Bilanço Uyarıları!

31.10.2017 08:36
 •  A 

Dokuz aylık bilançolar hızlandı. Bu hafta çoğu tamamlanacak. Özellikle bankalardaki karlar bana göre gayet iyi. Şöyle diyebilirim; eğer dış ilişkilerimizde mevcut risk ve gerilimler olmasaydı bu bilançoları bankaları hatırı sayılır şekilde yukarı taşır ve bu sayede de BİST yeni rekorlar kırabilirdi. Hoş belki bu durum yine de görülebilir bilemiyorum. Dış ilişkiler her zaman geri planda bir çok pazarlığın yapılmasına neden olur. Bizler ön plandaki görüntüye göre strateji hesaplarken, bir bakarız bambaşka bir süreç içine girebiliriz. 

Her neyse, sonuçta bankalar ve diğer sektörler genelinde gayet iyi bilançolar geliyor. Ancak bu konuda sizleri uyarmak istiyorum. Zaman zaman bu uyarımı hep yapıyorum. Yeni üye olan arkadaşlarımız için bir kez daha tekrarlamak istiyorum! İyi bilanço gelmesi konusu göreceli bir durumdur. Bilanço bir önceki yılın aynı dönemine, ya da bir önceki çeyreğe göre iyi gelmiş olabilir. Ama zaten öncesinde fiyat yeterince yükselmiş ise, bilanço geldikten sonra da ille de yükselmesini beklemek her zaman doğru olmaz. 

Ayrıca, bazen bilançolarda sert kar artışları görülür. Ama bu artış oranları da göreceli bir durumdur. Yani şirket için karını gayet iyi arttırmış denebilir. Ama gelen kâr mevcut piyasa fiyatını gerektirmeyebilir. Misal bakıyorum bir şirkette diyelim 100 Milyon ödenmiş sermaye varken, altı aylık 15 milyon olan karı bir sonraki dokuz aylıkta 50 milyon olmuş olsun. Geçen yıl karşılığı aynı dönem için diyelim ki 35 milyon imiş. Hemen ''ooo süper kar artışı'' diyoruz. Doğrudur çok güzel bir kar artışı. Ama eğer ilgili hissenin fiyatı zaten 10 TL ise, bana göre öncesinde primlenmiş bir fiyattır. Bilanço açıklandığında hissenin fiyatı yükselecek diye bir beklenti doğru olmaz. Hatta misal arclk'de gördüğünüz gibi fiyat ciddi bir düşüş de yaşayabilir. 

Bu nedenle sizleri bilanço karları konusunda uyarmak istiyorum. Artan karlar öncesinde hisse fiyatında satın alınmış mı buna da bakın. Hisse zaten bir haftadır yükseliyorsa, bilanço açıklandığında kar daha yüksek bir fiyat ederine denk gelmiyorsa düşme riskinin olduğunu bilmenizi isterim. 

Aynı şekilde dokuz aylık karlar bağımsız deneticiye tabi değildir. Bu nedenle yıl sonu bilançolarda çok farklı tablolar çıkabilir. Ama bunu olumsuz manada söylemiyorum. Dokuz aylıkta kısmen düşmüş görünen karlar yıl sonu bilançosunda çok ciddi artmış olarak da gelebilir. 

Kısacası gelen bilançoları sadece önceki dönemler ile değil, aynı zamanda ödenmiş sermaye, mevcut fiyat ve mevcut fiyatın öncesindeki hareketleri ile de değerlendirmeniz doğru olur. Ben gördüğüm bilançolara göre mevcut fiyatlarının bana göre düşük kaldığı bazı hisseleri sayabilirim. Bankalar, adel, algyo, egser, jants, cemts ilk aklıma gelen bilançolarına göre fiyatı artabilecek hisseler diye düşünüyorum. Henüz açıklanmamış bilançolara göre beklentim iyi olanları da öncesinde yazmıştım. ''Temeli Sağlam Hisseler!'' başlıklı yazımda bu konudaki paylaşımımı görebilirsiniz. Aynı şekilde ilgili yazımın başında yer alan ''Dış Etkenler BİST'i Düşürüyor!'' başlığını da tıklarsanız, piyasaya genelde uyan bakkal hesabı bir fiyat hesaplaması konusunda görüşümü bulabilirsiniz. 

Bugün de bazı hisselerin önceki dönemlerine göre oldukça iyi karlar açıkladıklarını görüyoruz. Bu açıklamalar sonrası fiyat hareketlerinde ve fiyat beklentilerinde ilk anda görülen hızlı yükselişler sonrası bazı hisselerde aynı hızla geri çekilmeler de görülebilir. Bunun nedeni işte bu anlattıklarımdır. 

Dış Ticaret Açığı Açıklanacak!
           10:00'da eylül ayı dış ticaret açığımız açıklanacak. Bir yorum yapmayıp, rakamı görmek istiyorum.

ABD Kaynaklı Gelişmeler!
           Trump seçim dönemi süreciile ilgili sıkıntı yaşıyor. Bu süreç Trump'ın azline gider mi bilemem. Ama yardımcılarının ifadeleri riskin olduğunu gösteriyor. 

Hazine Bakanı'ndan Spekülasyonlara Cevap!
           ABD Hazine Bakanı Mnuchin Türk bankalarına İran ile ticaret konusunda ceza kesileceği konusundaki spekülasyonları yalanladı. Son dönem bu konuda piyasaları geren söylentiler sonrası bu açıklama ferahlatıcı bir açıklama oldu. Umarın daha sonra farklı bir gelişme yeniden karşımıza çıkmaz. Dediğim gibi, bankalar olması gereken fiyatların altında işlem gördükleri için, bu tip söylentilerin asılsız çıkması halinde pozitif etkilenmeleri BİST'i olumlu etkiler.

S 400 Faturası Çıkacak Mı?
           Tabii iş sadece bankalarımız ile ilgili spekülasyonlarla sınırlı kalmıyor. Aynı şekilde şimdiki yeni spekülasyon; ABD'nin Rus S 400 üreten şirketi yasaklı kapsamına alacağı yönünde. Eğer bu yönde karar çıkarsa, Türkiye'nin bu şirketten S-400 almasının önüne geçilmesi ya da bu yönde bir karar alırsa, Türkiye'ye müeeyide uygulanmasının yolu açılmasına çalışılıyor deniyor.

Peki bu durum Türkiye'nin S-400 almasına engel olmalı mıdır? Bence Türkiye kendi güvenliği için ne gerekiyorsa, kimden hangi silahı alması gerekiyorsa almalıdır. Şimdiye dek, aynı pakt içinde yer aldığımız dostlarımız bizi bu günlere getirdi. Demek ki, kendi kararlarımızı öncelikle kendi güvenliğimizi düşünerek almamız gerekiyormuş.  

Güne pozitif açılış ile başlamayı bekliyorum. Ama bir süredir dikkat çektiğim üst dirençlerin yine de önemli seviyeler olduğu görüşündeyim. Bu dönem için bu dirençlerin Endeks olarak geçilmesini zor görüyorum. Bu nedenle endeks bazında hareketlere odaklanmak daha doğru olabilir. 

Bilanço döneminde olduğumuz için, tüm bilançolar geldikten sonra bir rehavet içine girebiliriz. Sürpriz bir bilanço açıklamasına yakalanmamak için de çok az öngörü yaparak bu dönemi izlemede kalarak geçireceğim. Bunun sebebini bilmenizi istedim.

Ama zaten takipte olduğum hisseleri biliyorsunuz. Onlar için yine de iyi beklentilere sahibim. 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 30.10.2017
  08:45

  Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu cumhuriyetimizin 94'ncü yılını kutladık. İnsanlar gelip-geçse de cumhuriyetimiz sonsuza dek sürecektir. Kurtuluş savaşında ama asker, ama vatandaş olarak ülkemizin zaferi için canı, malı ve kanı ile katkısı olan tüm gazi ve şehitle... Devamı »

 • 27.10.2017
  08:52

  Öncelikle kur ve faiz düzeylerindeki asıl sorunun, ne ekonomik ne de TCMB kararları ile ilgili olmadığı görüşümü söyleyerek başlamak istiyorum. Sorun bence tamamen politik hataların yansımalarıdır. 2013 yılından beri her geçen gün daha da sertleşen bir politika izliyoruz. Ama her alanda durum böyle.... Devamı »

 • 26.10.2017
  09:26

  Neler oluyor arkadaş, anlamak mümkün değil! Irak'ta sorun istediğimiz şekilde gelişiyor. Barzani geri adım atmaya başladı. Suriye'de özellikle ABD'nin Kürt koridoru düşüncesi İran-Türkiye ve Rusya'nın ortak hareketi ile şimdilik engellenmiş görünüyor. Hatta şu an PKK'nın(asıl örgüt PKK olduğu için d... Devamı »

 • 25.10.2017
  09:29

  Tam spekülatif bir piyasa olduk. Özellikle ABD ile ilişkilerimizdeki gerginlik ve Zarrab davası nedeniyle spekülasyonlara açık bir piyasamız var. Maalesef içinde bulunduğumuz ortamda bu ortamdan etkilenmemk mümkün değil. Cumhurbaşkanımız ve siyasilerimizin ABD'ye karşı söylemlerinin de sertleşmiş ol... Devamı »

 • 24.10.2017
  12:08

  Arkadaşlar, ''Dış Etkenler BİST'i Düşürüyor!'' başlıklı yazımda o gün için bilançosunu iyi gördüğüm bazı hisselere dikkat çekmiştim. Henüz dokuz aylık bilançolar gelmedi ama özellikle yıl sonu bilançoları için takibimde olan bazı hisselere yeniden dikkat çekmek istiyorum. Bu arada yukarı... Devamı »