Temeli Sağlam Hisseler!

24.10.2017 12:08
 •  A 

Arkadaşlar,
           ''Dış Etkenler BİST'i Düşürüyor!'' başlıklı yazımda o gün için bilançosunu iyi gördüğüm bazı hisselere dikkat çekmiştim. Henüz dokuz aylık bilançolar gelmedi ama özellikle yıl sonu bilançoları için takibimde olan bazı hisselere yeniden dikkat çekmek istiyorum. Bu arada yukarıdaki linkte dikkat çektiğim banka hisseleri bana göre gelecek dokuz aylık bilançoları ile daha da iskontolu hale gelecekler. Lakin son spekülasyonlar nedeniyle ben bir süre bankalardan uzak durmayı doğru buluyorum. Belki fırsatlar kaçmış olabilir ama yapılan spekülasyon ya da manipülasyon artık her ne ise, beni fazlası ile tedirgin ettti. Bu nedenle sanayi şirketlerine odaklanmayı daha tedbirli bir davranış olarak görüyorum.

12 Aylık Bilançoları İçin Takibimdeki Hisseler!
           Dikkat ediniz dokuz aylık değil, on iki aylık bilanço hedefleri ile bu listeye dikkat çekiyorum. Çünkü listede olan bazı hisselerin dönemsel olarak dokuz aylık bilanço karları bazen daha düşük gelebiliyor. Ama sonra yıl sonu bilançosunda bu durumu fazlası ile telafi edecek karları geliyor. 

Aksa, alkım, algyo, alark, anacm, cemts, eregl, dgate, enkaı, goody, golts, gubrf, hekts, ındes, kords, krdmr, netas, petkm, pgsus, prkab, selec, soda, thyao, tkfen, trkcm, tuprs, orge aklıma gelen ilk hisseler. İçlerinden daha ön planda tuttuklarım ise, aksa, tkfen, tuprs, soda, alkım, petkm, orge hisseleri. 

Zaman zaman bana hangi hisseler diye soruyorsunuz sorusuna karşılık olarak bu paylaşımı yapıyorum. Bu listede olmayan bir hisse için de parantez açmak istiyorum! Asels kötü mü peki? Hayır kesinlikle değil. Savunma sektörü en önemli yatırım hisseleridir. İçlerinden asels de, en önemlisidir. Neden listede yok peki? Mevcut ve gelecek 12 aylık bilançosuna göre bile bu fiyatın primli olduğu görüşünde olduğum için listede yok. Ama 20,00 iken de öyle düşünüyordum. Ancak, devamlı yeni ihale aldığı için fiyatı düşmeden yükselmeye devam ediyor. Maalesef bir türlü düzeltme yapmadığı için de al/sat tablolarımıza yeniden eklemeye fırsat bulamıyorum. Neyse, sonuçta asels de gayet iyi bir hissedir. Ama mevcut fiyatı bana göre çok sonraki bilanço karlarına denk gelecek şekilde primli olduğunu bilerek alacaksanız almalısınız. Büyük yabancı ve yerli fonlar için çok ideal bir uzun vadeli yatırım hissesi haline gelmiş olması da hissenin talep görmesine neden oluyor. 

Bu görüşlerim bana ait kişisel değerlendirmelerimdir. Hiç bir şekilde kesinlik içermez. Bazıları da mevcut tekniklerine göre direnç seviyelerine geldiği için ara düzeltmeler yaşayabilirler. Al/Sat tablosunda yer almalarına göre hangilerinin şu an için daha cazip olduğunu görebilirsiniz.

Hepinize bol kazançlar dilerim.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 24.10.2017
  09:31

  Biliyosunuz BİST'in bu son yükselişte 109.273'e ulaşan yükselişi yapmasını beklemiyordum. 105.426 seviyelerinde takılmasını bekliyordum. Bu görüşümün nedeni de, bankaların yükselişe katılmıyor olmalarıydı. Ama geçen haftanın son günlerinde bankalar da yükselişe katılınca, BİST geçen hafta için bekle... Devamı »

 • 23.10.2017
  09:34

  Tekrar takrar söylediğim bir görüşümü yeniden tekrarlayarak konuya gireceğim! Ben BİST'in en az % 30 iskontolu olduğu ve şu an için de en ucuz sektörün bankalar olduğunu düşünüyorum. Genelde de dokuz aylıklar sonrası yaşanan kısmi düzeltmenin olmasını, ondan sonra yıl sonu yükselişi yaşanmasını bekl... Devamı »

 • 20.10.2017
  09:24

  Referandum, OVP vergileri ve ABD vize sorunları nedeniyle sert düşen BİST için yaşanan düşüşleri teknik olarak normal ama geçici düşüşler olarak görmüştüm. ''Gereksiz Panik BİST'i Düşürdü!'' başlıklı yazımda, bankaların beklenen bilançolarına göre hedef fiyatlarına dikkat çekmiş ve potansiyel getiri... Devamı »

 • 19.10.2017
  09:26

  Türkiye Cumhuriyeti Türklerin kurdukları, tarihte öne çıkan 17'nci devlettir diye bilinir ve cumhurbaşkanlığı forsunda da böyle görülür. Aslında gerçekte çok daha fazladır. 32 beyliğimiz, 38 devletimiz, 15 imparatorluğumuz, 34 hanlığımız, 4 atabeyliğimiz, 10 cumhuriyetimiz var. Her birinin özellikle... Devamı »

 • 18.10.2017
  09:30

  Başlıktaki gündemden önce bir iki farklı konuya değineyim! Irak'taki gelişmeler korkulduğu gibi olmuyor. Merkezi Irak güçleri Barzani'nin 2014'te genişlediği yerlerden çekilmesini sağladı. Kerkük ve petrol kuyularının önemli bir kısmı merkezi Irak hükümetinin kontrolüne geçti. Bu geli... Devamı »