. Çünkü dış borsalar yükselirken biz düşüyorduk. Şimdi onlar düşerken biz ise yükselebiliriz. Bire bir yön şartı doğru bir mantık değildir. Kısacası ben toparlanmanın sürmesini bekliyorum. 

Ancak, endeks destek çalışması yani, bir seviyede destek oluşturmaya çalışırken, bu seviyeyi birden fazla da test edebilir. Yani bugün de 112.500 civarına seans içinde inebiliriz. Önemli olan bu olursa, BİST'in sonrasında ne yapacağıdır. Eğer bir şekilde bu destek aşağıya kırılacak olursa, Destek-Direnç Tablosunda paylaştığım 110.700 oldukça güçlü bir alt destektir. Ama açıkçası ben bugün 112.500 desteğinin yeniden görülmesini değil, endeksin dünkü yükseliş tepkisinin sürmesini bekliyorum. 

Fakat bir süre gördüğümüz zirveleri geçemeyip, bu şekilde 5-6 Bin puanlık bir kanal aralığı oluşturabiliriz. Eğer endeks zirvesi bir şekilde benim beklemediğim hızda kırılacak olursa, destek-direnç tablosununda BİST diye filtreleme yaptığınızda olası üst hedefleri bulabilirsiniz. 

BİST Neden Düştü?
              Öncelikle yeni borsa yatırımcıları için yazıyorum. Çünkü diğer arkadaşlarımız bu uyarıları çok yaptığımız için zaten konuya hakimdir. 

Borsa ve hisseler her zaman bir yönde hareket etmezler. Hiç bir neden olmadan da zaman zaman gittikleri yönün tersine hareketler yaparlar. Bu yüzden yaşanan düşüş, bir süredir yükselmiş olan endeksin kar satışları nedeniyle düşmesinden ibarettir. Çok doğal bir teknik durumdur. Thyao, Petkm misali bir çok hisse uzun zamandır yükseliyorlardı. Arada bir düzeltme yapmaları benzer şekilde başka hisselerde de aynı durumun yaşanması BİST'in bu düzeltmeyi yapmasına neden olmuştur.

Lütfen hisseler hep yükselecek gibi sabit ve yanlış beklentiler taşımayınız. Sonra düştüğü zaman da neden düştü diye gerekçe aramayınız. Panik de yapmayınız. Bunlar normal endeks hareketleridir. Gayet de sağlıklı hareketlerdir. Yeni alım fırsatları yaratırlar.

Gördüğünüz gibi, bir süredir genelde açık öngörülerin gerçekleşme kapanışlarını yapıp, endeks için olası bir kâr satışı uyarısı yapıyordum. 112.500 olarak paylaştığım güçlü bir destek seviyesine yaklaşınca, bir çok yeni hisse öngörüsü paylaştığımı gördünüz. Eğer bu düşüş yaşanmasa, bu denli çok sayıda yeni öngörü yapamazdım. O zaman yeni alım fırsatları kollayanlar da nakit olarak izlemede kalmak zorunda olurlardı. 

Bundan sonra da, benzer şekilde hisse ve endeks hareketleri sürecektir.

Hepinize bol kazançlar dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 10.01.2018
  09:17

  Öncelikle, kar satışlarından korkmamak lazım. Kar satışları teknik düzeltmelerdir. Sağlıklı fiyat oluşumuna katkı yaparlar. Bir anda daha büyük bir çöküş yaşanmasını önlerler. Teknik dirençlerde satıp, düzeltmelerde geri alarak elde edilen k&acir... Devamı »

 • 09.01.2018
  09:20

  Yeni yıla yükseliş isteği ile başladık. Endeks yeni yıl ile birlikte yeni rekorlar kırdı. Dünya için de bezer bir görüntü yaşandı. ABD endeksleri rekorlarını kırmaya devam ediyor. AB endekslerinde de benzer yükselişleri görüyoruz. Ancak, bence BİST... Devamı »

 • 08.01.2018
  09:25

  Bunda hiç kuşku yok. Ama önemli olan zamanı! Misal bu hafta yeni rekorlar görecek miyiz sorusu hepimiz için önemli bir cevap içeriyor. Geçen haftaki işlemlere bakınca, BİST'in fazla düşmeden, yükselişini en azından 120.000 endeks seviyesi... Devamı »

 • 05.01.2018
  09:33

  ABD'deki davadan çıkan karar sonuçta bir çok olumsuz belirsizlikle çıkmışken, BİST'in bunu takmıyor havası ile bir ara bin küsur puan artı olması açıkçası çok da beklemediğim bir durumdu. Eğer BİST 108.000 - 110.000 civarında iken bu kara... Devamı »

 • 04.01.2018
  09:25

  ABD Atilla Davası bitti. Jüri altı suçlamanın beşinde Hakan Atilla'yı suçlu buldu. İran'a yönelik ambargoyu delmek, ABD bankalarını dolandırmak, ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek, ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmekten suçlu, kara para aklam... Devamı »