2017'nin Son Haftası!

25.12.2017 09:14
 •  A 

Yeni yıl öncesi son haftaya başlıyoruz. Başlarken çok daha kötü düşünülen bir yılı geride bırakacağız. Bankacılık sektörü hariç iyi geçti denebilecek bir borsa yılı oldu diye düşünüyorum. Yıla başlarken yaptığım kur tahminlerimde yanıldım. Ama borsa için beklentinlerimden de iyi bir yılı bitirmek üzereyiz.

ABD'deki davada kararın yeni yıla kalması nedeniyle 2017'nin son haftasına yükseliş ile başlanmasını bekliyorum. Umarım öyle olur da, yılı yükseliş ile tamamlarız. 

Yeni KHK Tartışma Yaratacaktır!
              Yeni KHK.ler yayınlanmış. FETÖ ile mücade kapsamında çok sayıda yeni ihraçlar ve göreve iade kararları var. Ama özellikle sivillere getirilen bir yasal korunma maddesi var ki, haftanın en çok tartışılan konusu olmasını bekliyorum!

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de yer alan “darbe girişimi ve girişimin devamı niteliğindeki eylemlere müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu doğmayacağı” şeklindeki yeni KHK maddesi çok tepki çekecektir görüşündeyim. Bu çok tehlikeli bir maddedir. Demokratik ülkelerde ülkenin ve vatandaşlarının güvenliğini güvenlik güçleri sağlar. Darbeye karşı halkın karşı durması çok doğru bir davranıştır ama bu karşı durma esnasında yasalarca suç görülen eylemleri yapmak özgürlüğü ucu açık ve çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Kötü niyetli kişiler, darbe girişimine müdahale ediyordum kalkanına sığınarak, yasalarca suç sayılan bir çok eylemi yapmış olabilirler ve bundan sonra da yapabilirler. 

Bu madde sivillerin kontrolsüz silah ve güç kullanmasının  önünü açabilecek tehlikeli bir maddedir görüşündeyim. Bu haftanın önemli tartışma konusu bu olacaktır. İç savaş riski dahi yaratbilecek çapta riskli bir gelişme olarak tartışma yaratacaktır. Umarım aklı selim ile doğruyu buluruz. 

Hepinize yılın tüm üzüntü ve zorluklarını, kötü anılarınızı geride bırakacağınız iyi bir hafta dilerim.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 22.12.2017
  09:26

  Gece tüm ekranlarda ve yorumlarda BM Kudüs oylaması vardı. Geç saate kadar kadar bekledim acaba ABD'deki davadan bir karar gelecek mi diye. Sabah habelerde duyduğumuza göre jüri üyeleri bugün tam gün çalışmak istemişler. ABD'de genelde cuma g&... Devamı »

 • 21.12.2017
  09:37

  BM Güvenlik Konseyi'nin Kudüs kararını ABD'nin veto etmesi sonrası Türkiye ve birkaç ülkenin girişimi ile Kudüs kararı BM Genel Kurulunda gündeme taşındı. Oylama öncesi ABD başkanı BM üyelerini ABD mali yardımlarını kesmekle tehdit etti. ABD'... Devamı »

 • 20.12.2017
  09:21

  Yabancıların Noel tatili dolayısı ile azaldığı bu günlerde, hisselerde ekstra spekülatif hareketlerin yaşandığını görürüz. Bir bakarsınız bazı hisseler aşırı alımlarla tavanlamış ya da ciddi oranda yükselmiş olabiliyor. Bu tarz alımlar sizlerde aynı şekilde sürecek... Devamı »

 • 19.12.2017
  09:43

  1945 yılında kurulan örgüt sözde dünya barışını korumak için kurulmuş gibi lanse edilse de, dönemin en güçlü galip devletlerinin dünya genelindeki statükolarını korumak amacı ile kurulduğu aşikar bir durum. Üye sayısının çok... Devamı »

 • 18.12.2017
  09:40

  Enflasyon konusundaki görüşlerimi çok uzun yıllardır bilirsiniz. Enflasyon yetersiz üretimin bir neticesidir. Sıkı para politikası araçları ile enflasyonu sadece geçici dönem düşürür ama kalıcı olarak bitiremezsiniz. Enflasyondan kalıcı olarak ... Devamı »