BİST'in Yükseliş Trendi Bitti Mi?

10.08.2017 09:19
 •  A 

Hayır bitmedi. BİST'deki alım iştahı aynı şekilde sürüyor. Açıklanan yüksek kârlarda çok eleştiri alsalar da, bankacılık sektörünün çok iyi gelen kârlarının etkisi oldukça büyük diye düşünüyorum. Bugün açıklanan vakbn altı aylık karının da geçen yılın iki katı olduğunu görüyoruz. Görülen o ki, eleştiri boyutunda kâr yapan sadece özel bankalar değil. Kamu bankaları da aynı yükseklikte kârlar yapmaya devam ediyorlar. Bankaların açıkladıkları karlar sonrasında; 
Akbnk; 8.18,
Garan; 8,14,
Halkb;  5,81,
Isctr   ; 6,54,
   Tskb; 6,9,
Vakbn; 4,74
Ykbnk; 5,98  gibi, gelişmiş ülke borsalarında yer alan bankaların çok altında Fiyat Kazanç oranlarının olduğunu görüyoruz. F/K oranları daha düşük olanların daha yüksek yükseliş potansiyeli taşıyan, daha az primli bankalar olduğunu söyleyebilirim. Yani, bankacılık sektörünün karlılıkları çok iyi. Bu durum sürdüğü takdirde BİST endeksinde yaklaşık % 60 üzerinde etkileri olduğu için, BİST'e olan alım iştahı sürecektir. 

Hatta diyebilirim ki, yatırım yapılamaz ülke notuna rağmen bu fiyatlardayız. Eğer en az iki kurum tarafından yatırım yapılabilir ülke notuna sahip olsaydık, şu an bu fiyatlar en az % 30 daha yüksek olurdu diye düşünüyorum. Tabii aynı şekilde BİST de o oranda daha yüksek bir seviyede olurdu. Eğer özellikle büyüme, enflasyon gelişimi pozitif yönde sürmeye devam edecek olursa, not artışı beklentileri arttığı takdirde, BİST çok daha net yükselişler yaşayabilir.

Peki Kuzey Kore Sorun Değil Mi?
           Hemen söyleyeyim ki düne ait yazımda da değindim, eğer Kuzey Kore ile ABD arasında karşıllıklı balistik füze kullanılmaya kalkılırsa, bu takdirde kurlarda sert yükseliş ve borsalarda da sert düşüşler yaşanır. Şu an bu riskin neredeyse hiç fiyatlanmadığı görüşündeyim. Yaşanan kısmi düşüşler için Kuzey Kore fiyatlamaları demek basit bir ifade olur. Çünkü bu seviyeye yükselmiş bir borsa zaten her türlü nedenle bile en az bu kadarlık bir düşüş gösterebilir. O yüzden kimse olası bir çatışma-savaş halinde zaten fiyatlanmıştı, borsalar ve BİST çok düşmez demesin. Çünkü öyle bir durum halinde ne olacağını bilemediğimiz sert fon satışları yüzünden aynı sertlikte düşüşler yaşanır. Ama ben halen bunun gerçekleşmesini beklemiyorum. Yani özellikle Kuzey Kore'niin kendisi için çok ciddi bir yıkım olacak bu riski göze almayacağını düşünüyorum. Bu gerilimin sonunda istersek ABD'nin her noktasını vuracak imkanlara sahibiz diyerek, gerilimi azaltacaklardır diyorum. Ama her iki ülkenin de başında normal davranışlar sergilemeyen yapıda liderler olduğu için yine de emin olamıyorum!

BİST'in Yeni Rekor Hedefleri Neresi?
           Teknik olarak BİST ilk etapta 106.000, sonrasında 104.000 civarı destekleri aşağıya kırmadığı takdirde içinde bulunduğumuz yükseliş trendi bir süre daha sürmeye devam edecektir görüşündeyim. Bu nedenle bu kapsamda 109.000 üzerinde kalması halinde, BİST'in 7 Ağustos tarihli ''BİST Yeni Rekorlara Mı Gidiyor?'' başlıllı beklenti yazımdaki hedeflere gitmesini bekliyorum. Yani 109.000 üzerinde sırası ile 112.875 - 115.500 ve 118.000 seviyelerinin görülmesini bekliyorum. 

Kuzey Kore riski nedeniyle bugün de düşecek olsak, ya da güne düşüş ile başlayacak olsak da, 106.000 ve altındaki 104.000 endeks destekleri aşağıya kırılmadan, daha yüksek ara desteklerden düşüşlerin yeniden yükseliş yönüne dönmesini bekliyorum. Sitemizde yer alan Destek-Direnç Tablosunda olası ara destekleri takip edebilirsiniz. Aynı şekilde tekniklerine göre uygun olduğunu düşündüğüm ve alım yapılabilecek hisse öngörülerimi de Al/Sat Tablomuzdan takip edebilirsiniz. 

Yabancı kurumların Türkiye beklentilerinin devamlı pozitif revizelere uğradığını görüyorsunuz. Tüm bunlar BİST'in pozitif ayrışmasını sürdürmesine yarayacak gelişmelerdir. Ancak olur da kırıldığı takdirde trend bozulmasına neden olacağını söylediğim destekler kırılacak olursa, o zaman görüşlerim değişir ve eldeki hisselerin çıkılarak nakite dönülmesinin doğru olacağını düşünürüm. 

Hepinize bol kazançlar dilerim.

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 09.08.2017
  09:43

  Şimdi hemen bir yanlış bir algıya değinmek istiyorum! Uzun zamandır cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bankaların çok yüksek kar elde ettikleri ve yüksek faiz uyguladıklarından şikayet ediliyor. Benim yıllardır katma değerli üretimi başarmak, doğrudan yatırımları çekmek ve arttırmak için gerçek kur... Devamı »

 • 08.08.2017
  09:42

  10:00'da Haziran ayı yıllık sanayi üretimi verisi gelecek. BİST böyle hergün yeni bir rekor kırmaya alışmış iken, eğer sanayi üretiminde de pozitif bir veri görecek olursak rekorlarımıza yenileri daha eklenebilir. Dünya finans piyasalarının bu denli uygun olduğu bu dönemde özellikle ara mal üretimi ... Devamı »

 • 07.08.2017
  09:34

  BİST Rekora Doymuyor! BİST cuma günü hem kapanış, hem de TL bazında 108.648 ile en yüksek endeks rekorunu kırdı. Haftayı da neredeyse günün en yükseğinden 108.545 seviyesinden kapattı. Alım iştahının halen güçlü olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde ABD Dowj. endeksi de BİST gibi rekor kapa... Devamı »

 • 04.08.2017
  09:37

  1 Ağustos tarihinde ''BİST Düşmek İstemiyor! 2 Ağustos tarihinde ''BİST Yine Telafi Edecek Mi?'' başlıklı yazılar yazmıştım. BİST yine yazılarımın içeriğine uygun davrandı ve üç gün evvel yaşadığı düşüşü telafi edecek şekilde yükseldi. Ancak 108.605 seviyesine yaklaştıkça direnç satış ri... Devamı »

 • 03.08.2017
  09:23

  ABD başkanı D.Trump, seçim öncesi yapacağım dediklerini şu ana kadar yapamadığı gibi, tam tersi işlemleri de yapmaya başladı. Hatırlarsanız Rusya ile ilgili seçim ittifakı soruşturması gündeme gelmişti. Hatta seçimler öncesinde Trump'ın Putin ve dolayısı ile Rusya ile sıkı ilişkileri olabilecek bir ... Devamı »