Bu Destek Çok Kritik!

14.08.2017 09:29
 •  A 

BİST Cuma günü belirttiğim 105.976 desteğine çok yaklaşıp, 106.075 seviyesinden tepki vermiş gözüküyor. Ama stochastic cuma günü satış yönüne döndüğü için sıkıntılı bir görüntü oluştu. Kısacası eğer cuma günü verilen tepkinin devamı gelmez ve BİST yakın bir zaman içinde yeniden 110.321 rekorunu kıracak şekilde yükselemez ise, satışların devamı gelebilir. Kısacası cuma günü çok kritik bir destekten tepki verdik. Ama yine talafi edilecek mi bir iki gün içinde görmemiz lazım. 

Bugün Kuzey Kore gerilimi biraz yumuşadı gibi bir ortam var. Bu nedenle alımlarla haftaya başlanmasını bekliyorum. Ama dediğim gibi, biraz tedirgin edici bir endeks grafiği oluşuyor. Eğer 110.000 - 109.000 civarı dirençlere yükselip, oradan yeniden düşmeye başlarsa, BİST'de Omuz Baş omuz denen bir düşüş formasyonu oluşumu başlayabilir. Bu formasyonun destek seviyesi belirttiğim 105.976 olur. Bu destek direk kırılırsa, yani bugün biraz yükseliş sonrası yeniden satışlar gelir de kırılırsa o kadar sıkıntı yaratmaz. Düşüş artacak olsa da, kısmi bir düşüş sonrası BİST yine alımlarla yükseliş trendine girer. Ama dediğim şekilde önce 109.000 - 110.000 görüp, sonra düşer ve bu desteği(105.976) kırarsa o zaman BİST 100.000 altına inebilir.

Öldük, Bittik, Battık!
           Borsa ve hisseler yükselirken her şey güzel ama düşüş olunca battık olmaz. Borsa mevduat faizi getirisi gibi garantili kazanç yeri değildir. Mevduat faizi gibi de, süresi belli getiriler yoktur. Yani gecelik repo şu kadar, aylık-yıllık faiz bu kadar gibi borsada kesin bir getiri süresi söylenemez.

Ayrıca borsa bugün alayım, mümkünse aynı gün, olmadı yarın kazanayım diyeceğimiz bir kumar alanı da değildir. Çok ciddi bir yatırım alanıdır. Ama maaesef iç-dış her etkenden bazen geçici ve kısa, bazen de uzun süreyi kapsayacak şekilde olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle hisse alırken, bazen ters yakalanma riskinizin de olabileceğini göz önünde tutunuz. Aynı şekilde yanlış tercih de yapılmış olabilir. Bunlar hep borsanın riskleridir. 

Bazen bilanço olarak gayet iyi bir büyüme sürecine giren bazı hisseler hiç düşmeden uzun süreli bir yükseliş trendine girebilirler. Misal petkm, Tuprs, Asels gibi. Hatta öyle ki, ulaştıkları seviyeler aslında o anki bilançoya göre yeterince değerlenmiş fiyatlardır. Ama gelecek bilançoları hesaplanarak alımlar sürebileceği için fiyat düzeltmesi yaşamayabilirler.

Şimdi burada iki tercih vardır! Ya düşsün alayım, ya da primli de olsa buradan alacağım demeniz gerekir. Çünkü, siz bu fiyat fazlası ile değerlendi artık der ve düşüş beklerken, hisse hiç düşmeden yükselmeye devam edecek olursa, o zaman hisseyi alma imkanı bulamaz ve yükselişini izlemekle yetinirsiniz. Bu nedenle bilançolarının devamı aynı şekilde iyi gelecek diye beklediğiniz hisseleri o anki teknik görüntüleri uygun olursa fiyatı yüksek de olsa alabilirsiniz. Belki sonrasında fiyat düşebilir ama bu sizi gereğinden fazla tedirgin etmemelidir. Bir süre sonra fiyat yeniden yükseliş trendine dönecektir. Maalesef bazen bu riskler göze alınmak zorundadır.

Keşke, her zaman öngörüler sonrasında hedefler hemen gerçekleşse. Ama öyle olmayabiliyor. Gördüğünüz gibi, bir tane diktatör çıkıp, tüm dünyayı savaşa sürükleyecek bir açıklama yapabiliyor. Böyle bir açıklamayı yapacağını kimse bilemeyeceği gibi, böyle bir karar alıp alamayacağını da bilmek mümkün değildir. Bu nedenle, hiç beklenmeyen zamanlarda fiyatlarda zikzaklar oluşabiliyor. Eğer hisselerin bilanço ve tekniklerinde önemli trend değişimi olacaksa, bu durumda eldeki hisseleri zararına bile olsa satıp nakite dönmek doğru bir karar olabilir. Ama böyle bir değişiklik olmasını beklemiyorsanız aradaki ani düşüşlerden panik yapmaya gerek yoktur. Maliyetli yakalansanız da bir süre bekleyip, bu zarardan çıkma imkanı bulabilirsiniz. 

Bugün kısmen alımlarla başlamayı bekliyorum. Ama sonrası Kuzey Kore gerilimine ve Suriye'de beklemediğimiz anda olabilecek Türkiye-ABD-PYD üçgeninde oluşabilecek gelişmelere göre değişiklik gösterebilir. Ben olumlu yöndeyim. Ama yine de teknikleri dikkatli izlemekte yarar olacaktır. 

10:30 Sonrası Aranızda Yokum!
            52 yaşımın içindeyim. Kalabalık bir sülalemiz var. Maalesef büyüklerimiz riskli yaşlardalar. O nedenle zaman zaman üzücü haberler alabiliyoruz. Babamın vefatı sonrası büyük halamım vefatını yaşamıştık. Dün akşam bir küçük halamın eşi olan eniştemi kaybettiğimiz haberini aldık. Babam ile yaşları yakındı sanırım. Rahatsızdı. Uzun süredir tedavi görüyordu. Bu kadarmış demek. Allah hepimizin yakınlarının mekanını cennet kılsın. Allah rahmet eylesin. Didim'deki cenazeye katılmak için aranızdan ayrılmak zorundayım. 

Hepinize iyi bir hafta ve bol kazanç dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 11.08.2017
  09:30

  Uzun süredir olsa da piyasa ve teknikler rahatlasa diye beklediğimiz ama bir türlü yeterli boyutta gerçekleşmeyen kar satışları iki gündür yine yaşanmaya başladı. Şu an Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilim bu satışların bahanesi olarak kullanılıyor. Ama önemli olan teknik olarak endeksin destekleri... Devamı »

 • 10.08.2017
  09:19

  Hayır bitmedi. BİST'deki alım iştahı aynı şekilde sürüyor. Açıklanan yüksek kârlarda çok eleştiri alsalar da, bankacılık sektörünün çok iyi gelen kârlarının etkisi oldukça büyük diye düşünüyorum. Bugün açıklanan vakbn altı aylık karının da geçen yılın iki katı olduğunu görüyoruz. Görülen o ki, eleşt... Devamı »

 • 09.08.2017
  09:43

  Şimdi hemen bir yanlış bir algıya değinmek istiyorum! Uzun zamandır cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bankaların çok yüksek kar elde ettikleri ve yüksek faiz uyguladıklarından şikayet ediliyor. Benim yıllardır katma değerli üretimi başarmak, doğrudan yatırımları çekmek ve arttırmak için gerçek kur... Devamı »

 • 08.08.2017
  09:42

  10:00'da Haziran ayı yıllık sanayi üretimi verisi gelecek. BİST böyle hergün yeni bir rekor kırmaya alışmış iken, eğer sanayi üretiminde de pozitif bir veri görecek olursak rekorlarımıza yenileri daha eklenebilir. Dünya finans piyasalarının bu denli uygun olduğu bu dönemde özellikle ara mal üretimi ... Devamı »

 • 07.08.2017
  09:34

  BİST Rekora Doymuyor! BİST cuma günü hem kapanış, hem de TL bazında 108.648 ile en yüksek endeks rekorunu kırdı. Haftayı da neredeyse günün en yükseğinden 108.545 seviyesinden kapattı. Alım iştahının halen güçlü olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde ABD Dowj. endeksi de BİST gibi rekor kapa... Devamı »