Cumhuriyetimiz İlelebet Payidar Kalacaktır!

30.10.2017 08:45
 •  A 

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu cumhuriyetimizin 94'ncü yılını kutladık. İnsanlar gelip-geçse de cumhuriyetimiz sonsuza dek sürecektir. Kurtuluş savaşında ama asker, ama vatandaş olarak ülkemizin zaferi için canı, malı ve kanı ile katkısı olan tüm gazi ve şehitlerimizin ruhları şad olsun. 

Trump Davası!
            ABD seçimlerinde Rusya'nın seçimlere etkisi davası önemli bir aşamaya geldi. Trump ve yardımcıları ile ilgili bir ceza ABD yönetiminde sarsıntılar yaratabilir.

FED Başkanı
           Bu hafta yeni başkanı duyabiliriz. Çok özel bir piyasa etkisi beklemiyorum.

Brent 60 Dolar Geçti!
           Petroldeki yükseliş bizim cari açığımız için olumsuz ama özellikle yakın komşularımızın ticaret gücüne olumlu katkı yapan bir gelişmedir. Olası yükselişin yakın vade direnci 63 $, orta vade için de 69,59 $ seviyesi ile sınırlı kalacağını düşünüyorum.

Kurlardaki Gevşeme BİST'i Yukarı Çekecektir!
           Geçen hafta kurlarda yaşanan yükselişin kısmen gevşediğini görüyoruz. Bu nedenle BİST'de pozitif bir açılış ile haftaya başlanmasını bekliyorum. Bankaların karlarının gayet iyi geliyor olması da da olumlu katkı yapacaktır. Ama devamında nasıl gelişmeler yaşarız bilemiyorum. 

S&P Türkiye Notu!
           Bu hafta S&P Türkiye değerlendirmesinde bulunabilir. Tam da ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda not artışı gibi bir sürpriz olur mu pek sanmıyorum ama aslında hak ettiğimiz bu artışı duyacak olsak, büyük bir sürpriz ve çok pozitif bir etkisi olur. Zaten düşmesi bile manasızdı. O nedenle yatırım yapılabilir ülke notunda olmamız lazım ama bu işler siyasi olduğu için, ben bir değişiklik beklemiyorum.

BİST için güçlü bir açılış yaparak hafta başlarız ama 110.350 direnci kırılır da yeni rekorları görür müyüz doğrusu bir şey diyemiyorum. Dirençler geçilmeden bu beklentide olmak istemiyorum. Aşırı spekülatif bir dönemdeyiz.

Hepinize iyi haftalar dilerim. 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 27.10.2017
  08:52

  Öncelikle kur ve faiz düzeylerindeki asıl sorunun, ne ekonomik ne de TCMB kararları ile ilgili olmadığı görüşümü söyleyerek başlamak istiyorum. Sorun bence tamamen politik hataların yansımalarıdır. 2013 yılından beri her geçen gün daha da sertleşen bir politika izliyoruz. Ama her alanda durum böyle.... Devamı »

 • 26.10.2017
  09:26

  Neler oluyor arkadaş, anlamak mümkün değil! Irak'ta sorun istediğimiz şekilde gelişiyor. Barzani geri adım atmaya başladı. Suriye'de özellikle ABD'nin Kürt koridoru düşüncesi İran-Türkiye ve Rusya'nın ortak hareketi ile şimdilik engellenmiş görünüyor. Hatta şu an PKK'nın(asıl örgüt PKK olduğu için d... Devamı »

 • 25.10.2017
  09:29

  Tam spekülatif bir piyasa olduk. Özellikle ABD ile ilişkilerimizdeki gerginlik ve Zarrab davası nedeniyle spekülasyonlara açık bir piyasamız var. Maalesef içinde bulunduğumuz ortamda bu ortamdan etkilenmemk mümkün değil. Cumhurbaşkanımız ve siyasilerimizin ABD'ye karşı söylemlerinin de sertleşmiş ol... Devamı »

 • 24.10.2017
  12:08

  Arkadaşlar, ''Dış Etkenler BİST'i Düşürüyor!'' başlıklı yazımda o gün için bilançosunu iyi gördüğüm bazı hisselere dikkat çekmiştim. Henüz dokuz aylık bilançolar gelmedi ama özellikle yıl sonu bilançoları için takibimde olan bazı hisselere yeniden dikkat çekmek istiyorum. Bu arada yukarı... Devamı »

 • 24.10.2017
  09:31

  Biliyosunuz BİST'in bu son yükselişte 109.273'e ulaşan yükselişi yapmasını beklemiyordum. 105.426 seviyelerinde takılmasını bekliyordum. Bu görüşümün nedeni de, bankaların yükselişe katılmıyor olmalarıydı. Ama geçen haftanın son günlerinde bankalar da yükselişe katılınca, BİST geçen hafta için bekle... Devamı »