Vize Kayıpları Telafi Edildi!

12.10.2017 09:22
 •  A 

Haftaya ABD vize sorunu ile 104.137 gap seviyesi bırakarak başlamıştık. Dün bu gap kapandı. Yani ABD vize sorunu ile ilgili kayıpları genelde kapatmış olduk. Şimdi yine geldik sonrasına! Yani acaba bu telafi sürecinde geçen hafta dikkat çektiğim 104.939 veya az üzerindeki 105.425 direnci geçilebilecek mi? Bu sorunun cevabına göre, ya yükselişlerde dirençlere yaklaşınca verip yeniden alttan almayı planlamak, ya da vize sorunu çözülebilir, bu amaçla ABD'den heyet geliyor. Vize anlaşmazlığı çözüldü denirse dirençler kırılır diye düşünüp, dirençlerde satmayıp daha üst seviyeleri kollamak konusunda farklı karar almak gerekebilir.

Burada iş size düşüyor. Ben bugün güne alımlarla başlanmasını ama, 104.939 ve üzerindeki 105.426 seviyelerinde yine satış direnci ile karşılacağımızı düşünüyorum. Ayrıca yukarıda bırakılan gap boşluğu kapandı ama, bu sefer de aşağıda 101.298 seviyesinde bir gap bırakmış olduk. Genelde bu gapleri kapattığımız için, bu gap de, diğer risklerimize eklenmiş oldu.

FED Tutanakları Alım Getirdi!
           Dün açıklanan FED tutanakları sonrası ABD borsaları rekorlarını tazeledi. Japon Nikei endeksi son 20-25 yılın en yüksek seviyelerine çıktı. AB genelinde de benzer yükselişler yaşanıyor. Kısacası FED faiz artışı yaparak yılı kapatacağım ve 2018'de 4 kez daha faiz artışı planlıyoruz dese de, piyasalar pek de bu konuyu kafaya takmıyor gibi. Tabii gerçekleşince ne yaparlar göreceğiz. Ben ABD borsalarında köpük olduğu görüşündeyim. Ama bu faiz artışları ile değil, asıl faizler % 4, % 5'ler düzeyine geldikten sonra, FED piyasadaki likiditeyi azaltmak için bankalara varlık geri satımına başlayıp da, piyasadan para çekmeye başlarsa bu köpük hızlı bir şekilde geri alınacaktır diye düşünüyorum. Yani ABD borsalarında çok sert düşüşler için henüz erken olabilir. Ama ara düşüşler her zaman mümkündür.

Diğer Risklerimiz Sürüyor!
           BİST'in en az % 30 iskontolu olduğu görüşündeyim. Bu iskontosunu yıl sonu bilançolarında satın alacaktır diye düşünüyorum. Şimdilik Türkiye ve BİST için saydığımız tüm risklerimiz aynen devam ediyor. Özellikle sınırlarımız ötesi sorunlar en önemli riskler olarak karşımızda duruyor. PYD ve Barzani ile yaşanacak silahlı karşılaşma BİST'i düşürecek etki yapar diye düşünüyorum. 

Neyse, şimdilik yaşanacak yükselişte, vize sorunu ile yaşanan düşüş esnasında verdiğim çok sayıda yeni öngörüyü ve öncesinden kalan diğer açık öngörülerimden gerçekleşenleri kapatarak, belki de tek tük yeni öngörü ile genelde izlemede kalmayı planlıyorum. 

Hepinize bol kazançlar dileri.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.10.2017
  09:31

  Devamlı yazıyorum; şirketlerin karları gayet iyi. Banka sektörünün de, hem karlılığı hem de sermaye rasyoları gayet iyi. Bu rasyoların ekstra iyi olması belki yeni hesaplama tekniği nedeniyle olabilir ama bu hesaplama yöntemi gelişmiş ülkelerin genelindeki hesaplama tekniği olduğu için yine de iyi o... Devamı »

 • 10.10.2017
  09:49

  Bu görüşümü yeniden kısaca tekrarlamak istiyorum. Bana göre sorun BİST'de değil. Tamamen iç-dış mevcut ve ortaya çıkabilecek risklerde. Bu risklerin gelişiminde. Yoksa bana göre BİST iskontolu. Sadece bir süredir teknik manada bir düzeltme olmasının gerekliliğine inanıyordum. Bu beklentim o ya da bu... Devamı »

 • 09.10.2017
  09:44

  Hangi Sorunu Yazalım ? 104.939 - 105.426 dirençlerine devamlı dikkat çekip, bu dirençleri şimdilik geçemeyiz. Bu kadar çok silah sahnede ise, bölgesel bu denli gerilimi yaşıyorsak, işler daha da kötüleşebilir diye uyarıyordum. Bu nedenle de nakit ağırlıklı durun uyarısı yapmıştım. Cuma g... Devamı »

 • 06.10.2017
  09:35

  Ekranda silah görülüyorsa, o silah patlar! Sinemada genel bir kanaat vardır! Eğer bir sahnede silah görülüyorsa, o silah patlar. Maalesef bölgemizde şu an çok sayıda silah var. Şimdi film mi çeviriyoruz ki, böyle bir ifade kullanıyorum. Maalesef tam bir film çevriliyor. Hem de öyle böyle... Devamı »

 • 05.10.2017
  13:06

  Arkadaşlar, Geçen hafta açıklanan zamlar ve vergiler içerisinde sermayeye eklenmemiş karlar üzerinden vergi alınması yönünde bir karara dikkat çekmiştim. Geçmiş yıl karlarından da alınma ihtimali var diye anlaşıldığı için, böyle olursa olası etkilenebilecek hisseleri paylaşmıştım. İlgili... Devamı »