Yıl Sonu Hareketleri Yaşanıyor!

20.12.2017 09:21
 •  A 

Yabancıların Noel tatili dolayısı ile azaldığı bu günlerde, hisselerde ekstra spekülatif hareketlerin yaşandığını görürüz. Bir bakarsınız bazı hisseler aşırı alımlarla tavanlamış ya da ciddi oranda yükselmiş olabiliyor. Bu tarz alımlar sizlerde aynı şekilde sürecektir yanılgısı yaratmasın! Sonra aniden yükselen bu fiyatların peşine takılıp da yüksek maliyetli aldığınız hisseler aynı şekilde geri gelecek olduğu zaman ciddi zararlar yapabilirsiniz.

Ama maalesef borsada son dönemler bazı kurumlar manipülatif hareketler yapıyorlar. Artık kurum nezdinde hangi yatırımcı bu işlemleri yapıyor bunları tespit edip gerekli olduğu takdirde ceza vermek SPK'ya kalıyor. Nitekim benzer SPK kararlarını da arada okuyoruz. 

Kısacası sizlerin bir kez daha dikkatini çekmek istedim. Her gördüğünüz tavan tavan yükselişlerin karşılığı var diye düşünmeyin. Şirketin bilanço veya ortaklık detaylarında bu yükselişleri izah edecek bir gelişme olmayabilir. Maalesef bitcoin gibi ne olduğu, muhatabının kim olduğu belli olmayan, sorumluluğun kimsede olmadığı, arkasında bir merkez bankası ya da devlet gücü olmayan, titan zinciri gibi para girdikçe artan bir alanda bile bu denli yatırımcı çılgınlığı yaşanıyorsa, çok küçük benzerleri de borsalarda yaşanabiliyor. 

Ama dediğim gibi, borsadaki bazı yükselişlerin manipülatif işlemler dışında bir dayanağı olmayabilir. ''Hisse ne yükseldi almadık tüh kaçtı'' diye takip ettiğiniz hisseler, yine yükselmeye devam ettikçe sizleri hep çıkıyor bu hisse yanılgısına düşürebilir. Bu çok tehlikeli bir yanılgı olur. Devamlı yükselişler herkesin dikkatini o hissede toplar. Buradan döner dedikçe hisse yükselir. Sonra ''yok ya bu hisse düşmeyecek'' diye düşündüğünüz zaman bir bakarsanız hisse gün içinde bir düşüş yaşadıktan sonra yeniden alınmaya başlamış. Aman ben de bu sefer kaçırmayayım diye hemen hissenin üstüne atlarsanız, işte o anda bu işlemleri yapanların yemi olabilirsiniz. 

Lütfen aşırı riskleri göze almayınız. Hisse elinizde kalsa bile, en azından bir süre sonra ederinin elinizdeki maliyet ve üstüne denk geleceğini bildiğiniz, güvendiğiniz hisselerde yatırım kararları alınız. Borsa kesinlikle bir kumar ve kumar alanı değildir. Sonra yılların birikimlerini kaybedecek olursanız, bunların telafisi aynı kolaylıkta olmayabilir. 

Maalesef bu tip işlemler tüm dünya borsalarında yaşanabiliyor. SPK gibi denetleyicilerin çok da fazla yapabileceği şey yok. Bir şekilde bazı tedbirleri devreye sokarak ve tespit ettikleri manipülatörlere ceza keserek yatırımcıları korumaya çalışıyorlar ama bu yeterli olmuyor. Yine de benzer işlemler sürmeye devam ediyor. Kendinizi asıl sizler koruyacaksınız.

Atilla Davası Sonuçlanıyor!
             Sanırım bugün ABD'de görülen dava sonuçlanacakmış. Davadan çıkacak sonuç piyasalarımız için çok önemli tepkiler yaratabilir. Birçok yazımda tekrarladığım gibi, bankalara bir ceza falan çıkmayacak olursa, BİST özellikle kamu bankalarının ekstra artışları ile bankacılık sektörü önderliğinde sert yükselişler ile yeni rekorlara imza atabilir. Bir çok hisse de bu yükselişlere katılır. Bu esnada çok iyi bir kâr realizasyonu fırsatı yakalanmış olur. Bunları değerlendirmek önemli karlar yapmanızı sağlar.

Ama eğer bankalara önemli bir ceza gelecek olursa ki, buradan takip ettiğimiz haberlere bakarak bu konuda sağlıkllı bir yorum yapamıyorum. O zaman bir anda tüm piyasalar karışabilir. Bankalarda olası sert düşüşler, BİST'de de benzer sertlikte düzeltmeler yaratır. Kur ve faiz de aynı anda sert yükseliş yaşayıp, TCMB'nı ani faiz artışı kararı almaya zorlayabilir. Son açıklamalara bakınca sanki bu sonuçları yaratacak bir karar çıkmayacak gibi izlenim yaratılmış durumda ama yine de emin olamıyorum.

Gördüğünüz gibi henüz bu konuda tam bir netliğe kavuşmamış belirsizlikler sürüyor. Bu nedenle tekniklerini uygun gördükçe yeni öngörü yapmaya devam edeceğim. Ama daha ziyade yaşanan ve yaşanacak yükselişlerde hedef değerler görüldükçe gerçekleşme kapanışlarını sürdürmeyi planlıyorum.

Hepinize bol kazançlar.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 19.12.2017
  09:43

  1945 yılında kurulan örgüt sözde dünya barışını korumak için kurulmuş gibi lanse edilse de, dönemin en güçlü galip devletlerinin dünya genelindeki statükolarını korumak amacı ile kurulduğu aşikar bir durum. Üye sayısının çok... Devamı »

 • 18.12.2017
  09:40

  Enflasyon konusundaki görüşlerimi çok uzun yıllardır bilirsiniz. Enflasyon yetersiz üretimin bir neticesidir. Sıkı para politikası araçları ile enflasyonu sadece geçici dönem düşürür ama kalıcı olarak bitiremezsiniz. Enflasyondan kalıcı olarak ... Devamı »

 • 14.12.2017
  09:37

  ABD merkez bankası FED sürpriz yapmadı. 25 baz puan faiz artışı yaparak faizlerini %1,25-%1,50 aralığına çekti. 2018 yılı için de 3 faiz artışı öngörüsünde bulundu. Karara tepki bizde Dolar kurunda gevşeme, dünya genelinde ise, parite ve ons altında yü... Devamı »

 • 13.12.2017
  08:53

  Bugün FED, yarın ise TCMB faiz kararları piyasalar için önemli olacaktır. 22:00'de FED açıklamalarını duyacağız. TÜFE artışları nedeniyle FED'in düşük de olsa bir faiz artışı yaparak yılı kapatmasını bekliyorum. Önemli olan önümüzdek... Devamı »

 • 12.12.2017
  08:48

  Büyüme bir önceki yılın 3'ncü çeyreğine göre %11.1 artış ile gerçekten yüz güldürdü. Ama tabii büyümenin kaynaklarını incelediğimiz zaman tüketim ve inşaat sektörü ağırlıklı bir büyüme görüyor... Devamı »